SIKERSZTORIK
A Rovatból

A magyar újcirkusz a világhír útján

„Négy és fél méter magasban, egy lengő vasrúdon átérzed a halálfélelmet”. Vági Bence és a Recirquel fellép a Tavaszi Fesztiválon is.

Link másolása

A Művészetek Palotája egy harmadik kerületi próbatermében találkozunk Vági Bencével: itt próbálnak az első hazai újcirkusz társulattal, a Recirquellel, amelyet Bence hívott életre, csaknem három éve. Akkor még senki nem gondolta volna, hogy egyszer olyannyira közkedveltek lesznek, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztivál gazdag programkínálatából az ő premierjük lesz az első, amelyre elfogynak a jegyek. Ráadásul nem csupán egy előadásra, hanem az összes meghirdetettre. A fiatal rendezővel a március 28-án telt ház előtt debütáló új produkciójuk, A meztelen bohóc próbaszünetében beszélgettünk.

Milyen érzés az, hogy egy olyan rangos programokkal teli eseménysorozaton, mint a Budapesti Tavaszi Fesztivál a ti előadásotokra fogynak el először a jegyek?

– Most, hogy mondod, ezt én így még nem is gondoltam végig. Azt hiszem, hogy ez egy álom számunkra: úgy kezdtünk bele az egészbe, hogy nem tudtuk, mire számítsunk, nem voltunk tisztában azzal, hogy fognak-e minket szeretni. Ezek olyan visszajelzések, amelyek azt mutatják, hogy jó úton haladunk és továbbra is azt az utat kell járnunk, ami a szívünkhöz közel áll. A közönség érezhető szeretete ad nekünk energiát ahhoz, hogy csináljuk ezt a munkát.

Menjünk vissza a kezdetekhez. Hogyan jött létre a Recirquel?

– Régóta foglalkoztam a kabaré és a varieté színházak világával, már zöldfülű táncosként és koreográfusként is inspirált, minden darabomban jelen volt a cirkusz, még ha csak egy aprócska elemében is. Két évvel ezelőtt a Sziget Fesztivál Magic Mirror sátrába készítettünk egy előadást: a szervezőknek elég régóta mondogattam, hogy kellene valamit csinálni magyar artistákkal, végül lehetőséget kaptunk rá. Akkor az még egy elég szegényes kis produkció volt, otthonról vittünk hozzá ezt, azt. Az előadásnak azonban nem várt sikere lett, éppen ezért tavaly már külön helyszínt kaptunk és idén is ott leszünk a fesztiválon.

Hogyan állítottad össze a társulatot?

– Elmentem az artista képzőbe és elkezdtem figyelni a végzősök munkáját, illetve a látottak alapján kiválasztani azokat, akikről úgy gondoltam, hogy van bennük fantázia, hogy érdemes lehet velük dolgozni.

_DSC2144

_DSC2158

_DSC2175

_DSC2186

Két éve léteztek, azonban az újcirkusz típusú előadásokat a Cirque du Soleil miatt korábban megismerte már az ország. Mi lehet az oka annak, hogy korábban senki nem próbálkozott meg ezzel itthon?

– Talán az, hogy kellett egy olyan ember, aki egy másik világból jön, nem a cirkuszéból. Voltak kísérletek, csak a cirkuszi emberek, akik a hagyományos közegben nőttek fel, nehezebben tudják ezt objektíven látni, nehezebben tudnak elszakadni az évtizedes hagyományoktól. Én a tánc és a színház világából jöttem, rendezést tanultam, másképp látok dolgokat. El kellett nyernem az artisták bizalmát, ahhoz, hogy létre jöhessen egy ilyen előadás, a társulat. Fontos volt az, hogy időt szánjak arra, hogy megismerjem a cirkusz világát, a hagyományait, az artisták lelkét. Meg kellett értenem azt, hogy teljesen elengedni nem tudjuk a régi szokásokat, hogy nem tudom azonnal megváltoztatni az artisták gondolkodását. Ez egy lassú folyamat.

Vági Bence – táncos, rendező, koreográfus, a Recirquel alapítója

Korábbi munkái között van:

- A padlás koreográfiája, amelyet 2008-ban a Kecskeméti Katona József színházban készített

- Ő rendezte Kapocs Zsóka Karády-estjét, a Ma a Tiéd vagyok!-ot, illetve a Nini című darabot, amelynek 2010-ben a Tháliában volt a bemutatója.

- A Merlinben 2006-ban bemutatott Só és Cukor című előadás koreográfus-rendezője volt.

Cirkusz ez vagy inkább színház?

- Az előző előadás, a Cirkusz az éjszakában azt hiszem, hogy még sokkal közelebb állt a hagyományos cirkuszhoz, mint az új darab, A meztelen bohóc. Ebben már sokkal inkább jelen van a színház, több táncos elem is került bele, illetve a prózai színház és az élő zene is szerepet kapott benne.

Mennyire bélyegez meg titeket a cirkusz szó?

– Akik még nem hallottak rólunk, nem láttak még ilyen típusú előadást, azok először felhúzzák a szemöldöküket, de akikkel beszélünk, azok általában tudják, hogy mi nem a régi típusú cirkuszi világot képviseljük. Sokkal inkább pozitív tapasztalataink vannak: mi soha nem reklámoztuk magunkat, nem kerestük a médiát, de szerencsére nagy az érdeklődés irántunk, jönnek, keresnek minket. Számos olyan emberrel beszéltünk, aki többször látta az előadásunkat.

Miről szól a Meztelen bohóc?

– Egy bohóc életéről. Nem az életét meséli el, hanem a sorsának a különböző vetületeit mutatja meg. Hogy milyen lehet az élete, amikor nem a színpadon van. Ez pont az ellentettje annak a bohócnak, akit a színpadon látunk. A történetet én írtam, de az egész sztori megszületését egy három napos workshop előzte meg, ahol azzal foglalkoztunk, hogy az ember hogyan tudja levetkőzni a különböző arcait, hogyan tud meztelenné válni. Különböző foglalkozásokon vettünk részt: festettünk, írtunk. Ez a három nap adta az inspirációt az egészhez, ez vetette fel azt a kérdést, hogy vajon mi történik akkor, ha az emberről eltűnnek a ruhák.

_DSC2151

_DSC2192

_DSC2199

_DSC2226

Mennyivel másabb egy cirkuszi előadást rendezni, mint egy koreográfiát elkészíteni?

- Teljesen különböző a kettő. Nálunk műhelymunka zajlik, egy üres papírral indul az egész, és onnan, a csapattal dolgozzuk ki a darabot. Alkalmazott koreográfusként mindig nagyon szenvedtem, mert keretek közé voltam szorítva, kötelező elemekkel kellett dolgoznom. Itt viszont mindenkinek van véleménye, csapatban dolgozunk, a produkció, amit a néző lát, az egy közös gondolkodás eredménye.

Kipróbáltad te is a cirkuszi eszközöket, illetve ahogy ti hívjátok, a rekviziteket?

– Igen. Amit tudok, kipróbálok, jó pár sérülésem is volt. Például kiugrott a válam a helyéről, amit sorozatos injekciózással tudtak csak visszarakni. Táncosként van is bennem ambíció arra, hogy ezeket kipróbáljam.

Mi hajt ilyenkor?

– Tudnom kell, hogy milyen ott fent. Erre szükség van ahhoz, hogy jól tudjak a csapattal együtt dolgozni. Fontos volt megértenem, átéreznem azt, hogy milyen a magasban. Nagyon durva érzés felmenni 4 és fél méter magasra egy inogó vasdarabra. Az az igazi halálfélelem. Ismerni kell az artista rezdüléseit ahhoz, hogy dolgozni tudjon velük az ember. Ők nem tudják több tucatszor elpróbálni a „mutatványt”, mint egy táncos. Naponta néhányszor csinálják meg trükköt, de ismerni kell a lelkiállapotukat is, tudnod kell, hogy mikor engedd dolgozni őket és mikor mondd azt nekik, hogy most inkább pihenjenek, ne akarják megcsinálni trükköt.

Mi a különlegessége a cirkusznak?

– Az, hogy egy olyan műfaj, ahol a néző képes átélni, átérezni azt, amit a színpadon lát, hihetetlen adrenalin löketet kap tőle, beleéli magát a helyzetbe. Ez talán csak a filmre igaz, a színházi világra sokkal kevésbé.

El tudod még magad képzelni normál színházban vagy a cirkusz a te világod most már?

– Nehéz megmondani. Nagyon jól esett az új darabnál, hogy írtam. Írtam két dalszöveget, három monológot. Most úgy érzem, hogy szívesen írnék még, és azt megrendezném. Van egy elkezdett filmforgatókönyvem is, azzal is szívesen foglalkoznék. Ami biztos, hogy a jövőben is a szabadgondolkodás központi helyet foglal el az életemben.

_DSC2260

_DSC2268

_DSC2270

Hogy néz ki a társulat idei éve?

– A március 28-i bemutató után pihenünk, megy majd az előadás a MÜPÁ-ban. Nyáron ismét részt veszünk a Szigeten, külön helyszínnel, decemberben pedig franciaországi turnéra megyünk. Ez óriási dolog számunkra, mert Franciország legnagyobb ügynöksége keresett meg minket, ami óriási elismerés számunkra. Ez az ügynökség intézi például az áprilisban Budapestre érkező Cirque du Eloizé turnéját is. Számomra ezzel egy álom vált valóra. Amikor felvételiztem az egyetemre a felvételi lapomra azt írtam, hogy egy olyan társulatot szeretnék, akikkel beutazhatom a világot. Úgy tűnik, ez az álom most valósággá válhat.

Recirquel - A Meztelen Bohóc

Író, koreográfus, rendező: Vági Bence

Zeneszerző: Sárik Péter

Díszlet: Csanádi Judit

Jelmez: Berzsenyi Kriszta

Világítástervező: Pető József

Dramaturg: Gergely Dorka

Koreográfus asszisztens, táncos: Zsíros Gábor

Díszlettervező asszisztens: Klimó Péter

Szakértő, alpinista: Vladár Tamás

Rendezőasszisztens: Hiller Adrienn

Jelmeztervező asszisztens: Muladi Klára

Hangszerelő: Almási Kornél

Sminkmester: Ipacs Szilvia

Fodrász: Marton Ádám

A Bohóc: Egyed Brigitta

Artisták: Dittmar Laido - zsonglőr, Illés Renátó - tissue, kocka, handstand, Pintér Áron - lábzsonglőr, bohóc, Herczeg Richárd - kínai rúd, kötél, Lakatos Leonetta - golyó, bohóc, Veress Zsanett - feszes drót, handstand, Ott Olivér, Törő Máté, Némedi Zsolt, Szabó Andrea - gumiasztal

Táncosok: Horváth Zita, Orbán Andrea, Pálfi Gabriella, Túri Lajos, Zsíros Gábor

Közreműködik: Czigány Judit - ének

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Vett egy egyeurós házat nagyszülei szicíliai szülőfalujában, ma már százmilliót ér az álomotthona
Az amerikai nőnek azért kellett költenie a közművek nélküli kis lakra, de behozza a ráfordítást.

Link másolása

Több mint százmillió forint értékű álomházat varázsolt egy nő abból az egyeurós lakból, amelyet nagyszülei olasz falujában vásárolt - számolt be róla a Wales Online.

Meredith Tabbone értesült arról, hogy Szicíliában elhagyott házakat árvereznek el egy eurós induló árról annak érdekében, hogy felpezsdítsék az elnéptelenedett falu életét. A 43 éves chicagói pénzügyi tanácsadó kiszemelt Sambucában egy 1600-as években épült lakatlan házat, amely mindössze egyetlen helyiségből és pincéből állt, áram és vezetékes víz nélkül.

Egy euró volt a kikiáltási ár, de ő hasraütésszerűen felajánlott majdnem kétmillió forintnyi összeget, és hónapokkal később értesítették, hogy ő nyert.

Ezután megvette a szomszédos üres házat is, és mintegy 90 millió forintnyi összegből 46 hónap alatt kialakíttatott egy háromszáz négyzetméteres, négy hálószobás álomlakot. A tetőre külön költött, hogy az azbesztet környezetbarát módon távolíttassa el róla.

A pénzügyi tanácsadó úgy számol, hogy

a mintegy 100 millió forint értékű befektetés idén őszre, mire minden felújítás befejeződik, 130-170 millió forintot ér majd.

Meredith eleinte csak annyit tudott, hogy az apja egyik őse Szicíliából származott, majd miután beleásta magát abba, hogy hogyan szerezhetne olasz állampolgárságot, felfedezte, hogy dédapja az aprócska olasz faluban, Sambucában született. Ezután kezdte figyelni a faluról szóló híreket, és ma már az olasz állampolgársága is megvan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre több a tiny house itthon – bejött a Cápák között 2021-es évadában bemutatott ötlet
A Balaton északi partján is egyre több van a tiny house-okból, amik jogilag járművek, még rendszámuk is van, így Izer Norbert szerint az építési hatóság sem köthet bele a telepítésükbe.

Link másolása

Lakatos István ajánlotta fel a legtöbbet a Cápák között 2021-es évadában a Pop Tiny House tulajdonosának, Izer Norbertnek, aki azóta 40 millió forinttal növelte befektetését, és a cég megannyi boldog háztulajdonost tudhat maga mögött. Norberttel beszélgettünk, hogyan alakult a műsor óta az üzlet.

- Két évvel ezelőtt robbantak be a Cápák között című műsorban a tiny house-okkal, azóta sikerült mozgalmat csinálni az apró házakból?

- Már nagyjából mindenki tiny house mozgalomnak hívja ezt az egészet, de Magyarországon még nagyon gyerekcipőben jár. Inkább egy életérzés, és most tartunk ott, hogy akiket érdekelt ez a lakhatási forma, most kapják meg az első házaikat, tehát igazából majd pár év múlva lehetnek majd annyian, hogy érdemes a mozgalom kifejezést használni.

- Hol tartanak akkor a saját cégükkel?

- Én elkezdtem magamnak építeni, utána elkezdtem másoknak. A műsor óta megnyitottuk az üzemünket először Budapesten, majd Vácon. Itt 12 kollégával gyártjuk folyamatosan a házakat, egyszerre négy tiny house-on tudunk dolgozni, és most jelenleg úgy áll a dolog, hogy minden hónapban ki tudunk tolni egy házat. Ha nagyon megtoljuk, akkor kettőt is, és mindenki elégedett. Gyakorlatilag el tudjuk mondani, hogy elindítottuk a gyártást, és egyedüli cégként gyártunk tiny house-okat. Vannak próbálkozások, például mobil házasok próbáltak csinálni egy tiny house-t, de az még sem lett olyan, mint az igazi.

- Most eléggé magasan vannak az ingatlanárak, egy fiatal család gondolkodhat ebben esetleg alternatívaként?

- Akár azt is lehet, de ne gondoljuk, hogy 10 millió forintból kijöhet egy. Most például egy fiatal párnak csinálunk egy dupla házat. Ők majd két gyerekkel képzelik el benne az életüket, Győr mellett egy kis településen lesz majd, nem volt 100 milliójuk, de elköltenek telekre, meg tiny house-ra 50 milliót, és lesz egy 50 négyzetméter alapterületű házuk, egy pár 10 négyzetméteres galériával.

- Az alternatív építményeket nem igazán szeretik az önkormányzatok, például azzal érvelnek, hogy nem illik bele a településképbe. A modulházakat emiatt nem engedik sok helyen, mi a helyzet a tiny house-okkkal?

- Az a jó, hogy ez egy jármű, rendszáma van. Sok építési hatósággal szoktunk ezen vitatkozni. Nem igazán tudnak vele mit csinálni, mert jogilag jármű. Én mindig azt a példát szoktam ilyenkor hozni, hogyha egy sima Suzukival beállok a saját udvaromba és benne alszok, az oké? Mert a tiny house-nak is van rendszáma, biztosítása stb., így ha benne alszok, akkor mi a helyzet? Nem igazán korlátozhatják, mert akkor ennyi erővel senki sem állhatna be a saját udvarába a saját autójával. A Balaton északi partján például 33 település tartozik az északi régióhoz, ott már rakhatjuk le a házainkat, mert megértette az önkormányzat, hogy nem tudnak vele mit kezdeni.

- Mennyi idő alatt gyártanak le egy tiny house-t?

- A megrendeléstől számítva 6-9 hónap kell, ha egyedit szeretnének. Ha típusházat, akkor még rövidebb idő alatt készül el. Most két gyártási sorunk van. Az egyikben egyedieket gyártunk, a másikban típusházakat. Két típusunk van, egy 6,6 és egy 7,7 méteres. Különböző méretben és különböző elrendezésben. Ezeket nagyjából három hónap alatt tudjuk legyártani.

- Ha már jármű a tiny house, van, aki kifejezetten utazni szeretne vele?

- Senki nem keresett meg még ezzel, inkább úgy keresik, hogy van egy telkük, és szeretnének rá valami lakható építményt. Például Vácon 40 millió forint egy építési telek, lehet venni viszont 8 millióért mezőgazdasági területet, ki kell vonatni művelési ágból, és még nagyobb is, több hely van, mint egy építési telken. Ha valaki tiny house-t szeretne rá, gyakorlatilag lesz egy teljesen új építésű háza. Minőségi alapanyagokkal dolgozunk, a szigetelőanyagok, az ablakok, mind-mind prémium minőségűek. Nem rakunk be például 10 ezer forintos, barkácsáruházban vásárolható WC-csészét. Itthon azért nem szeretnének utazni vele, mert nincs autójuk, amivel elhúzzák, nincsen jogosítványuk, mert ehhez E-kategória kell, és nincs rutinjuk, hogy egy ekkora szerelvénnyel elinduljanak.

- Ha valami elromlik, az ügyfél fordulhat Önökhöz szervizelést kérve?

- Természetesen. Rengeteg vendégház is gurult már ki például tőlünk, ezeknek az üzemeltetését és karbantartását is ők végzik. Viszont ha például elromlik a WC, akkor azt egy sima szerelő is meg tudja javítani. Ha komposzt WC van, és nem angol, ott csak egy tartály van, azt csak kimosni kell. De olyan WC is van, ami gázlánggal égeti el a végterméket, azt csak mi tudjuk szerelni, mert annyira speciális.

- Mennyiből jön ki egy tiny house?

- A mostani házaink ára 21 millió forint plusz áfától kezdődik. Vagyis ez az alternatíva nem a lakhatási válságot oldja meg, hanem azoknak lehet segítség, akik egy kisebb lakás helyett egy élhető, nagyobb méretű megoldásra vágynak ennyiért. Például Csepelen a szülők egy fiatal lánynak szeretnének külön lakrészt, de nem tudják a saját házukat tovább bővíteni, úgyhogy tiny house-zal oldják meg. Ez egy 20 négyzetméteres, valamint plusz 10-10 négyzetméteres kislakás, indulásnak tökéletes.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
A Yale-en fog továbbtanulni a 17 éves magyar fiú, akit több amerikai elitegyetemre is felvettek
A Princetont és a Columbiát kosarazta ki Szepesi Mór a New Haven-i egyetem kedvéért.

Link másolása

A Yale-t választotta Szepesi Mór, akit több amerikai topegyetemre, köztük a Columbiára és a Princetonra is felvettek, írja a Telex.

A Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola végzős diákjának május elsejéig kellett döntenie. A magyar diák a lapnak azt mondta, hogy végül egy megérzés miatt döntött a Yale mellett a Princeton kárára.

„A Yale-en nagyon jó lehetőség van arra, hogy aki alapképzésen tanul, az is akár Nobel-díjas professzorokkal tudjon személyesen konzultálni. A Columbián meg más nagyobb egyetemeken erre nincs feltétlen lehetőség, csak azoknak, akik már nem alapképzést végeznek. Másodszor, azt is néztem, hogy milyen külföldi program lehetőségek vannak, mert fél évet szeretnék eltölteni Ázsiában. A Yale-en van a legtöbb lehetőség különféle országokban, például Szingapúrban közgazdaságtant tanulni”

- indokolta döntését Szepesi Mór, aki úgy tudja, remek a közösségi élet a kampuszon.

„Amikor jelenlegi diákokkal beszéltem, egyértelművé vált, hogy ott a tanuláson kívül is rengeteg lehetőség van, amik miatt élvezetes lehet az elkövetkezendő négy év.”

A magyar fiatal már óvodás kora óta angolszász intézményekben tanult, alapító tag volt az iskolája vitaklubjában, önkénteskedett Szenegálban és évekig volt a diáktanács elnöke. A 17 éves Szepesi Mórnak meggyőződése, hogy a vitakultúrát fejleszteni kell hazánkban. Célja, hogy a külföldön megszerzett tudást hazahozza Magyarországra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre népszerűbbek a kenderből épült házak, sőt, Veszprém mellett egy ovi is kenderből készült
Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Nyárády István pedig egy kenderjurtát tervezett. Mindketten hisznek a természetes építőanyagban, amely a bolygónak is jót tesz.
Belicza Bea - szmo.hu
2023. május 08.


Link másolása

A 93 éves szabolcsi édesanyám jól emlékszik arra az időre, amikor Magyarország kendernagyhatalom volt. Rengeteget dolgozott a növénnyel, örömmel mesélte, hogyan nyűtték vagyis gyűjtötték be, hogyan áztatták, szárították, tilolták vagyis törték, majd szőtték a kendert. Nagyon fiatal volt, de minden lépést imádott végezni. Ódákat zeng a végeredményről is, milyen tökéletes konyharuhák készültek, amit könnyű volt fehéríteni.

A kenderből születhetnek ruhák, cipők, kötelek, hálók, de tea, olaj, szappan és liszt is. Sőt ház is. Ez utóbbi a szívügye lett Nyárády Istvánnak, aki jurtát szeretne építeni kenderből.

Az ipari kender és a marihuána nem keverendő. Előbbi nem okoz bódultságot, egész más célra termelik, csak az utóbbi a pszichoaktív változat. Magyarország az első három helyen volt kender felhasználásában évtizedekkel ezelőtt, de a műanyag kiszorította. István szerint azonban most megkezdődött a kender reneszánsza. Azt mondja, a klímaválság miatt is jó az irány, mert gyógyítja a környezetét.

„A kender – termesztése alatt – a fáknál is több szén-dioxidot köt meg. Jó a talaj regenerálására is ott, ahol valami szennyező tevékenység, ipar volt.”

A kender magja, levele és a szára is hasznosítható. „Egyszer használatos evőeszközöktől a bioüzemanyagon keresztül a kötélig mindenre jó. Ruháknál tizedannyi víz kell hozzá, mint a pamut előállításához. Pár éve az autóipar is felfedezte, a BMW elektromos modelljeit kenderrel szigetelik” – sorolja.

István három évvel ezelőtt találkozott Horesnyi Bélával.

„Ő a kenderépítészet magyarországi apostola. Három éve találkoztunk egy természetes építőanyagokról szóló workshopon. Valahogy mindketten azonnal éreztük, hogy mi együtt fogunk dolgozni, együtt fogunk kenderjurtákat építeni” – meséli.

Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Körülbelül 5o létrejöttéhez volt köze, igaz volt, ahol csak betanította a kivitelezőket. Az egy- és kétszintes családi házakon kívül egy Veszprém melletti óvoda is kenderből készült.

Ahol él, Domaszéken építette az első két házat.

„Vettem egy építési telket, ahol lakom, direkt kenderházat terveztettünk oda, és úgy kerestünk rá vevőt, amikor már elkezdődött az építés. Találtunk is mindkettőre” – idézi Béla az indulást.

Tapasztalatok a második kenderházról

Olaszországban tanulta a kenderbeton készítés alapjait. Megvizsgált több természetes építőanyagot, de ez a növény lobbanta fel a szerelmet. Béla azt emeli ki, hogy ez a fajta ház tisztítja a levegőt.

„A kenderbeton egy karbonnegatív építőanyag, tehát sokkal több szén-dioxidot köt meg, mint amennyit előállításakor elhasznál. Kizárólag természetes anyagok vannak benne. A felhasznált mész ráadásul vírus- és baktériumölő.

Egyetlen negatívuma van, hogy hosszú a száradása. Egy 10 centis falnak egy hónap kell, ami azt jelenti, hogy 50 centinél 5-6 hónappal kell számolni” – magyarázza Béla.

István szerint alapvetően mérgek között élünk.

„A beteg ház szindróma arról szól, hogy az építőipar manapság olyan anyagokat is használ, amelyektől sokan allergiásak lehetnek, megbetegszenek. A kenderbetonból készült ház viszont természetes. Ráadásul az ökológiai lábnyom is mellette szól” – magyarázza.

Nyárády István

Rengeteg időt fordított a kenderjurták megtervezésére, de szükség van még segítőkre. Nem is riad vissza, hogy megszólítson bárkit. Legutóbb az Egyesült Arab Emírségek emírjének írt és

nevezett a világ legkomolyabb szén-dioxid-csökkentő versenyére (XPRIZE Carbon Removal), amelyet Elon Musk indított.

„Ehhez fel kellene építeni őszig egy 90 négyzetméteres kenderházat. Ez inspirálna másokat is, hogy akár önállóan vagy együttműködésben termesszenek és építsenek. Ehhez kellene egy mecénás vagy több kisebb támogató. Megvan a terv, itt van Horesnyi Béla, és van egy lelkes ácsunk is.”

Az építést így foglalta össze:

„Kell egy stabil alap, rá egy faszerkezet, ami LEGO-szerűen összeállítható, utána jöhet a kenderezés. Egy zsaluzatot kell összerakni, abba kell tölteni a kendermasszát, és tömöríteni egy fakalapács-szerű eszközzel. A kenderbeton a szár belsejének az aprítéka, a törek egy meszes adalékkal és vízzel keverve. Idővel, szén-dioxid megkötésével szilárdul betonkeménnyé."

Béla szerint hét éve jóval drágább volt a kender. Az építkezéshez kénytelenek voltak engedni a nyereségből.  Időközben azonban a kender egyre olcsóbbnak számít.

„Ahogy a Covid után drasztikusan emelkedett minden más építőanyag ára, a kenderé nem annyira, így most olcsóbban lehet építeni, mint egy téglaházat. Mi 600 ezer forintot kérünk egy négyzetméterért, de téglaháznál ez 750-800 ezer forint is lehet.”

– mondja Béla.

Az István által megálmodott, kilencven négyzetméteres jurtához körülbelül 50 millió forint kellene.

Béla az alapanyag nagyüzemű termesztését és feldolgozását is fontolgatja. „50-100 hektáron kellene indulnia. Ez körülbelül 300 millió forintba kerülne. Aztán lehetne ehhez egy részvénytársaság. A befektetőknek három-négy év alatt térülne meg a befizetett összeg."

Szerinte

200 hektáron lehetne 100 családi háznak az alapanyagát előállítani.

Aztán a kender egyéb részeit kötelekhez, ruhákhoz és hőszigetelő paplanhoz is használhatnák.

„Így vissza lehetne hozni Magyarországra a kendert, a gazdáknak teljesen mindegy mit termelnek. Ők azt mondták, azzal foglalkoznak, ami megéri" - mondja Béla.

István nemcsak az alapanyaghoz ragaszkodik, hanem jurtája esetében a kör formához is. Azt mondja, ennek oka van: az összefogást szimbolizálja.

„Összeomlott a világ körülöttem. A feleségem azt kérte, költözzünk külön, mert kiüresedett a házasságunk. Munkában is törés volt, egy angol cégnek vállalt megbízatásom véget ért, és egyébként is nagyon untam már az informatikát. Esztergomban egy zen templom apátjához mentem be tanácsot kérni” – meséli István.

A templom volt ezután az otthona négy évig. Azt mondja, az ott tanult belső munkának hála, békében, de külön nevelik gyermeküket.

„A kör nekem az összefogást jelenti. Arra számítok, hogy valamilyen formában együtt összehozzuk ezt a projektet. Részletek és fotók a honlapomon vannak. A jurta nekem a családi kört is jelenti. Azt szeretném, ha 8 éves fiamnak mielőbb megteremthetnék egy olyan otthont, ahol családban élhet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk