Karinthy viharos, nagy szerelme
1918-ban Karinthy teljesen összetört, amikor elveszítette első feleségét, Judik Etelt. A színésznő a spanyolnátha-járvány áldozata lett. Két évvel később azonban úgy hozta a sors, hogy az író ismét szerelmes lett egy nála 6 évvel fiatalabb lányba, Bőhm Arankába.
Karinthy első felesége
Már a megismerkedésük sem volt mindennapi. Az akkor 27 éves Aranka a barátnőivel szórakozásból hívogatta az Újságírói Kört, hátha horogra akad egy híres író. Szép Ernő épp nem volt benn, Karinthy viszont igen. A lány ekkor még férjnél volt, de nem sokáig. Karinthy némi unszolásra megkérte a kezét, ő pedig elvált, és természetesen igent mondott.
Házasságukat az első pillanattól kezdve hatalmas, nyilvánosság előtt zajló összeveszések és könnyes kibékülések jellemezték. „Férfi és nő – hogy érthetnék meg egymást? hisz mind a kettő mást akar: a férfi nőt, a nő férfit.” - írta le az azóta szállóigévé vált mondatot az író.
A viták fő oka az örökös pénzhiány mellett a nő nyughatatlan természete volt, és a kölcsönös - nem is alaptalan - féltékenység. A gyönyörű és okos Aranka a házassága előtt és alatt is előszeretettel kalandozott. Még egészen fiatalon összejött Ady Endrével, aki külön versciklusban örökítette meg szerelmüket. Karinthy feleségeként hírbe hozták Zukmann Béla hegedűművésszel, Tihanyi Lajos festőművésszel és Grätzner József rejtvénykirállyal is.
Évekig tartott a viszonya a nála jóval fiatalabb Déry Tiborral, aki az Ítélet nincs című könyvében azt írta, mikor megkérdezték Arankát, miért kéri számon férjén a vélt félrelépéseit, amikor ő maga sem hűséges, ezt válaszolta: „Elég gyalázat, hogy tűri, én nem tűröm."
Bőhm Aranka Cinivel, 1922
"Szerette a nyilvánosság veszélyét, izgatta a mások előtti szeretkezés lehetősége” – írta még róla Déry Tibor. Szerinte kapcsolatukra leginkább az űzöttség, a kiszolgáltatottság, a folyamatos bizonytalanság volt jellemző. A szerelmi viszonynak végül az vetett véget, hogy Déry rajtakapta Arankát első szeretőjével, Zuchmann Béla hegedűművésszel.
A család jó barátja, Kosztolányi Dezsőné könyvében párduchoz hasonlította a feleséget, aki karmaival tép, mancsával csap, fogával szaggat, „aki senkit sem tisztel. Orvul beledöf bárkibe, de szemtől-szembe is.”
Kosztolányi is figyelmeztette barátját: „Feleséged nem írónak való feleség, mulatságos, szórakoztató bohóc, vonzó, de túlságosan sok bonyodalmat okoz, az írónak pedig ne az élete legyen regényes, hanem írjon jó regényeket, így csak elaprózza magát, túlontúl sok energiát pazarol az életére, s ez a művészi zülléshez vezet.”
Karinthy azonban nem tudott szabadulni. Imádta feleségét, bár maga is ellentétpárok sorával jellemezte kapcsolatukat. „Te buta, furcsa, édes és rettentően keserű, aranyos és szép és csúnya és tehetséges, nyugtalan, te, te nagy, nagy baj és öröm a világon, nagy szerencsétlenség az én szegény fejemben.”
Egyszer egy kritikus állítólag megkérdezte, mi köti Arankához? „A kíváncsiság” – felelte az író. – „Az, hogy kiszámíthatatlan és sohasem unalmas. Hogy nem tudható, mi lesz a következő lépése. Mint amikor egy vadász párducra vadászik, és ráfogja fegyverét, de az csütörtököt mond. És a vadász utána ugrik egy késsel a kezében. Ott harcolnak életre-halálra, menekülés nincs. Az egyiknek bele kell döglenie, különben nem érdekes a játék.”
Karinthynál 1936 májusában agydaganatot diagnosztizáltak. Még abban az évben megoperálták Stockholmban. Két évvel később pedig agyvérzésben meghalt.
Viszonyuk az utolsó években sem lett egyszerűbb. Olyannyira, hogy Aranka 1938-ban féltékenységből öngyilkossági kísérletet hajtott végre, és bár életben maradt, súlyos sérüléseket szenvedett.
Böhm Aranka, Karinthy Gizi, és Karinthy Frigyes, 1936
Utolsó közös napjukról fiuk, Karinthy Ferenc később azt írta: együtt nyaraltak Siófokon. Az író fejfájására hivatkozva visszautasította az ebédet, és inkább egy kávét kért. Amikor halkan hörpölgetve inni kezdte, Aranka felcsattant: „Így nem lehet inni! Nem illik. Úriember nem csap lármát a feketéjével. Neveletlen kamasz!”
Vitatkozni kezdtek, és a feleség több pohár vizet is a férje ölébe öntött, majd a földhöz csapta a poharakat. Karinthy dühösen a szobájába ment. Rosszul lett, és egy órán belül meghalt.
Feleségét haláláig kísérte emiatt a bűntudat. Bőhm Aranka hat évvel később, 1944-ben halt meg, az auschwitzi haláltáborban.
Szerintetek miért tartottak ki így is egymás mellett?