A magyar festők legintimebb szerelmi titkait ismerheted meg ezen a tárlaton
Miután lezajlott a Festők, múzsák, szerelmek kiállítás óriási tömegeket vonzó megnyitója, kicsit nyugodtabb körülmények között mi is megnéztük a tárlatot. A Kieselbach Galéria és Nyáry Krisztián legújabb könyvének szerelmegyereke nem okozott csalódást.
Mutatjuk, mi vár rátok a 20. századi magyar festők szerelmi életét feltáró kiállításon.
Minden nagy művészünk mögött állt egy érzéki modell, alkalmi szerető, vagy hűséges hitves, aki inspirálta, előre lendítette, sőt akár egy életen át támogatta szerelme pályáját. A magyar festészet nagy múzsáiról azonban mindez idáig keveset tudtunk. Nyáry Krisztián Így szerettek ők című irodalmibulvár-sorozatának legújabb része és a könyvbemutatóhoz szervezett kiállítás most ezt a hiányt pótolja.
A Festői szerelmek című könyv a művészek magánéleti titkait tárja elénk. A Festők, múzsák, szerelmek kiállítás pedig - Nyáry könyvéhez hasonlóan - a művészek feleségeit és szeretőit állítja középpontba.
A kiállításon a festményeken keresztül megismerkedhettünk többek közt Ferenczy Károly, Csontváry Kosztka Tivadar, Vaszary János, Berény Róbert, Derkovits Gyula és Rippl-Rónai József sokszor háttérbe szoruló múzsáival is.
A galériában teremről teremre haladva olvashattunk a nagy művészek életének legintimebb részleteiről, amelyeket gyakran tarkítottak szerelmi háromszögek, megcsalások, igazi tragédiák, de sírig hű szerelmek is.
Megtudtuk, hogy Berény Róbert zenész felesége, a Csellózó nő modellje a festővel kötött házassága után nem bírta kezébe venni hangszerét.
Szinyei Merse Pált gyermekeik halála után elhagyta felesége, aki a Lila ruhás nő modellje is volt.
Czigány Dezső négy embert gyilkolt meg, köztük második feleségét, első felesége és két másik nő a környezetében pedig gyanús körülmények között lett öngyilkos.
A történetek megismerésével párhuzamosan gyönyörködhettünk a tökéletes illusztrációként szolgáló portrékban, festményekben.
Megcsodálhattuk a Csinszkáról készült festményeket, aki nem csak Ady és Babits, hanem Márffy Ödön múzsája is volt.
Továbbá megnézhettük Rippl-Rónai élettársáról, valamint fogadott lányáról - egyben szerelméről - festett képeit. Ráadásul a rendkívül gazdag portrésorozat darabjait egy interaktív képernyőn is láthattuk váltakozni, egymásba olvadni.
Nem véletlen egyébként, hogy a könyvbemutató és a kiállításmegnyitó egybeesett. A galéria vezetője, Kieselbach Tamás személyesen győzte meg Nyáryt, hogy írja meg a könyvet. A tulajdonos ugyanis, elmondása szerint minden eszközt megragad, hogy a magyar festészetet közelebb hozza a hétköznapi emberekhez. Nyáry felkapott sorozata pedig tökéletes arra, hogy tömegeket vonzzon egy kiállításra:
Ha felkeltette az érdeklődésedet a kiállítás, oszd meg ezt a cikket barátaiddal is.