12 ezer embert ölt meg a gyilkos köd Londonban – kiderült, miért
A londoniak hozzá vannak szokva, hogy időről időre köd telepszik a városra. 1952 decemberében azonban halálos következményei lettek a barátságtalan időjárásnak.
Ebben az évben ugyanis szokatlanul sűrű köd telepedett az angol fővárosra, és mire 5 nap múlva eloszlott,
a becslések szerint 4000 embert meghalt, további 150 000 pedig kórházba került.
Végül csaknem 12 000 embert és több ezer állatot ölt meg a gyilkos köd.
A rejtélyes - egyébként még a tudósok körében is kevéssé ismert - eset hátteréről ezidáig nem sokat lehetett tudni, egy tanulmány azonban végre fényt derített a miértekre. A Proceedings of the National Academies of Sciences nevű szaklapban megjelent tanulmány egy kínai, amerikai és angol tudósokból álló nemzetközi kutatócsoport felfedezéseit összegezte, akik laboratóriumban modellezték a londoni "Nagy Ködöt", majd a köd összetételét olyan súlyosan szennyezett kínai nagyvárosok levegőjével vetették össze, mint például Peking vagy Hszian.
Mint kiderült, a londoni köd egyik legfontosabb összetevői a szulfátok voltak. Ettől lett a köd annyira sűrű, orrfacsaró és mérgező. Azt már korábbi kutatások alapján is feltételezték, hogy a Nagy Ködöt elsősorban a gyárak és a házak kéményeiből a gyenge minőségű feketekőszén égéstermékeként levegőbe kerülő kén-dioxid okozta. Azt azonban, hogy a kén-dioxid hogyan alakult át kénsavvá a levegőben, ezidáig nem tudták.
- nyilatkozta Renyi Zhang, a kutatás vezetője.
A kutatók szerint valami hasonló történik a gyorsan iparosodó ázsiai - elsősorban kínai - nagyvárosokban is. Szerencsére azonban néhány alapvető különbség megakadályozza a kénsavas köd kialakulását. Kínában ugyanis a levegőnek - elsősorban az intenzív trágyázásnak köszönhetően - rendkívül magas az ammóniatartalma, ez pedig megakadályozza a savasodást. Persze - mondanunk sem kell - ettől a levegő még ugyanúgy szennyezett.
- mondta Zhang.
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!