UTAZZ

„Van az a klasszikus dubajos program – na ez most más volt” – dubaji luxus turistaszemmel

„Szupermodern és szuperkényelmes volt persze minden, de a legjobb programok azok voltak, amikor egy gumicsónakkal kirándultunk, vagy bejártuk a hattai kősivatagot a tevés program helyett.”

Link másolása

"Summer is not a season. It’s a destination. Get ready for Dubai."

Ezzel a frappáns szlogennel találja szembe magát az, aki elgondolkodik rajta, hogy az Egyesült Arab Emírségeket, azon belül is Dubajt válassza kikapcsolódás céljából.

A magyarok fejében elég szélsőséges és hamis kép alakult ki a közelmúltban ezzel a várossal kapcsolatban, és itt lenne az ideje, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba és felismerjük: számunkra is tartogat izgalmas lehetőségeket ez a desztináció, ha csak pár hétre vagy napra szeretnénk kiszabadulni a megszokottból.

Nemrég személyesen is megtapasztalhattam, hogy milyen egy hamisítatlan dubaji nyaralás, és most filterek és ferdítések nélkül tárom elétek az élményeimet.

Már itt az elején leszögezném, hogy ha kedvetek támad kiruccanni, ne a következő hónapok embertelen hőségét válasszátok, hanem foglaljatok mondjuk októbertől májusig, hiszen ott akkor is tombol a nyár, az a fajta nyár, ami még az európai embernek is elviselhető.

Alapinfókra nem térnék ki, de a cikk végén megtaláljátok a hasznos linkeket, valamint keressétek a hivatalos oldalt is bizalommal, ha megjön a kedvetek.

https://www.visitdubai.com/hu

Vágjunk bele!

 

Repülés

Dubajba már többféle társasággal is eljuthattok, de az Emirates nevét mindenképpen meg kell említenem. Ha tehetitek, mindenképpen őket válasszátok, mert  velük már a repülés is élmény lesz.

A szerviz, a tisztaság, a kényelem és az ételek mind hozzátesznek ahhoz, hogy az ember szabályosan szomorú legyen, amikor véget ér az út. Én még legalább 5 filmet bekészítettem magamnak, és bármeddig kóstoltam volna az újabb ebédeket és vacsorákat. A korlátlan étel- és italfogyasztásnak nyilván ára van, de ha valamire, hát erre megéri költeni!

Szálloda

Ha ti is azok közé az emberek közé tartoztok, akiknek fontos a szállás hangulata, az Al Seef Hotel by Jumeirah tökéletes választás lehet. Amikor az ember először belép, úgy érzi, hogy egy mesevilág veszi kezdetét. Szupermodern és szuperkényelmes, de közben a szemünket a régi Dubajra hajazó dizájnnal csapja be. És hiába kreált ez az egész dolog, jól esik benne lenni.

Piperecikket ne is csomagoljatok! A fürdőszivacstól a fogkeféig minden van bekészítve a szobába, az első reggelen pedig a minden igényt kielégítő reggeli alapozza meg a hangulatunkat. Volt olyan nap, amikor szabályosan sajnáltam, hogy nem pihenhetek tovább az ágyamban, vagy nem üldögélhetek tétlen az egyik kávézójuk teraszán.

Miracle Garden

Az első "igazi" programunk a Miracle Garden volt. Ez a hely gyakorlatilag egy petúniáktól és muskátliktól roskadozó oázis a sivatag közepén.

A dubajiak számára nincs lehetetlen. Ők még oda is embertelen nagy, virágzó szobrokat emelnek, ahol egy fűszál sem maradna életben. Ez a hely ékes példája ennek, és az általános jólétüknek és mentalitásuknak.

Ide akkor látogassatok el, ha kifejezetten relaxáló, nyugis programot szeretnétek.

La Mer Beach és Laguna Waterpark

Aki Dubajban jár, minden bizonnyal a strandolást is napirendre tűzi. Mi egy viszonylag új partszakaszt céloztunk meg, ahol egy vízi vidámpark is színesítette a programot.

