Teddy mackó szülinapja
Gondolnátok, hogy a mindannyiunk számára oly kedves játékmackók már több mint 100 éves múltra tekinthetnek vissza? Ráadásul a mai napig eldöntetlen vita tárgy, hogy a német Richard Steiff, vagy az amerikai Morris Michtom alkotta-e meg elsőnek a méltán népszerű játékszert.
Szabó Anita írása
Margarete Steiff a világhírű német Steiff játékbirodalom alapítója kis filcüzlettel indította el vállalkozását, majd filcből készült állatkák gyártásába kezdett. A heidenheimi vásáron egy elefánttal akkora sikert aratott, hogy további állatfigurák tervezésébe és készítésébe fogott. Az első kezét, lábát, fejét mozgatni tudó 55 centiméteres plüssmackót unokaöccse, Richard találta ki 1902-ben és a nem túl fantáziadús 55 PB nevet adta neki.
Steiffék a macit először az 1903-as lipcsei játékvásáron mutatták be, ahol a gyér érdeklődés után Hermann Berg, egy New York-i játékimportőr cég képviselője, a kiállítás utolsó napján háromezer darabot vásárolt belőle, darabonként 8 márkáért. Ez akkoriban hatalmas tételnek számított. A Németországból hajón útnak indított 3000 maci sorsát különleges misztikum lengi körül, mert az út során a teljes rakománynak nyoma veszett. A Steiff Múzeumban a rejtélyéről azt mesélik a gyerekeknek, hogy a játékok a tengerbe vesztek.
„A legenda 1953-ban, a mackó ötvenedik születésnapján bukkant fel. A szülinapi fesztiválhoz kapcsolódó kiadványban esik róla először szó – egy ügyes marketinges kolléga találmánya lehet. Szerintem nem több, mint egy jó reklámötlet” – állítja Gunther Pfieffer, aki 4 könyvet is írt a Steiff mackókról. Viszont az is tény, hogy soha egyetlen aukciósház kínálatában nem jelent meg belőlük egy sem, pedig a szakértők szerint az azonnal megdöntené a jelenlegi, 180 ezer fontos (kb. 55 millió forint) játékmackó ár rekordot.
A mai napig heves vita tárgya, hogy az amerikaiak vagy a németek fejéből pattant-e ki elsőként a Teddy maci ötlete. Egyesek úgy vélik, hogy Steiffék csak másolók, és a Teddy macik valódi szülőhazája Amerika. A Teddy maci eredetének eldöntését tovább nehezíti, hogy német társához hasonlóan az amerikai Teddy is 1903-ban tűnt fel a játékpiacokon.
A népszerű Teddy-mackó dal:
Egy amerikai történet szerint 1902. november 15-én Theodore Roosevelt (becenevén Teddy) amerikai elnök medvevadászaton vett részt Mississippi államban. Az elnök emberi mindent megtettek a vadászat sikeréért, ezért befogtak egy fekete medvét, amit aztán egy fűzfához kötöztek. Úgy intézték, hogy az elnök "véletlenül rátaláljon a medvére. Roosevelt rendkívül sportszerűtlennek tartotta így a trófea megszerzését és nem volt hajlandó megölni a medvét.
Másnap Clifford Berryman a Washington Post híres karikaturistája megörökítette az esetet, ami aztán az újság címlapjára került. A rajzon a medvének hátat fordító, puskáját maga elé tartó alakként ábrázolta az elnököt, akinek arcáról és testbeszédéről lerí, hogy elutasítja az ilyen fajta medvevadászatot.
Morris Michtom, aki feleségével együtt egy kis édesség és írószer boltot üzemeltetett, a karikatúra hatására készített két plüssmackót, amiket aztán dekorációként kirakott az üzlet kirakatába. A játékszer azonnal népszerűvé vált. Mitchtom ezek után személyesen kért és kapott engedély Roosevelttől a Teddy név használatára. A mackók olyan sikeressé váltak, hogy Michtom nemsokára felhagyott az édességek árusításával és megalapította az Ideal Novelty and Toy Company-t.
1906-ra Amerikában valóságos mackó-őrület tört ki. A gyerekek mindenhova vitték magukkal kedvenc macijukat. Rendkívül népszerű fotózási kelléké vált. Még Roosevelt is a mackót választotta kabalának, amikor országszerte újraválasztásáért kampányolt. Seymour Eaton pedig több gyermekkönyvet is írt Roosevelt medvéjének kalandjairól. És persze ne feledkezzünk meg Teddy mackó magyarországi reinkarnációjáról sem! :)
J. K. Bratton zeneszerző írta meg a The Teddy Bear Two Step-et, amiből később a The Teddy Bear's Picnic című dal is született. A pihe-puha plüssmackók népszerűsége pedig a mai napig töretlen.
Ha neked is van kedvenc mackód, nyomj egy lájkot! :)