Ma 65 éves Kern András
65 éves az egyik legnépszerűbb magyar színész. Kern Andrást már 50 éve ismerheti a magyar közönség, szerepeiben pedig több mint negyven éve láthatjuk színpadon és filmben. Woody Allen magyar hangja szerepelt kabaréban, a Heti Hetesben, és készített kiváló lemezeket is.
, fotók: Kern András hivatalos Facebook-oldala
Kern András magyar színművész, rendező, író, énekes, humorista 1948-ban született. Már gyerekkorában érdekelte a paródia, 14 évesen, 1962-ben a Ki mit tudban tűnt fel egy paródiaszámmal. 1965-ben, mindössze 17 évesen neveztek a Ki mit tudra az egyik barátjával. Forgattak egy amatőrfilmet is, Mi lesz? címmel. Ezzel az amatőr filmmel elnyerték barátjával XIII. országos amatőrfilm-fesztivál fődíját.
Az 1962-es Ki Mit Tudon, 14 évesen
1970-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd szintén ebben az évben a Vígszínházba szerződött, ahol mai is a társulat tagja. Olyan darabokban játszott, mint a Képzelt riport, Csehov: Három nővér (Tuzenbach), Shaw: Szent Johanna (Dauphin), Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés (Raszkolnyikov; Porfirij Petrovics), Bertolt Brecht-Weil: Koldusopera (Peacock; Bicska Maxi; A kolduskirály), Molnár Ferenc: Az ibolya (Igazgató; Szolga), Gorkij: Éjjeli menedékhely (Szatyin) Schnitzler: Körmagyar (Milliomos), Turgenyev: Egy hónap falun (Rakityin) Gogol: A revizor (Anton Antonivics Szkvoznyik-Dmuhanovszkij), Parti Nagy Lajos: A kellékes (A kellékes)
Hernádi Judittal
Halász Judittal 17 keresztül játszották Woody Allen Játszd újra, Sam című filmjének színpadi átiratát, majd a partnerváltás után még bő egy évtizedig Hegyi Barbarával folytatta a darabot. Ennél régebben nemigen van más darab színpadon Magyarországon.
Adódott annak idején a szerepre Kern, hiszen ő volt már akkor az amerikai rendező-színész magyar hangja, és olyannyira összeforrt az Allen által játszott figurákkal a hangja, hogy el sem lehetett mással képzelni a darabot.
A leghíresebb szinkronja: Woody Allen magyar hangja
A pályáján a filmezés legalább ilyen fontos volt, olyan nagy sikerű darabokban szerepelt a vásznon, mint a Csudafilm (2005), a Csocsó, avagy éljen május elseje! (2001), A miniszter félrelép (1997) (rendező is), a Sztracsatella (1996) (rendező is), a Privát kopó (1993), Az elvarázsolt dollár (1985), az Idő van (1985), a Te rongyos élet (1983), a Ripacsok (1981), vagy a Szabadíts meg a gonosztól! (1978).
Defekt (1977)
A legnagyobb sikere talán a Ripacsokban volt Garas Dezsővel, az „Egyedül nem megy" fogalommá vált később. Feltehetően sokan emlékeznek még a Bujtor Istvánnal forgatott Pogány Madonna-vígjátéksorozat Kardos doktorára is.
A Képzelt riportban
Rendszeresen szerepelt a Rádiókabaréban is, a máig klasszikus Halló, Belváros című zseniális hangjáték Weiner elvtársa, és a levehető ajtós NDK-turmixgép máig fogalom. Időnként felbukkan a Heti Hetesben is, amikor bejelenti, hogy „elfogtam egy levelet", akkor már lehet tudni, hogy egy saját készítésű kis szkeccset fogunk hallani.
A klasszikus Halló, Belváros! :-)
Énekesként is kipróbálta magát, noha nem ez lett a legfontosabb terep az életében, azért elkészített néhány klasszikust (a Hé, 67!, a Pincér-rock, a Moszkva, a Te majd kézen fogsz és hazavezetsz, a Semmi baj), amelyek közül minden bizonnyal a Lövölde tér a legnépszerűbb. A legutóbbi lemeze 2010-ben jelent meg Semmi baj címmel.
A Lövölde tér
Tavaly ilyenkor betegség miatt néhány fellépését kénytelen volt lemondani, mi is hírül adtuk, hogy beteg. Ő így nyilatkozott akkor:
– Rossz gyógyszereket szedtem, de a betegségem kialakulásába belejátszott az idegeskedés és a dohányzás is. Negyvenévnyi stressz nem marad nyomtalan – kommentálta a balszerencsés eset okait a népszerű színész.
Ha szereted Kern Andrást, nyomj egy lájkot!