A robotok már a kertben vannak

Mielőtt úgy döntenél, hogy beszerzel egy robotfűnyírót, olvasd el az alábbi összefoglalót, amelyből számos kérdésre választ kaphatsz!

Link másolása

Zöldellő, simára nyírt pázsit fizikai munka nélkül? Lehetséges, ha egy robotfűnyíró gondoskodik a kertünkről! Ezek a készülékek néhány év alatt forradalmasították a fűnyírást. Mielőtt úgy döntünk, mi magunk is beszerzünk egy ilyet, tekintsük át az alábbi összefoglalót, amelyből számos kérdésre választ kaphatunk!

Noha működési sajátosságaik és felépítésük miatt ritkán említjük őket egy lapon a hagyományos elektromos és benzinmotoros fűnyírókkal, néhány tulajdonság esetükben is meghatározó, ilyen például a vágási szélesség.

Általános szabályként kezelhetjük, hogy a nagyobb vágási szélesség gyorsabb munkát eredményez – legalábbis abban az esetben, ha rendelkezésre áll a szükséges teljesítmény. A robotfűnyírók esetében is elmondható hasonló, azonban ezek a gépek emberi beavatkozás nélkül dolgoznak, ezért nem érdekel minket, hány perc alatt végez egy adott területtel. Általánosságban elmondható, hogy a 20-25 cm vágószélességgel rendelkező gépek hatékony munkára képesek a kisebb és közepes kertek esetében.

A fent említett okok miatt a gyártók a robotfűnyírók teljesítményét elsősorban „négyzetméter per óra” jelölésekkel teszik közzé, vagyis elsősorban azt tüntetik fel, hogy egy óra alatt mekkora terület nyírását képes elvégezni. A különböző készülékek jelentősen eltérnek egymástól e tekintetben, a legkisebb, alsókategóriás eszközök jellemzően 40-50 négyzetméter nyírására alkalmasak, a felsőkategóriás gépek azonban ezeknél négyszer hatékonyabbak lehetnek.

Robotfűnyíró vásárlása esetén figyelmet kell szentelni a nyírandó terület terepviszonyaira is! Az olcsóbb változatok jellemzően 10%-os emelkedőket és lejtőket képesek legyőzni, viszont egy felsőkategóriás eszköz akár 45%-os partoldallal is megbirkózik. Ez alapján megdőlni látszik az a gyakori tévhit, miszerint a robotfűnyírók kizárólag sík terepen alkalmazhatók.

A kiválasztás során érdemes figyelmet szánni a működési zajszintre is. Mivel ezek a készülékek akkumulátoros táplálást használnak, ezért kifejezetten halkak; lényegesen csendesebb üzemmódra képesek, mint a hagyományos elektromos fűnyírók. A kisebb változatok 50 dB, a nagyobb motorerővel rendelkezők 75 dB zajkibocsátással bírnak. Ha fontos számunkra a csend és a nyugalom, válasszunk közepes motorerővel rendelkező, minőségi készüléket!

A magasabb fejlettségi szinttel rendelkező változatok automatikusan visszatérnek a dokkra, és feltöltik a saját akkumulátoraikat. Éppen ezért az akkumulátor-kapacitás sem bír kiemelt jelentőséggel, hacsak nem szeretnénk biztosítani, hogy a készülék töltés nélkül elvégezze a munkát.

Az okostelefonunk segítségével akár a távolból is vezérelhetjük a készülék tevékenységét, felülírhatjuk a gép rendes rutinját, tökéletes pontossággal megtervezhetjük és nyomon követhetjük a fűnyíró útját és annak mozgását a kiválasztott terület határain belül.

Persze nem feledkezhetünk meg a karbantartás szükségességéről sem! Noha a vezérlésért és az okos-funkcióként felelős, fejlett elektronikai alkatrészek egy elzárt részben kapnak helyet, az alváz, a kések és a kerekek rendszeres tisztítása mindenképp szükséges. Az időjárás viszontagságaival szemben úgynevezett garázzsal védhetjük a készüléket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk