RÓKALAND

Márga: az étterem, amit a New York Times sem hagyott szó nélkül

Nem mindennap ajánl a patinás napilap magyar éttermeket, de a Márga esetében megtette. Megnéztük, miért.

Link másolása

Pár évvel ezelőtt, amikor elkezdett mocorogni a balatoni, s egyben a vidéki gasztronómia újhulláma is, a Márga volt az egyik első hely, ahol a város zaja nélkül tömhettünk az arcunkba feketegyökeres vaddisznót, vagy valami metál nyúlgerincet. Aztán szépen sorban nyíltak, reformálódtak az újabb helyek, még a vidék legnagyobb vendéglátós összefogása is megszületett a Balatoni Gasztrotérkép révén, és ez annyira jól sikerült, hogy már-már a a kiflidogos-mikróshambis büfék is megérezték ezt. Sok példa akadt arra is, hogy egy-egy budapesti étterem le is költözött vidékre. Pár hónappal ezelőtt azonban pont a Márga volt az a kis deviáns, aki bizony visszaköltözött a fővárosba.

Egészen csendben nyitott meg a volt LouLou helyén Deli Jani gondozásában a Márga Budapest, és plusz poén, hogy Deli Jani gondozásában már nyílt meg egy étterem a másik LouLou helyén, ez volt a MÁK. Ahogy ő mondta:

"Úgy látszik ez a sorsom, hogy LouLou-k helyén nyitok éttermeket"

A csendnek azonban akkor lett vége, amikor váratlanul megjelent egy cikk a New York Times-ban Budapestről, ahol a Márgát ajánlották kötelező étteremnek a városban járóknak.

Az enteriőr vadállat, belépéskor a bár fogad, majd egyenesen tovább a nagyobbik terem olyan oldalfal megvilágítást kapott, mintha tejüvegen keresztül szűrné a kaliforniai naplementét az ablak. A kisebb terem természetes fényével és baromi sok növénnyel rendelkezik, ami meg egy teljesen más világ.IMG_1808

Horváth Ákos séf felel a tápért, ő az egyik a legjobb hazai 30 alatti séfek közül, és ő is a számomra oly kedves magyar-bisztro-fine irányban alkot. Az étlap mellett heti menü is játszik, ráadásul ugyanolyan mennyiségben és minőségben, csak nyilván sokkal olcsóbban. Itt legyen  is vége az infó áradatnak és beszéljenek az ételek! (megjegyezném, hogy ez még az előző étlap volt, csak annyit utazgattam az elmúlt hónapban, hogy csak most értem rá szégyen-szemre megírni a cikket)

Zellerkrém leves

DSC_4920_1

Borjúkolbász medvehagymával és csicsókával

DSC_4971

Brutális színek és fickós ízkarate. A bárány erőteljes íze szaftosan találkozik  a medvehagyma szelídebb tónusaival, viszont ennyire zöld színt még nem láttál. A köretflesst a csicsóka, a textúra hatványozását pedig puffasztott zab szolgáltatja, aminek használatát mostanában kezdtem el megfigyelni éttermeknél. Ettől a kajától felsírsz. (pech , hogy heti menüben volt)

Nyúl,csicsóka, erdei gombák

DSC_4982_1

Gyönyörű káosz a tányéron, az erdő legfaszább gombái találkoznak a nyuszik variánsaival. A szép nagy nyúldarabok mindegyike annyira puha, hogy már-már belefolyik a szádba. Csicsóka a talapzat, ami szerintem a nyúlhoz legjobban passzoló köret. A pankós nyuszi epic!

Csirkemáj barnakenyérrel és hagymákkal

DSC_4941

A liba-kacsa-borjú máj trió a májfogyasztási trend örökös császárai, pedig szegény csirkekoma szervei is lehetnek elegánsan elkészítve. Erre a legjobb példa ez a kenegetős-csipegetős előétel, ropogós, savanyú és krémes hagymák táncába fogva.

Borjúmáj körtével és endíviával 

DSC_4936

Na jó, azért a borjú már az borjúmáj... Ebben a tányérban a feszültség az édes körte és az endívia keserűje között generálódik, ezt simítja isteni kombóvá a borjúmáj. A textúra sokszorozásért pedig a pirított magvak felelnek. Ha a szakácsok írók lennének, az ételek pedig alkotások, ez egy kalandregény lenne.DSC_4995DSC_4953_1

A Márga sokat upgradelt a balatoni nyitás óta. Pont úgy fejlődött ahogy a hazai gasztronómia is. Izgalmas és megfizethető egység született, ahol végre Horváth Ákos is kitörhetett a francia konyha börtönéből, és a magyarosabb vizek felé kanyarodhatott. Ez egy szép történet kérem. Ráadásul már világhírű is.

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


RÓKALAND
4 fantasztikus hely, ahol egyszerűen imádunk reggelizni
A kiadós reggelire könnyű rászokni. Főleg ha az ember olyan helyet talál, ahol közben nyugodtan intézheti a dolgát, és hangolhatja rá magát a napra.

Link másolása

Volt egy projektem. Le akartam tesztelni a város legmenőbb reggeliző helyeit, de elég gyorsan rá kellett jönnöm, hogy a lehetetlenre vállalkozom: Ebben a városban ugyanis annyi, de annyi klassz reggelizőhely van, hogy szinte lehetetlen korrekt és szuperfriss listát készíteni róluk (kivéve ha az ember napi háromszor reggelizik egy hónapon át)... Így inkább csak hátradőltem és élveztem azokat, amik szembejöttek velem.

Ez a lista most egyszerűen csak négy szuper helyet tartalmaz, ami egy rohangálós, folyton laptopon dolgozó, későn reggeliző nő rutinjához igazodik.

Írjátok meg, hogy ti hova jártok! Hátha még egyszer nekiveselkedem majd...

 

Pesten:

Spíler

Király utca 13

Reggeli: 8:30-11:30

A bulinegyed napközben sem halott, de azért szerencsére jóval kevesebben randalíroznak ilyenkor, mint éjjel.  A Spíler hangulatát nagyon szeretem, és így világosban jobban ki is lehet élvezni, például egy jó reggeli mellett.

Van itt minden, ami csak felmerülhet az emberben ha a reggelire gondol: Angol serpenyős 1980-ért vagy waffel 1320-ért, és nem egy szimpla, rohanós kávézóélményt kapunk mellé, hanem egy bohó és trendi étterem kiszolgálását, ami mellet szépen neki is lehet látni az e-mailekre válaszolgatásnak.

De randiszituációnak is tudom ajánlani. Reggelizni hívni valakit szerintem kifejezetten rendhagyó ötlet.

Budán:

Cafe Five Szépvölgyi

Szépvölgyi út 7.

Reggeli: 7:30-11:30

Ha Budán járok, a Cafe Five-ra esik a választásom. Kiadós, friss, finom minden, és meglepően olcsó. Szeretem, hogy igazi "gyorsan bekapok valamit és már rohanok is" hangulata van, de a hátsó falnál található kanapén sikerült már kicsit hosszabban is ejtőzni.

Itt az angol reggeli csak 990, de én a bundáskenyér rabja vagyok, amit kézműves sajttal és tejföllel szervíroznak. Van frissen facsart narancs és bitangjó kávé is. (Olyan espresso gépük van, amelyen az eltérő kávékhoz személyes beállításokat rendeltek, és olyan őrlőik, amelyek figyelik a hőmérsékletet, a páratartalmat, ezzel is segítve a tökéletes beállítást, és a tökéletes kávé elkészültét.)

A személyzet kedves és gyors. Mi kellhet még?

Egész nap:

BITE bakery café

Király utca 59. és Oktogon

Nyitvatartás: 7:00-20:00 (vasárnap 8:00-20:00)

A BITE az egyik kedvenc helyem, ha ennék egy kis glutént a nap bármely szakában. Nem kifejezetten reggeliző, mégis tökéletesen megfelel arra a célra is... meg ebédre, vacsorára, tízóraira, uzsonnára...

Nem magyaros és nem is hasonlít a többi pékséghez a kínálata, éppen ezért izgalmas, és baromi gyorsan függőséget okoz!

A kakaós csiga helyett itt olyan tekercs vagy roll van, amitől egy igazi édesszájúaknak könny szökik a szemébe. Nekem mégis inkább a hot dog feljavított verziója a kedvencem. Tökéletes tésztába van burkolva a minőségi kolbi, és ha olivás-sajtos mártogatót is kér hozzá az ember, az egekbe emel.

Vannak limitált finomságok is. Biztos, hogy erre a téli szezonra is kitalálnak majd valamit! (Tavaly egy pisztáciás panettone rabolta el a szívemet!)

Kedvenckém:

Solinfo Café & Tom Dixon Showroom

Wesselényi u. 6.

Nyitvatartás: 8:00-20:00

Érdekes, hogy bár ez a legszebb hely mind közül, a fotóimon ez baromira nem köszön vissza. Az a baj, hogy itt mindig elfelejtek fotózni, és csak vagyok, mint a befőtt. Túl jól érzem magam!

A Solinfo Café egy Tom Dixon Showroom is, ezét olyan pöpec a design. Szóval ami itt megtetszik neked, az később akár a nappalid vagy a szobád dísze és központi bútora is lehet.

Persze szerintem a legtöbben nem széket venni térnek be, sokkal inkább ez a "kényelmes és kellemes iroda" hangulat vonzza be az arra járókat. Itt lehet a legkomfortosabban laptopozgatni, és ezt nem csak én mondom, elég csak a nap bármely szakában körbenézni.

Eredeti olasz kávét lehet kapni (Caffé Vergnano) és egész nap elérhetőek a különböző reggelifélék (meg saláták meg sütik).

