KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Korábbi szexmunkásoknak ad munkát a varrodájában egy izraeli nonprofit szervezet

Nadir Shoshani is évekig dolgozott a civil szervezet varrodájában, ahol kitanulta a szakmát, sőt azóta már a saját dizájner boltját is megnyitotta, és egy nagyon keresett tervező lett Izraelben, bátor, formabontó ruháival.
Báthory-Beck Nóra - szmo.hu
2021. február 14.


Link másolása

Tabea Oppliger szociológusként dolgozott Zürichben, szakterülete a szexiparral és a szexmunkával kapcsolatban felmerülő kérdések voltak. Aztán úgy döntött, segíteni szeretne, és ingyen masszírozta az éjszakában dolgozókat, mert úgy érezte, jól esne nekik, ha valaki tisztelettel érne hozzájuk. Közben sokat beszélgetett velük, és azt mondja: szinte mindannyian arról számoltak be, hogy szeretnének kiszállni, de nem tudnak, mert nem kapnak máshol munkát.

"Azt mondták, nem sajnálatot akarnak, csak munkát, lehetőséget."

A szakemberben ekkor fogalmazódott meg, hogy munkahelyet és ezzel egy második esélyt szeretne adni azoknak, akik valamiért belesodródtak a szexmunkába.

Közben Izraelben telepedett le a férjével, de a kutatást ott is folytatta. Kiderült, hogy bár a közel-keleti országban bűncselekmény a szexmunkások szolgáltatásait igénybe venni, mégis legalább 14 ezer ember él ebből a kiszolgáltatott, sokszor erőszakos és megalázó foglalkozásból.

Izraelben sokan kite-oznak, szörföznek, így rengeteg erre a célra használt, jó minőségű, vízálló anyagból készült vitorla tönkremegy.

A svájci szociológus által alapított KitePride nevű nonprofit szervezet ezeket a szörfözésre már alkalmatlan anyagokat hasznosítja újra.

A varrodában kizárólag korábbi szexmunkások dolgoznak, akik ugyanúgy, ahogy a szörfök, átalakulnak a munka és a terápia segítségével.

- a KitePrideról és az alapítójáról az angol nyelvű i24 izraeli csatorna készített összeállítást.

A szervezet divatos hátizsákokat, laptoptáskákat, pénztárcákat és még sok minden mást készít a kidobott anyagokból.

"Transzszexuális szexmunkás voltam, 21 éven át, Izraelben és szerte Európában. Kizárólag ebből éltem és borzasztó volt. Undorító munka és folyton attól féltem, hogy meghalok. Azt gondoltam, én már soha nem viszem semmire, ennyi az életem"- meséli Nadir Shoshani, aki az édesapját nem is ismerte, és az édesanyja is nagyon fiatalon meghalt. 13 éves volt, amikor egy barátja elhívta egy buliba, ahol pénzt kapott a szexért egy férfitől. Azt meséli, könnyű lehetőségnek tűnt, ezért belement. Aztán már mindennap ment, hogy eladja a testét.

"Ki akartam szállni, de nem tudtam, kihez fordulhatnék segítségért, miből tudnék megélni helyette. Olyan ez a világ, mint egy vákuum, ami beszív, aztán nem ereszt. Csináltam, úgyis, hogy közben szenvedtem"
- mondta a férfi.

A korábbi szexmunkások által készített, újrahasznosított anyagból készült táskákon, pénztárcákon van egy címke is, amelyen feltüntetik, hogy az árából hány óra rehabilitációt tudnak kifizetni annak, aki csinálta.

Nadir Shoshani is évekig dolgozott a civil szervezet varrodájában, ahol kitanulta a szakmát, sőt azóta már a saját dizájner boltját is megnyitotta, és egy nagyon keresett tervező lett Izraelben, bátor, formabontó ruháival.

"A második életemet a KitePride-nak köszönhetem. Elképesztő látni, hogy aki ide kerül az utcáról, nagyjából fél év alatt új ember lesz. Elkezd hinni magában, abban, hogy ő is ér valamit és hasznos lehet a társadalom számára"
- fejtette ki a korábban prostituáltként dolgozó dizájner.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk