A nő, aki megjósolta a Habsburgok tragédiáját és az első világháborút
Élt egy francia asszony, aki előre látott dolgokat. Aki olvasott mások tenyeréből. És aki a 19-20. század fordulóján olyan ismert és híres volt, hogy amikor 1916-ban meghalt, az egész világot bejárta a halának híre. Ezt a nőt ma úgy emlegetik, mint az asszonyt, aki előre látta az első világháború kitörését.
French clairvoyant Madame de Thebes dies. It is said she has predicted the outbreak of the war #WW1fromItaly pic.twitter.com/xcCnKUu3f2
— WW1 from Italy (@ww1fromitaly) 2016. december 26.
Madame de Thébes 1845-ben született. Tenyérből jósolt és jövendőt mondott. A vendégeket párizsi lakásán fogadta.
Minden karácsonykor kiadott egy almanachot a jóslataival. A források szerint többek közt megjósolta Boulanger tábornok halálát, Thomas Stead halálát (aki a Titanicon utazott), a második búr háborút és az orosz-japán háborút (1904-1905).
Sokan szélhámosnak, mások pedig prófétának tartották.
Francziaország leghiresebb jósnője, a kit a világ minden tájáról, minden rendű és rangu ember fölkeres, Párisban a Wagram-úton lakik. A napokban ellátogatott hozzá a Figaro egyik munkatársa, aki ez alkalommal sok érdekes dolgot tudott meg az ismeretes jósnőtől.
Thébes asszony különösen a kézből való jósolással foglalkozik és etéren bő tapasztalatokkal rendelkezik. Thébes az ember kezén mutatkozó vonalakat nem tekinti a bekövetkező sors elkerülhetetlen előrejelzésének.
Szerinte csak a lehetségest s valószínűt jelzik. Jelei ugyan a közelgő eseménynek s a veszélynek, de ez az életmód megváltoztatásával el is kerülhető. A jósnő azt csak intésnek, óvásnak tekinti, a melylyel az egyént megtérésre birja. Az oktató szerepét tölti be, aki az élet utjain megadja a kellő irányt és tanácsot a hozzá folyamodónak.
Forrás: Huszadik század
Ady Endre is felkereste kíváncsiságból a jósnőt, és erről így írt 1904-ben a Pesti Naplóban:
"Az orosz–japán háború nem lesz hosszú. A háborút különben ő jóeleve megjósolta. Egy pár kis ütközet lesz csak, ha majd a harc terrénumán kitavaszodik, s ekkor Japán – megadja magát. (Madame Thebes francia honleány, tehát oroszbarát.)
Ellenben fél a Balkán-bonyodalmaktól Thèbes asszony. – Világháború előtt állunk – mondotta. Szinte kikerülhetetlennek látom ezt a szörnyű háborút."
Carte autographe de Madame de #THEBES (Victorine Savigny) célèbre voyante qui aurait prédit la #WW1 & autres... https://t.co/KdKnNYwyr4 pic.twitter.com/KVONR1dOBE
— AUTOGRAPHES D'ANTAN (@autographdantan) 2016. december 16.
1905-ben az asszony azt jósolta, hogy Belgium borzalmas és hosszú csaták színhelye lesz. Ebben a jósnőnek történetesen igaza lett. Miután 1914 nyarán Németország lerohanta Belgiumot, a belga hadak ellenálltak, míg a brit és francia csapatok meg nem érkeztek. Ezt követően azonban a nyugati front megmerevedett, és a háború négy éve alatt Belgium hatalmas veszteséget szenvedett el.
1913-ban Madame de Thébes azt állította a jóslatában, hogy egy hamaroan bekövetkező háború megváltoztatja a Német Birodalom és Poroszország hosszú ideje tartó európai uralmát. Arra is utalt, hogy a császár, II. Vilmos uralma nem sokáig tart.
Az is megjósolta, hogy Ferenc Ferdinánd soha nem kerül trónra az Osztrák-Magyar Monarchiában, és egy fiatalember kerül hatalomra.
Egy évvel később a francia jósnő azt mondta, az osztrák uralkodócsaládot tragédia éri.
Ebben is igaza lett. Ferenc Ferdinándot és feleségét, Zsófiát (éppen hivatalos látogatást tettek Bosznia-Hercegovinában), 1914. június 28-án megölte Gavrilo Princip. A trónörökös meggyilkolása után az Osztrák–Magyar Monarchia kormánya ultimátumot küldött Szerbiának, majd 1914. július 28-án hadat üzent. Az akkori nagyhatalmak szövetségi rendszereiből következően ez a lépés kirobbantotta az első világháborút. 1916-ban pedig IV. Károly került trónra.
A háború kirobbanása után a Népszava már így írt a francia jósnőről:
Egy kis tévedés. Madame de Thébes, Páris világhírű öreg fecsegőnője, alá esztendőnként jóslataival szokta megremegtetni a babonásokat, egy aktuális jóslatot bocsátott ki a legutóbbi időkben. Természetes, hogy az igazmondás, vagy legalább is a tárgyilagosság nagyon távol áll ettől a jóslattól, amely kizáróan Madame Thébes németgyűlöletének hűséges visszhangja. A jósnő szerint ugyanis szeptember 11-től kezdve Németországgal a következő kedves dolgoknak kellett volna történni:
Szeptember 23. Egy nagy uralkodó halála.
Október 4. Lázadás Németországban.
Október 25. Vilmos császár halála.
Október 29. A franciák Németországban.
November 7. Győzelmi ünnep Frankfurtban, a háború végén.
Az események nem igyekeztek igazolni Thébes asszony jóslatát. Eddig egészen mulatságos a dolog, a szomorú csupán az volt, hogy a francia hatóságok ezeket az ostobaságokat kiragasztatták a templomajtókra, hogy a hívők imádkozhassanak a kellemetlen kívánalmak beteljesedéséért.
1915-ben némafilm is készült Madame de Thébes címmel. A jósnő a következő évben meghalt.
100 years ago. Madame de Thèbes was the most famous living prophet of WW1. When she died in 1916 it was global news pic.twitter.com/L9scG1svmd
— Owen Davies (@odavies9) 2016. május 4.