Itt ettem életem legfinomabb bundáskenyerét (gondolom lassan sejtitek, hogy ez a legkedvesebb reggelifélém), és hogy mindössze 690 forintba fájt sajttal és kis zöldségel együtt, az csak hab a tortán.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
RÓKALAND
Velő, kijevi és tökéletes rizses hús - Csopakig mentük a Szomszéd főztjéért
A Szomszéd kertje Csopakon a legzöldebb! Zseniális éttermet találtunk a Balaton partján.

Link másolása

Biztos mondtam már, de nekem az őszi Balaton az igazi. Kellemes idő, színek és nyugalom a köbön, miközben körbevesz a természet. Annyi mindent lehet ilyenkor csinálni, amihez a nyári kánikulában nem mindig van kedve az embernek. És miközben bebarangoljuk a hegyeket, völgyeket, bitang jókat lehet enni és inni. Egyre jobbakat!

Lassan, de biztosan haladnak a partmenti helyek az egész éves nyitvatartás irányába, és olyan új szereplők tűnnek fel, akik miatt valóban érdemes egy utazást szervezni a környékre ősszel, vagy akár télen is.

Az egyik ilyen friss gyöngyszem a Szomszéd Kertje, ami már első ránézésre izgalmas hely. Benne van a falusi kocsma életérzés, de annál sokkal több, annál sokkal varázslatosabb.

A tulajdonos, Tóth Attila Wes Andersont szerette volna megidézni. Szerintünk sikerült.  

De mit ér a trendi külső, ha nem ad annyit az étel, hogy még másnap is beszéljünk róla... Hát a Szomszéd kertjének séfje, Bajkai Gábor úgy főz, hogy mi hirtelen annyi mindent mondtunk volna, hogy nem találtuk a szavakat.

Nézzétek csak:

A hely nagy erőssége, hogy nem izzadtságszagú. A legegyszerűbb ételt is eléd rakják anélkül, hogy erőlködés és millió újragondolt elem lenne a tálon. A velős pirítós például szimplán egy karéj vastag kenyérszelet, irdatlanul megpakolva belsőséggel. Ha eddig nem mertél ilyet kóstolni, itt ugorj először fejest az élvezetbe!

És ha az előétel után még fér bármi az emberbe, akkor szerencséje van, mert a folytatás is figyelemreméltó.

Ezen a ponton meg kell említenem, hogy tényleg derék adagok vannak, és az árakra se lehet panasz. A "baconbe göngyölt szerelem" például 2800 forintba fáj, és egy olyan burgert takar, ami szinte lemászik a tányérról. A sajttal töltött és baconbe tekert hús mellett a zöldségeket sem spórolták ki belőle, és az uncsi jégsaláta helyett például fodros kel emeli a tétet.

De az egyszerű rizses hús vagy a kijevi is izgalmas tálalást kap, miközben az ízek hozzák azt az egyszerű nagyszerűséget, amire ilyen ételeknél vágyunk.

És van sok mentes finomság, így a vegán sem marad éhen. Jah, és a csokitorta! Na azt szintén nem szabad kihagyni!

A Szomszéd kertje sok fővárosi éttermet kenterbe ver, és a környezete is jobb hatással van a lelkünkre, mint a nyüzsgő belvárosé. Ha tehetitek, válasszátok a Balatont ezekben a nyugalmasabb hónapokban. Minden szempontból üdítő változatosságban lesz részetek!
Csopak
Kossuth Lajos utca 97
(30) 769 0528
Nyitvatartás:
Hétfő: 12-22
Kedd- Szerda: zárva
Csütörtöktől Vasárnapig: 12-23

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

RÓKALAND
Töltött, nutellás, tejbegrízes – a legfinomabb kürtőskalácsokat kóstoltuk az idei fesztiválon
Már a látványuktól is összefut a nyál a szánkban. Te melyiket kóstolnád meg?

Link másolása

Ott voltunk az idei Kürtőskalács Fesztiválon, ahol a legérdekesebb és legfinomabb verzióit kóstoltuk meg ennek a közkedvelt édességnek.

Volt például olyan, amit tejbegrízzel töltöttek meg, de az egyik kedvencünk a Kürtős Csapágy lett, ami egy igazán extra és nyálcsorgató finomság.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

RÓKALAND
"Van barnamedvénk és farkasunk is" – egy őszi délután a Budakeszi Vadasparkban
Használjátok ki ezeket a szép őszi napokat, és irány a Vadaspark. Rókákkal, medvékkel, de még dinoszauruszokkal is találkozhattok!

Link másolása

Kétség sem fér hozzá, hogy az állatkerteket inkább a gyerekes családoknak találták ki... de két infantilis felnőtt is jól szórakozhat ott.

Nem hiszitek? Nézzétek meg a mi kirándulásunkról készült videót, és ha tehetitek, húzzatok ti is túrabakancsot, és irány a természet!

 

Budakeszi Vadaspark

http://www.vadaspark-budakeszi.hu

Nyitva tartás:

Hétköznap: 9:00 - 15:30 (A vadaspark területét 16:30-ig kell elhagyni.)

Hétvégén és ünnepnapokon:  9:00 - 16:00 (A vadaspark területét 17:00-ig kell elhagyni.)

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk