Amikor Kautzky Armand az osztályfőnök és Fluor a diák
Először volt szerencsém a már negyedik éve futó Red Bull Pilvakerre elmenni, és bár nagyon jókat hallottam róla korábban is, szeretem a Pilvakeres előadókat és klipeket is, még mindezek ellenére is meglepetés volt az a színvonal, amit kedd este tapasztaltam az Erkel Színházban. Erős hang- és képi világ, frappáns versfeldolgozások, fiatalos és nyomokban sem kínos, erőltetett műsorszámok.
Az egész olyan volt, mintha Kautzky Armand lett volna az osztályfőnök abban a színjátszó és zene tagozatos osztályban, ahol Hámori Gabriella, Kiss Ádám, Fluor Tomi, Marsalkó Dávid, Járai Márk és a többiek voltak az iskolai ’48-as ünnepség fellépői. Csakhogy ez az osztály valami olyat tett le az asztalra, amire egész iskolás koromban vágytam a hetvenhetedik Nemzeti Dal szavalás helyett.
Az első, amit észrevettem az előadás előtt, hogy a színpad sokkal kisebb, mint amilyennek a tévében tűnt az előző évekből. Mindez addig volt helytálló, amíg el nem indult a felvezető fényjáték, és az egész színpadot beterítő ledfalaktól megint hatalmasnak tűnt. Ez volt az első, de nem az utolsó alkalom, amikor a hangzás és a dübörgés levitte a hajam.
A második dolog, ami az első szám alatt beugrott, hogy Subb Bass Szabi még a lányoknál is kisebb - de ígérem, utoljára beszéltem a méretekről. Amúgy a Szavak című Juhász Gyula feldolgozás volt az a szám, ami a klip alapján nem tetszett, élőben mégis egészen jó volt.
VIDEÓ: A klip
Ezután jött Kautzky Armand, aki Juhász Gyula Március idusára című versét szavalta el és a hangulat rögtön a helyére került:
ez nem egy koncert, hanem egy ünnepi megemlékezés, zenei betétekkel. “Nagyon helyes” - gondoltam.
Amúgy logikusan a háttérben mindig az adott számhoz készített klip ment, vagy az adott vershez illő grafikák úsztak, a vers alatt például a Pató Pál úr című számban látható extravagáns Budapest-illusztráció. A közönségben csupa 20-30 éves ült és bárkit is kérdeztem, a látvány mindenkinek bejött, ami nagy piros pont.
Nem hiányozhatott a műsorból a lányok szívének birtokosa, Járai Márk sem. A Halott Pénz vokálosa ugyan úgy néz ki a színpadon, mint egy kisfiú a játszótéren, de amikor - például a Ha férfi vagy, légy férfi című Petőfi vers feldolgozásánál - kiereszti a hangját, gyakorlatilag mindenki fejéről leüvölti a fullcapet. Emiatt a Szabadság, szerelem című rockbetét is sokkal jobban ütött élőben, mint a klipben. Ha valaki kedd este lenni szerettem volna, az Járai Márk volt.
VIDEÓ: Járai Márk
Volt egy rész, ami valahogy nem esett le a műsor alatt, de nem csak nekem. Kiss Ádám popcorn reklámjánál és magánszámánál a környezetemben többen is felhúzták a szemöldökük, hogy “mivan?!” Történt ugyanis, hogy Popcorn Johnny, mint régen, a hősidők mozivetítései alatt, csokornyakkendőben popcornt árult, közben pedig a színpadon álldogáló Janklovics Pétert oltogatta. Aztán ahogy szépen lassan leesett a dolog (Popcorn Johnny = Kukorica Jancsi, azaz János vitéz) nem csak a humorbetét, hanem a gagek is értelmet nyertek. Szóval utólag ez is marha jó volt.
Nem mellesleg Janklovics Péterről is kiderült számomra, hogy szuper rapper, a Pató Pál című szám elé egészen vicces szöveget írt. Amúgy az említett szám szerintem a legjobban sikerült 2016-os Pilvaker szerzemény, fütyülésestül, szövegben, grafikában, mindenben.
Hámori Gabi Petőfi Sándor - Magyar vagyok című versét egészen megdöbbentő erővel szavalta el, szinte magával ragadott. Vicces volt, amikor egy rádiós betelefonálós műsorban Lajos (Janklovics Péter) feleségének, Irénkének kérte Juhász Gyula Március 15-e című versét Kautzky Armand előadásában. Ennél a résznél előkerült pár sorig a rendező, Szabó Simon is, akinek jár a gratuláció.
Petőfi - Minek nevezzelek című versét Hámori Gabi és Szabó-Kimmel Tamás úgy szavalta el, hogy közben az egész egy Facebook messenger chatelésnek volt álcázva. Ez most leírva olyannak tűnhet, mint amikor apukád a te szlengedet próbálja használni, hogy menő legyen, és épp az ellenkezőjét éri el vele, tök ciki, amit csinál. Ez a produkció viszont sem kínos nem volt, sem erőltetett. 23 vagyok és mosolyogtam rajta, ahelyett, hogy sóhajtsak, és azt mondjam “mit akarnak ezekkel a klisékkel?”
Látjátok ezt a táncot, halljátok e zenét (innen kellett folytatni)
Newschool tribute a negyvennyolcakért
Hashtag Petőfi Instára feltéve
Fullcap meg kokárda jó spanok pár éve.
Nagyon jó volt élőben hallani a "Szeptember végén" című verset, amit már kívülről fújok, mert szerintem legjobb Pilvaker produkció (a YouTube nézettség is hasonlóra enged következtetni). A végén a Nemzeti Dal feldolgozás egészen libabőr-fakasztóra sikerült és akkor most odaadnám Járai Márknak az est legjobbjának járó díjat is, ugyanis ehhez a számhoz is olyan pluszt adott, amire nem sokan képesek.
Összességében a várt jót is felülmúlta a műsor, így már értem, miért fogytak el a jegyek fel órával a kasszanyitás után. Nagy gratuláció Szabó Simon rendezőnek, Kautzky Armand osztályfőnöknek és az egész tagozatos osztálynak!
Ha érdekes volt a cikk, oszd meg az üzenőfaladon!