110 éve született Latyi
Csak kilépett a színpadra és már mindenki nevetett, a 20. század egyik legnépszerűbb magyar komikusa volt Latabár Kálmán, vagy ahogy rajongói elnevezték: Latyi. A 110 éve született színművészre emlékezünk most.
Szabó Anita írása
Kecskeméten született híres színészdinasztia leszármazottjaként. Dédapja Latabár Endre, nagyapja Latabár Kálmán Árpád, apja id. Latabár Árpád és édesanyja Deutsch Ilona is neves színészek voltak. Táncos komikusként lépett először közönség elé 1922-ben a Várszínházban, majd a Fővárosi Operettszínházhoz szerződött.
Ezután a közönség nagy örömére öccsével, Árpáddal együtt zenés artistaszámokkal járták a világot. Többek között a híres rendező Max Reinhardt színházában is felléptek, aki az európai fiatal színésznemzedék legjobbjának tartotta a testvérpárt. Nem véletlenül, hiszen Latabár Kálmán minden szerepére hallatlan gonddal készült, színpadi rögtönzései sikerének titka a sokszoros próba és a pontos begyakorlás volt.
Fotó: Fortepan
Szerepeire úgy készült, mintha azok az első fellépései lennének és mintha azokkal utoljára lépne a közönség elé. Szívből csinált mindent. Első filmje a Sportszerelem 1937-ben készült, amit aztán még számos felejthetetlen követett. Többek között a: Fizessen, nagysád!, Pénz áll a házhoz, Behajtani tilos, Egy szoknya, egy nadrág, Janika, A selejt bosszúja, Egy bolond százat csinál, Mágnás Miska, Állami áruház, és még sorolhatnánk.
VIDEÓ: Egy bolond százat csinál
VIDEÓ: Mágnás Miska
1945-től haláláig a Fővárosi Operettszínházban játszott.
Legemlékezetesebb alakításai:
Menelaosz (Offenbach: Szép Heléna),
Nyegus (Lehár: A víg özvegy)
Mujkó (Sárközy I.: A szelistyei asszonyok)
Fritz (Jacobi V.: Leányvásár)
Baracs Matyi (Gárdonyi G.: A bor)
Saint Hyphotèse (Hervé: Lili)
Zsupán Kálmán (Kálmán I.: Marica grófnő)
Bumm tábornok (Offenbach: A gerolsteini nagyhercegnő)
Bogdán Szuszik (Miljutyin: Havasi kürt)
Pietro (Suppé: Boccaccio)
VIDEÓ: Bóni szerepében (Kálmán I.: A Csárdáskirálynő)
A fogházőr eredetileg pár soros szerep a Denevérben, de ahogy Latyi játszotta, főszerep lett.
VIDEÓ: Frosch szerepében (Strauss: A denevér).
1950-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, majd ugyanabban az évben megkapta az érdemes művész címet is, 1953-ban kiváló művész lett. Cukorbetegségben szenvedett, állapota egyre súlyosbodott, mert az eredményes kezelést nehezítette a színészi mesterséggel járó állandó stressz és a rendszertelen életmód.
1970. január 11-én végleg eltávozott, de fergeteges alakításainak emlékét őrizzük. Születésének 75. évfordulóján, 1977-ben, Kecskemét Város Tanácsa emléktáblát helyezett el azon az épületen, mely szülőházának helyén áll. Fia, ifjabb Latabár Kálmán, folytatva a hagyományt szintén színész lett.
Ha te is szereted Latabár Kálmán alakításait, nyomj egy lájkot! :)