Egy éve Columbo nélkül
Épp ma egy éve, hogy örökre elment a gyűrött ballonkabátú Columbo hadnagyot alakító Peter Falk. A magyar felmenőkkel is rendelkező színész Columbo-ként generációkat szórakoztatott nálunk is. "Csak még egy kérdés..." - ugye ismerős?
Csomós Éva cikke
Kedvelt színészünk nem is akármilyen magyar őssel rendelkezett, hiszen dédapja az a Falk Miksa író volt, aki Erzsébet királynét tanította a magyar nyelvre.
Peter Falk egyik szemét hároméves korában veszítette el rákbetegség következtében, ennek helyén üvegszemet viselt. Azt mondogatták neki, hogy így nem lehet belőle színész, amire - mint láttuk - alaposan rácáfolt.
Még tengerész is szeretett volna lenni, de csak hajószakácsként dolgozhatott, ezért inkább visszaült az iskolapadba, ahol arról álmodozott, hogy egyszer a CIA munkatársa lesz...
Költségvetési hivatalnokként dolgozott, hobbiként vágott bele a színészetbe, és a fenti jóslatok ellenére 1955-ben már a Broadway-n játszott. 1960-ban már Emmy- és Oscar-díjra is jelölték a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában, ami korábban még senkinek sem sikerült.
Columbo szerepét 1968-ban osztották rá, az pedig a világhírt hozta el számára. A gyilkossági osztály szórakozott, kócos nyomozó hadnagyának legfőbb védjegye a gyűrött ballonkabát volt, szájában mindig szivar fityegett, járása lassú volt, kocsija viharvert és mindig elromlott. Távozáskor az ajtóban visszafordulva tett megjegyzést, amellyel zavarba hozta a mindenkori gyanúsítottat.
Columbo, akinek keresztnevét senki sem ismerte, az esetlenségével hódított, ám a megtévesztő külső következetességet, sziporkázó logikát és intelligenciát takart. A nyomozás során mindig szóba hozta feleségét, akit soha senki nem látott. Falk a szerepért négy alkalommal kapta meg az Emmy, egyszer pedig az Arany Glóbusz-díjat.
A sorozat népszerűségét jól jellemzi, hogy volt olyan epizód, amit Steven Spielberg rendezett, a "gyilkosok" közt pedig olyan nagy neveket találunk, mint Faye Dunaway, Leslie Nielsen, Leonard Nimoy, William Shatner és Johnny Cash.
Peter Falk azonban remek színész is, aki a legnevesebb rendezőkkel forgatott. John Cassavetes-szel készítette a Férjek és az Egy hatás alatt álló nő című drámát, Wim Wenders-szel a Berlin felett az ég és a Távol és mégis közel című filmeket, Robert Altman A játékosában magát alakítva improvizált. Ezt követte a Neil Simon darabjából készült Napsugár fiúk című vígjáték Woody Allennel, a Vitathatatlan című akciófilm, hangját adta a Cápamese című animációs filmhez, utolsó munkája a Next - A holnap a múlté című thriller volt. 1972-ben Tony-díjat kapott Neil Simon A 88. utca foglya című színművében nyújtott alakításért.
Amikor 1996-ban a francia Művészeti Érdemrend lovagja lett, kissé ironikusan azt válaszolta a Columbo sorozat folytatására vonatkozó kérdésre, hogy a figurát öregen is el tudja képzelni. Legfeljebb rossz hallására hivatkozva megismételteti gyanúsítottaival a mondatokat, vagy segítséget kér tőlük, ha le akar menni a lépcsőn. Aztán mégis készült folytatás, a legutóbbi 2003-as epizódban a főszerep mellett a produceri munkát is magára vállalta.
Peter Falkról 2005-ben utcát neveztek el a New Yorkhoz közeli szülővárosában, s az utcanév tábláról az avatáskor nem a leplet, hanem Columbo jellegzetes esőkabátját rántották le.
A színész utolsó éveit beárnyékolta az Alzheimer-kór. Két éve orvosa azt mondta, hogy a színész jó fizikai állapotban van, de már egyáltalán nem emlékszik a Columbó-ban játszott szerepére.
"Csak még egy kérdés" - a szófordulatot és Peter Falk emlékét mindenképp megőrzi a filmvászon.
Ha te is szereted a Columbo-filmeket, nyomj egy lájkot.