Amit a füvesítésről és a gyepszellőztetésről tudni érdemes

Az alábbi írásban összefoglaljuk, mire kell figyelni, hogy a gyep makulátlan legyen.

Link másolása

A szép zöld gyep titka a megfelelő füvesítésben és a gondozásban rejlik. Az áprilisi-májusi időszak tökéletesen alkalmas az újrafüvesítés elvégzésére; ilyenkor az újonnan elvetett fű erőteljes növekedésre képes.

Előkészületek

A füvesítés során is nagy jelentőséggel bír az előkészületek alapos elvégzése. Gondoskodnunk kell a talajról; az ásást 15-25 centiméter mélyen kell elvégezni, illetve meg kell tisztítani a területet a különböző gyökerekről, gyomoktól és kövektől is. Amennyiben a talaj összetétele agyagos, érdemes folyami homokot használni a szerkezet lazítására. 50 négyzetméterenként egy köbméter homok kiszórására lehet szükség, amit az ásás során beforgatunk. Amennyiben a talaj kifejezetten laza szerkezetű, négyzetméterenként 8-10 liter kéreghumusz bedolgozása ajánlott. Érdemes időben elvégezni a terület előkészítését, hiszen így a magok kijuttatását megelőzően pihentethetjük a talajt.

Az érdemi füvesítés előtt szükség van még néhány művelet elvégzésére. A terület egyengetését egy erre a célra alkalmas hengerrel végezhetjük el a legkönnyebben, ám ha nem áll rendelkezésre ilyen eszköz, egy nagyobb deszka is segítségünkre lehet. A talajminőség javítása érdekében gyeptrágya használatára is szükség van, aminek a kihordását a füvesítés előtt egy héttel célszerű elvégezni.

Ne feledkezzünk meg a gyomirtás fontosságáról sem! Kétféle módszer létezik. Az egyik a totális gyomirtás, vagyis a teljes zöldfelületet kiirtjuk, például egy újrafüvesítés előtt, vagy abszolút csak gyomos felületen használjuk. Ezek a gyomirtó szerek teljes mértékben elpusztítják a gyomot. A másik a szelektív gyomirtás: a szer különbséget tud tenni egyszikű és kétszikű növény között, ezért a gyomokat pusztítja el, a füvet nem, ez a meglévő fűfelület szépítésekor lehet hasznos.

A glifozáttartalmú szerek erősen egészségkárosítók, ezért a BAUHAUS csak és kizárólag glifozátmentes gyomirtót forgalmaz.

Jöhet a fűmag vetése

Négyzetméterenként 25-50 gramm fűmagra van szükség. Kövessük a csomagoláson feltüntetett ajánlást! Érdemes beszerezni egy fűmagszóró kocsit, amivel egyenletes munkát végezhetünk. A magot fele-fele arányban keverjük homokkal vagy tiszta gyepfölddel, ezáltal a kijuttatás még egyenletesebb lehet. A kiszórást kétirányban, egymással merőlegesen végezzük, végezetül a magokat gereblyével vagy taposófával óvatosan tömörítsük a talajba!

Nagy jelentőséggel bír a gyep öntözése a kezdeti időszakban. Figyeljünk arra, hogy ne jöjjenek létre tócsák, de a talaj soha ne száradjon ki! Száraz időjárás esetén napi két alkalommal, reggel és este is öntözni szükséges, vagy akár többször is, időjárástól függően!

Az első nyírás és gondozás

Az első nyírással várni kell addig, amíg a szálak 6-8 centiméter hosszúságúra nőnek. Ekkor maximum 4 centiméteresre kell visszavágni őket. Ezt követően 5-6 centiméteres magasság elérése után is maximum 4 centiméteresre vágjuk a gyepszőnyeget. Árnyas területeken pedig ne nyírjuk 4-5 centiméternél rövidebbre a szálakat. Tehát soha ne vágjuk a füvet 4 centiméternél kisebbre! Ajánlott és ideális magasság tavasszal és ősszel: 4-5 cm, nyáron pedig: 5-6 cm.

Tartsuk szem előtt, hogy a gyepnek folyamatos tápanyagpótlásra van szüksége. Amennyiben a levágott szálakat begyűjtjük, abban az esetben rendszeres trágyázásra van szükség. Trágyaszóró segítségével kereszt- és hosszanti irányban is végezzünk kiszórást. Arra azonban figyeljünk, hogy a trágyázást soha ne frissen nyírt területen végezzük, utána pedig alapos öntözést igényel!

Gyepszellőztetés

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a gyepnek oxigénhez kell jutnia annak érdekében, hogy a növények egészségesen fejlődhessenek. Ennek érdekében a tavaszi időszakban érdemes eltávolítani a moha és az elhalt növények képezte filctakarót, illetve talajszellőztetést kell végezni. Kisebb területek esetében megfelelő megoldást kínálnak a kézi gyepszellőztetők, nagyobb területeken érdemes motoros megoldást alkalmazni. A szellőztetéssel a fű földfelszín feletti részét mozgatjuk át, mint egy sűrű fésű, úgy működik: amikor fellazítjuk a talajt, akkor fél cm mélyen vág be a késes tengely. Egy évben egyszer, tavasszal végezzünk gyepszellőztetést, szakember ősszel is egyszer elvégezheti ezt a munkát!

Tavasszal szellőztessük, valamint tavasztól őszig nyírjuk rendszeresen a füvet, és használjunk – lehetőség szerint – szerves trágyát! Ha így teszünk, kertünk büszkesége lehet a szépen gondozott gyep.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk