Így válasszunk bejárati ajtót

Ha új bejárati ajtót szeretnénk választani, nincs könnyű dolgunk. Legalább öt szempontot figyelembe kell vennünk, ha tudatos döntésre törekszünk!

Link másolása

Az öt szempont közül a biztonság kérdése bír a legnagyobb jelentőséggel. A betörések elleni védekezést alapvetően határozza meg az ajtó anyaga, de más tulajdonságokról sem feledkezhetünk meg; ideális esetben az ajtólap legalább három, de inkább négy ponton csatlakozik a kerethez, az ajtótok falba csapolt megoldással rögzül az nyílásba, illetve az ajtó minél több ponton záródik a keretbe.

Említést kell tenni a hőszigetelő tulajdonságról is. Nem tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a fémek jó hővezetők, a fa és a műanyag pedig hőszigetelő tulajdonsággal bír, de nem szabad megfeledkeznünk az acélkeretekről, amelyek a műanyag- és faajtók biztonságtechnikai kivitelezését hivatottak segíteni. Ezek esetében előfordulhat hőelvezetés, illetve a téli időszakban a hőmérsékletkülönbség miatt megjelenhet páralecsapódás. Rendszeres szellőztetéssel jelentősen mérsékelhető ez a probléma.

Ha új bejárati ajtót keresünk, figyeljünk a hangszigetelésre is! A különböző ajtók hangszigetelő tulajdonsága jelentős mértékben eltérhet; ebben a tekintetben a faajtók vizsgáznak a legjobb eredménnyel.

Nem feledkezhetünk meg az esztétikai szempontokról sem. Válasszunk olyan megoldást, ami a leginkább illeszkedik a homlokzathoz, illetve az igényeinknek megfelelő dizájnnal rendelkezik. Vegyük számba, szükségünk van-e üvegbetétes ajtólapra!

Végezetül fordítsunk figyelmet az árra, illetve az ár-érték arányra! Ha szemügyre vesszük a bejárati ajtók kínálatát, könnyedén megtalálhatjuk azt a változatot, ami a számunkra előnyösnek ítélt tulajdonságokkal rendelkezik.

A bejárati ajtók típusai

A lakossági célokat elsősorban a fa- a műanyag és az acélajtók szolgálják. Mindegyik rendelkezik jellemző előnyös és hátrányos tulajdonságokkal, érdemes ezeket számba venni, illetve megismerni.

Elsőként a klasszikus megoldásról érdemes szólni… A faajtók a természetesség és az otthonosság érzetével ajándékoznak meg bennünket, ráadásul jó hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a faanyag megóvása érdekében a felületeket rendszeresen ápolni kell, különösen kültéri alkalmazás esetén. Ha nem így teszünk, a faanyag vetemedik, ami záródási problémákhoz vezet. Esetükben is szem előtt kell tartani, hogy a biztonság garantálása csakis acélbetétek felhasználásával lehetséges!

Napjainkban egyre elterjedtebbek a műanyag bejárati ajtók, amelyek a népszerűségüket elsősorban a kedvező árfekvésnek köszönhetik. Az acélbetétek jóvoltából kielégítők a biztonságtechnikai tulajdonságaik, de épp emiatt némi hőelvezetésre lehet számítani esetükben. A felületük gyakorlatilag nem igényel karbantartást, olykor-olykor tisztára kell törölni őket. Hátrányként meg kell említeni a tucattermék jellegüket, illetve a túlzott szigetelő tulajdonságot, ami a rendes természetes szellőzést is gátolni képes. Téli időszakban az acélkeret hővezető tulajdonsága miatt páralecsapódás jelentkeznek, ami rendszeres szellőzés nélkül gyakran penészfoltok megjelenését eredményezi.

Végezetül szót kell ejteni fém bejárati ajtókról. Kivételesen masszív szerkezettel rendelkeznek, ennek megfelelően kiváló biztonságtechnikai adottságaik vannak; a fizikai, kémiai és mechanikai behatásokkal szemben is magas ellenálló képességgel bírnak. A gyenge hő- és hangszigetelő tulajdonságok javítása érdekében speciális megoldásokra van szükség, amelyek miatt az ilyen ajtók ára magasabb lehet. Előnyös választást kínálnak a faborítással rendelkező acélszerkezetes ajtók, amelyek egyesítik a két típus előnyös tulajdonságait.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk