Tíz éve hunyt el Papp Laci
2003. október 16-án hunyt el háromszoros olimpiai bajnokunk. Papp László a magyar ökölvívó-történelem legsikeresebb bokszolója. Három olimpiai arany mellé nyert két Európa-bajnoki címet és hét magyar bajnoki címet.
Papp László 1926-ban született Budapesten. Eleinte gépkocsivezetőként dolgozott. Édesapja hegedülni taníttatta, de ökölvívó mérkőzésekre is elvitte. Édesapja halála után abbahagyta a hegedülést (amiben amúgy nagyon tehetségesnek bizonyult), és a focival kezdett foglalkozni, amiben szintén sikeresen tevékenykedett.
Közben a barátaival elmentek egy edzőterembe, hogy megpróbálkozzanak az ökölvívással, de az első edzésen úgy megverték őket, hogy elment a kedvük az ökölvívástól.
Papp László Luis Folledo ellen
Papp első mérkőzéseit külföldön vívta, ahol legtöbbször kiütéssel nyert. Amikor eljött 1945. október 6-a, Papp László elindult a világhírnév felé. Ekkor a Vasas őt dobta be a válogatott Bicsák ellenfeleként, és el is verte őt. Papp László körülbelül 300 mérkőzést vívott, melyek nagy részét kiütéssel, vagy feladással nyerte meg.
1948-ban, Londonban középsúlyban nyert olimpiát, ’52-ben Helsinkiben és ’56-ban Melbourne-ben nagyváltósúlyú bajnok lett. Papp László harmadik olimpiai győzelme után, 1957-től, állami engedéllyel a profik táborába lépett. Ez a bokszban azt jelenti, hogy már nem indulhatott olimpián, ám díjmeccseket játszhatott profikkal. Papp László ebben a kategóriában is a világ egyik legjobbja volt – 29 meccsén 27 győzelem mellett 2 döntetlent ért el.
1957-ben a lengyel Pietrzykowski elleni, melbourne-i olimpiai győzelem történetét játékfilmben dolgozták fel "Nehéz kesztyűk" címen. A film főszerepét maga Papp László játszotta.
Forrás: filmkultura.hu - Papp László a Nehéz Kesztyűk című filmben
Papp László "hazai" mérkőzéseit Bécsben, a Stadthalle-ban vívta, mert Magyarországon profiként nem bokszolhatott. A magyar határ menti települések televízióval rendelkező családjai nézhették mérkőzéseit, melyeket az osztrák televízió közvetített. Huszonkilenc mérkőzéséből Magyarországon csak egyetlen meccset, a dán Chris Christensen ellen aratott Európa-bajnoki győzelmét közvetítette a Magyar Televízió.
Papp László mérkőzése Chris Christensen ellen
Rendkívül népszerű volt Ausztriában. Az osztrákok teljesen magukénak tekintették Papp Lászlót. Bárhol megfordult, azonnal tömeg vette körül.
1962-ben profi Európa-bajnok lett, a címét hatszor védte meg. 1964 végén az akkori pártállami sportvezetés pályafutásának befejezésére kényszerítette, megfosztva őt attól a lehetőségtől, hogy a világbajnoki címet is megszerezze.
Papp László ezután edző lett, és Adler Zsigmonddal közösen új edzésmódszert vezetett be, és a magánéletben is sportemberhez méltó magatartást követeltek azoktól, akik a magyar színeket képviselni akarták a világban. Ettől kezdve megtiszteltetés volt annak, aki válogatott lehetett.
Papp László gyakorol Adler Zsigmonddal
Vezetésével a Magyar Ökölvívó Válogatott olimpiai és világbajnoki aranyérmet, két olimpiai ezüstérmet és több olimpiai és világbajnoki bronzérmet szerzett.
1986-ban, 60. születésnapján több mint tízezer ember ünnepelte őt a Budapest Sportcsarnokban.
A Puskás Ferenc Stadion mellett található szoborparkban található „Az ökölvívók” szoborhoz Papp László adta a művész Búza Barnának a tippet, milyen mozdulatban örökítse meg ennek a sportnak a szépségét.
forrás: szerelmembudapest.blog.hu/
1989-ben, kárpótlásképpen az elmaradt világbajnoki mérkőzésért a WBC (World Boxing Council), az egyik legjelentősebb profi szervezet, tiszteletbeli világbajnoknak nyilvánította Papp Lászlót, elismerve, hogy nagy esélye lett volna a cím elnyerésére. A világbajnoki övet Papp László, mint a világ legjobb amatőr és profi középsúlyú ökölvívója, a Kanári-szigeteken, Tenerifén, a WBC kongresszusán személyesen vette át.
A WBC-öv - forrás: papplaszlo.hu
1992-ben nyugdíjba ment. Utána saját boksziskolát nyitott, amit sajnos anyagi támogatás hiányában be kellett zárni, 1996-ban pedig betegsége miatt abbahagyta az edzősködést.
2003. október 16-án hunyt el Budapesten. A Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
forrás: wikipedia
A Budapest Sportaréna 2004. május 28-a óta viseli a háromszoros olimpiai bajnok nevét.
forrás: wikipedia
Nyomj egy lájkot, ha kedvelted Papp Lászlót!