Amit tudni kell a padlófűtésről – előnyök és hátrányok

Padlófűtést szeretnél, de még nem vagy biztos benne? A cikkből megtudhatod, milyen előnyei és hátrányai vannak.

Link másolása

Akármilyen fűtési rendszer telepítését tervezzük, előnyös és hátrányos tulajdonságokat kell vizsgálnunk a mérlegelés során. A padlófűtés esetében egyértelműen az előnyök felé billen a mérleg nyelve, ennek köszönhetően egyre elterjedtebbé válik ez a megoldás.

Érdemes tehát alaposabban megismerni a padlófűtés rendszerét! Jellemzően kétféle megoldással találkozunk: vízkeringetésű és elektromos padlófűtéssel.

Előnyök, amiért szeretjük

Minden fűtési rendszer esetében a fűtőtestek közvetlen környezetében magasabb a hőmérséklet, ettől távolodva a levegő hőmérséklete és a hőérzet csökken. A padlófűtés legnagyobb előnyét a hőmérséklet-eloszlás adja, aminek köszönhetően a helyiségben tartózkodók közérzete javul.

A hatékony hőleadásnak, illetve a meleg levegő lassú áramlásának köszönhetően a rendszerben keringő vizet – elektromos fűtés esetén a fűtőszálakat – alacsonyabb hőfokig kell melegíteni, mint konvekciós vagy radiátoros fűtés esetén. Mivel a hő sugárzással adódik át, illetve a fűtőrendszer a padlón keresztül melegíti a levegőt, ennek köszönhetően 2°C-kal alacsonyabb hőmérséklet is kellemes hőérzetet képes biztosítani.

A fűtési rendszerek esetében 1°C hőmérsékletcsökkentés 6% megtakarítást jelent, vagyis a padlófűtés jellegéből adódóan 12%-os fűtőanyag-megtakarítást könyvelhetünk el.

Az egyenletes hőeloszlásnak és az alacsonyabb hőmérsékletnek köszönhetően a meleg levegő csak lassan emelkedik, így a port mozgató áramlás sokkal kisebb mértékű, mint a konvekciós megoldások esetében. Nem mellesleg: az egyenletes melegítésnek köszönhetően elkerülhető az oxigénszint jelentős csökkenése, illetve a levegő túlzott kiszáradása.

Sokak számára fontos, hogy a padlófűtés esetén nem kell radiátorokkal számolni, amelyek értékes teret vesznek el tőlünk. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden helyiségben ezt a megoldást kell alkalmaznunk; ha az igényeink úgy kívánják, a padlófűtés kombinálható a konvekciós fűtéssel. Pontos tervezés és minőségi alapanyagok használata esetén a kombinált rendszerű fűtés üzemeltetése nem okozhat gondot.

Hátrányok, amiket ismerni kell

Noha néhány sorral feljebb a padlófűtés helytakarékosságáról írtunk – mondván, mellőzhetővé válnak a radiátorok –, meg kell említenünk azt a tényt, hogy a padlómagasság néhány centiméteres emelkedésével kell számolni. A szakemberek minden esetben kiemelkedő minőségű alsó hőszigetelést javasolnak; mivel a hőleadást biztosító elemek a padlóban vannak elhelyezve, ezért kiemelten fontos, hogy a hő ne tudjon a talaj irányába távozni! A padlófűtés fűtőtestei, a fűtőkábelek vagy a fűtőszőnyegek alatt kiváló minőségű, extrudált polisztirénből készült szigetelőréteget érdemes elhelyezni; sajnos az ilyen szigetelésnek elég magas az ára. Sok esetben aljzatkiegyenlítésre is szükség van, így a száradás plusz időt vesz igénybe, ami növeli a telepítés időtartamát.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a precíz kivitelezés, illetve a rendszert alkotó elemek minőségi megválasztása. Sajnos a padlófűtés javítása a padló megbontásával kivitelezhető csak.

Összefoglalásként elmondható, hogy a padlófűtés telepítési költsége magasabb más fűtésrendszerekénél, a javítása pedig rendkívül nehézkes, a kiváló energiahatékonyság és kimagasló komfortérzet miatt mégis ajánljuk minden háztartás számára, ahol rendelkezésre áll egy ilyen rendszer kiépítésének lehetősége.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk