Elkezdődött a kígyó éve
A kínai kultúra legjelentősebb ünnepe a holdújév, amely idén február 10-ére esett. Ebből az alkalomból a budapesti Millenárison is egész napos fesztivált rendeztek: harcművészeti bemutatók, ismeretterjesztő előadások, kvízjátékok és még sok más program várta az érdeklődőket.
Láng Dávid írása, Fotók: Huszár Boglárka
A holdújév azért is kiemelt jelentőséggel bír a kínaiak számára, mert az országban mindenfelé szétszóródott embereknek többnyire ez az egyetlen lehetőségük egész évben, hogy hazatérjenek családjukhoz. Ezért ilyenkor több mint egy hétig teljesen megáll az élet: a nagyvárosok kiürülnek, a gyárak és boltok bezárnak, még a tőzsdei kereskedés is leáll.
A világ különböző pontjain található kínai kolóniák is igyekeznek méltóképpen ünnepelni, még ha családjuktól távol is kell tölteniük a jeles napot. Nálunk sem történt másképp: Budapesten a Millenáris egyik csarnokában szerveztek fesztivált délelőttől estig tartó programokkal, melyekre rengeteg érdeklődő volt kíváncsi. Az előadóteremben például, ahol minden órában neves meghívottak tartottak fejtágítót változatos témákban, kis túlzással egy gombostűt sem lehetett leejteni.
Hasonló tömeg volt a többi helyszínen is: a nagyszínpad előtt egyetlen szabad szék sem akadt (itt zajlottak a harcművészeti- és táncbemutatók), aki pedig a kalligráfia alapjaival szeretett volna megpróbálkozni, szintén hosszú sort kellett kiállnia.
A megjelentek többsége abszolút laikus volt, számos kisgyermekes család is akadt köztük. Jól látszik ebből, hogy idehaza is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kínai – illetve általánosságban a távol-keleti – kultúra.
Ez kicsit a klasszikus „kenyeret és cirkuszt” mondást juttatta eszembe, mármint annak kapcsán, hogy kimegy egy csapat színes ruhába öltözött ember a színpadra, produkálják magukat pár percig egy AC/DC dalra, a közönség pedig imádja, holott jó eséllyel fogalma sincs, milyen bemutatót lát pontosan.
Tény, hogy a könnyen befogadható látványosságokban nem volt hiány: a csarnok közepén elhelyezett piros szőnyegen egész nap kungfu-bajnokság zajlott, jelmezes oroszlántáncra is többször sor került autentikus zenei kísérettel, illetve tajcsi-bemutató is szerepelt a programban.
Képviseltette magát a Magyar Gószövetség, aki akart, részt vehetett tradicionális teaszertartáson, a napot pedig a GuangXi Akrobatikus Társulat gálaműsora zárta.
Azért azok is megtalálhatták a számításukat, akik mélyebben beleásták magukat a témába. Külön standot kaptak a kínai tanszékkel rendelkező hazai egyetemek, így az ELTE, a Pázmány, a Corvinus és a Szegedi Tudományegyetem.
Itt a képzések bemutatásán túl kvízjátékon is kipróbálhatták magukat az érdeklődők. A fentebb említett szakmai előadások között pedig olyan témák is terítékre kerültek, mint hogy miért érdemes kínaiul tanulni, vagy milyen az aktuális biztonságpolitikai helyzet Ázsiában.
Színes és szerteágazó kínálat fogadta tehát a kilátogatókat, az érdeklődés mértéke jól mutatja, hogy hasonló rendezvényeket a jövőben is érdemes lesz szervezni.
Ha tetszettek a fotók, nyomj egy lájkot!