Karinthy: a nevető bölcs
Megérdemeljük, hogy újra felfedezzük és a gyermekeinkkel is megismertessük a magyar irodalom legnagyobb humoristájának nemcsak a humoreszkjeit, hanem a novelláit, regényeit, verseit, paródiáit, komédiáit és esszéit is.
Az írásait olvasva olyan, mintha ma is közöttünk élne. Szellemisége, látásmódja semmit sem veszített aktualitásából.
Karinthy Frigyes
Karinthy Márton ajánlója:
Sok Karinthy Frigyes van. Legalább annyi, ahány olvasója. Talán mindenki tud idézni tőle valami szellemeset. Bemondásait, vicceit, tréfáit. Vagy hallotta a róla szóló legendáriumot. Mindenkinek a saját Karinthyja a legkedvesebb. A legtöbben a humoristát vélik ismerni. Kevesebben az esszéistát, a hírlapírót. A drámáit, a jeleneteit a színházba járók. Leginkább a prófétára hívnám fel a figyelmet. Nevető bölcsnek is nevezték. A nagy próféták az örömhír biztos tudatában derűsek. E derű, a nevetés – mit nevetés: féktelen röhögés! – nélkül ez a világ, az emberi élet kibírhatatlan lenne. Különösen ebben a tejjel-mézzel folyó Kánaánban, amiben élünk itt a Kárpát-medence közepén. Az örömhír megvallása nélkül az életünk értelmetlen. Ilyen „örömhírt, jó hírt, titkot és szivárványt” ígér Karinthy most megjelenő életműve. Kívánom, olvassák és értsenek belőle.
Karinthy Frigyes a kávéházban
De ki is volt valójában a nevető bölcs?
Karinthy Frigyes (1887–1938) hatgyermekes hivatalnok családból származik. Hatéves, amikor édesanyja meghal. Az iskolában nem volt jó tanuló. Több egyetemet is látogatott, de egyiket sem végezte el. Újságíróként kezdte a pályáját 1906-ban Az Újság, majd a Budapesti Napló és a Nyugat munkatársaként. Több mint ötezer cikket írt életében, ezek között akad riport, tudósítás, útinapló, filozófiai eszmefuttatás, irodalmi elemzés, tűnődés a politika állásáról és temérdek humoreszk.
Karinthy Frigyes aláírása
Írt színműveket, kalandos történeteket, verses meséket és sok ismert mű (Micimackó, a Leacock-humoreszkek, Tom Sawyer kalandjai) magyar fordítása kötődik a nevéhez.
Regényeiben (Capillária, Utazás Faremidóba) és novelláiban is sokat foglalkozik a párkapcsolat és a szerelem problémáival, a férfi és a nő közti viszonnyal. Sikeres színpadi szerző volt, művei többnyire egyfelvonásos bohózatok, de írt egész estés vígjátékot és komoly hangvételű darabot is.
Utolsó – egyben legnépszerűbb – regénye, az Utazás a koponyám körül 1937-ben jelent meg, egy évvel azután, hogy Herbert Olivecrona, korának leghíresebb agyspecialistája agydaganattal műtötte meg Stockholmban. A regényből nagy sikerű film is készült Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva főszereplésével.
Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán
Karinthy Frigyes kétszer nősült. Legendásan romantikus szerelem után 1914-ben vette feleségül Judik Etel színésznőt, aki 1918-ban spanyolnáthában meghalt. Gyermekük Karinthy Gábor költő. Második házasságát 1920-ban kötötte Böhm Arankával. Gyermekük Karinthy Ferenc (Cini) író. A Karinthy-dinasztia Ferenc fiával, Karinthy Márton színházrendezővel, íróval ma is jelen van a magyar kulturális közéletben.
A teljes sorozat 32 780 Ft helyett most csak 19 900 Ft
A Kossuth Kiadó 6 nagy sikerű sorozatát kínálja rendkívüli kedvezménnyel.
A megrendeléshez KATTINTS IDE