Peking minden idők legzöldebb olimpiájára készül, mégis sípályákat épített egy természetvédelmi terület közepére

Mielőtt Peking megszerezte az olimpia rendezési jogát, tilos volt ide építkezni. Mostanra azonban itt áll a sípályák többsége, a bobpálya, sőt az olimpiai falu is.

Link másolása

Hiába ígérte meg hét évvel ezelőtt Hszi Csin-ping kínai elnök, hogy Peking minden idők legzöldebb olimpiáját rendezi majd 2022-ben, szakértők szerint ez nem valósul meg. Ugyan a téli olimpia egyik központi helyszínének számító jencsengi síközpont teljes egészében nap- és szélenergia segítségével fog majd működni, ám a CNN által elemzett műholdképek alapján a hatalmas komplexumot részben egy természetvédelmi területen alakították ki.

A Pekingtől 90 kilométerre elhelyezkedő sícentrum egy részét a Songshan Nemzeti Park területén alakították ki. A természetvédelmi területet még 1985-ben jelölték ki azért, hogy óvják a sűrű erdőket és a magashegyi réteket, valamint a környék gazdag biodiverzitását. Mire azonban Peking elnyerte a 2022-es téli olimpia rendezési jogát, a természetvédelmi terület határait módosították. Méghozzá úgy, hogy az alpesi sípályák tervezett területe már kívül esik rajta.

Az új határvonalak az előzőnél ugyan lényegesen nagyobb területet fednek le, a szakértők szerint egyáltalán nem biztos, hogy ez ellensúlyozza az építkezés által okozott károkat. Elsősorban a vadvilág és a környék érzékeny ökoszisztémája károsodhat az építkezések miatt.

Ráadásul a környezetet érő extrém terhelés vélhetően akkor sem csökken lényegesen, amikor február 20-án majd véget ér a téli olimpia. A kínai kormány feltett szándéka ugyanis, hogy Jencsenget nemzetközi síközponttá alakítsa, ami egyben további sípályák kialakítását is jelenti.

A songshani természetvédelmi terület évtizedeken keresztül számos olyan védett állat- és növényfajnak adott menedéket, mint a rétisasok vagy ritka orchideák. A CNN birtokába került egy 2007-es dokumentum, mely még egyértelműen tiltotta az itteni fejlesztéseket. Ezért sem értették a kínai környezetvédők, hogyan tervezhették az alpesi sícentrumot a szóban forgó terület közepére.

Az aktivisták felháborodott posztjait követően a cenzorok is megjelentek a közösségi médiában, akik habozás nélkül törölték az olykor több százezer megtekintést elérő bejegyzéseket is. A feszültség azonban egyre nőtt, végül egy jencsengi tisztviselő jelentette be, hogy a park határait újrarajzolták. Így már nem esik a szóban forgó területre a tervezett téli olimpia egyetlen versenyhelyszíne sem. Az új határokat ráadásul úgy alakították ki, hogy a természetvédelmi terület mérete 31 százalékkal növekedett, egyben új növényfajok is védelem alá kerültek.

Az építkezés egyébként 2017-ben kezdődött el. A tudósok szerint az emberi tevékenység hatására a környéken élő éjszakai ragadozók jóval aktívabbak lettek napközben, a sícentrum kialakítása pedig súlyosan megtizedelte az alpesi rétek számát Észak-Peking környékén. Az olimpia fenntarthatósági jelentésében ugyanakkor a szervezők hangsúlyozzák, hogy a versenyzóna kialakításakor milyen komoly erőfeszítéseket tettek a természetes környezet megóvása érdekében.

A kész télisportközpontot ebben a videóban lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk