7 arany, összesen 16 érem – egyik legsikeresebb paralimpiáját zárta a magyar csapat

Csak egyszer szereztünk több aranyat a játékok történetében, de érmek tekintetében is van okunk a büszkeségre.

Link másolása

A korábban távolugrásban világrekorddal aranyérmes Ekler Luca szombaton az ötödik helyen végzett 400 méteres síkfutásban a tokiói paralimpián. Ezen a távon eleve világcsúcstartóként indult, az 1:00.27 perces eddigi legjobb eredményt a lengyelországi Bydgoszczban rendezett Európa-bajnokságon futotta június elején. Eredménye egyben azt is jelentette, hogy Magyarország számára véget ért a 16. alkalommal megrendezett sportesemény.

Miután a nap folyamán korábban bronzérmet szerzett a kajakos Varga Katalin, kialakult a magyar érmesek listája is:

hazánk összesen 16 érmet szerzett a paralimpián, ebből 7 arany, 5 ezüst és 4 bronz volt - ezzel hazánk 18. helyet foglalt el az országok rangsorában.

Bár az induló országok és a nemzeti csapatonként eltérő számú sportolók miatt nem feltétlenül releváns az összehasonlítás, de érdemes megjegyezni, hogy az augusztusban záruló "épek" olimpiáján ennél Magyarország 3 hellyel jobban zárva a 15. lett, de a paralimpián eggyel több aranyéremmel büszkélkedhettünk.

Történeti áttekintésben is büszkék lehetünk sportolóink teljesítményére: az 1960 óta zajló paralimpiákon 11 alkalommal szerzett érmet a magyar küldöttség, ebből most nyerte második legtöbb aranyérmét. De összességében is csak háromszor sikerült több érmet szereznie sérült honfitásainknak.

Magyarország legsikeresebb paralimpiája minden szempontból az 1984-es volt. Akkoriban még nem élt a szabály, hogy az olimpiát rendező ország rendezi a fogyatékkal élők játékát is, így Los Angeles helyett New York-ban tartották az az évi eseményt. Szerencsére a szocialista tábor bojkottja a paralimpiát nem érintette, így '84-ben 12 aranyérmet, 12 ezüstöt és 3 bronzot szereztünk. Ez akkor - csakúgy, mint idén - a 18. helyre volt elég az összetett éremtáblázaton.