Gyerekkel vagy lubickolni vágyó partnerrel ez egy egész- vagy akár kétnapos program is lehet. Kávézók, éttermek, bárok és ajándékboltok mindenütt, ha éppen ráunnánk a napfürdőre vagy az úszkálásra.

Plusz pont, hogy mindenhol klassz zene szól, és szép tisztaság van.

Yellow Boat Tour

A kedvenc programomat mindenki számára kötelezővé tenném! Amikor meghallottam, hogy hajó helyett egy felfújható csónakkal fogunk kirándulni, kicsit beparáztam, de végül a legszebb élménnyel gazdagodtam ezen a sárga járművön.

A Marina negyed még gyalogosan is eszméletlenül csillogó, és tele van impulzussal, de így a vízhez közel még különlegesebbé válik a túra.

Itt gyakorlatilag minden pillanatban képet akar készíteni az ember és csak kapkodja a fejét. Nem véletlen, hogy a szolgáltatásba az is beletartozik, hogy az idegenvezető készít rólatok jópár fotót, háttérben a csodás belvárossal.

Hatta

Van az a klasszikus dubajos program, amikor kiviszik az embert tevével vagy terepjáróval a homoksivatagba. Na mi ezt a bulit dobtuk a hattai kősivatagért... ami teljesen más élmény! (Ha tehetitek, ezt is, és azt is vegyétek be a programba!)

Hatta Dubajtól nagyjából egyórás autóútra található, és hegyeinek látványával az első pillanattól tekintélyt parancsol magának.

Nyílt itt egy kalandpark, ahol akár heteket is el lehet tölteni, mert rengeteg játékot lehet kipróbálni (a balta hajítástól a kocsival száguldozásig), vagy lehet nagyokat kirándulni, esetleg kajakozni, de a "semmittevésre" is tökéletes. Szóval amíg/ha a sportos apa meghajtja a kölyköket, mi a legnagyobb nyugalomban olvasgathatunk egy csendes buckán.

Amikor leszáll az éj, itt minimális a fényszennyezés, és a hegy oldalába elhelyezett luxus lakóautók teraszán sütögethetünk és bújhatunk össze romantikusan... Ide határozottan visszamennék a másik felemmel együtt!

Burj Khalifa és Dubai Mall

Vannak dolgok, amiket egyszerűen nem lehet kihagyni, ha erre jár az ember. A világ legnagyobb bevásárlóközpontja, és a világ legmagasabb épülete is ezek közé tartozik. Még jó, hogy a plázán belül található a Burj Kalifa.

Sajnos, amikor mi fent jártunk, akkora homokvihar volt, hogy bénábbnál bénább szelfiket lehetett csak lőni, de még így is lenyűgöző volt a kilátás.

A pláza pedig... ha szeretsz vásárolni, szánj rá egy napot! Ha nem... akkor is! Annyi különleges márka, annyi klassz étterem van itt, hogy bűn csak úgy végigrohanni rajta.  

Al Fahidi-negyed, Bastakiya, abra

Ha a régi Dubaj és a történelem is érdekel, akkor ezt a környéket ajánlom. A kacskaringós utcákat követve számos kulturális tevékenység, múzeumok, művészeti galériák, különleges rendezvények és hagyományos ételek várják az idelátogatókat.

Ha pedig az egyik parton végeztetek a textilbazárral, pattanjatok fel a helyiek közlekedését is segítő vízi taxira, az abrára, és 1 dirhamért (kb. 75 Ft) hajózzatok át a másik oldalra, ahol például a fűszerekben és aranyakban is dúskálhattok majd.

Ne engedjétek magatokat bármire rábeszélni, és ha mégis megtetszik valami, alkudjatok. Igazán intenzív élményben lesz részetek, az biztos!

Global Village

A Global Village, egy olyan kültéri élménypark és bevásárlóhely, ahol 25 pavilonban 75 országot mutatnak be, de ezen kívül találhatunk benne vidámparkot és 18 éttermet is.

Szóval gyakorlatilag az egész világot berendezték itt Dubajban. Mi mást is vártunk tőlük?

Amikor azt mondom, hogy monumentális, akkor arra gondolok, hogy szinte bejárhatatlan és átláthatatlan, így én azt tanácsolom, hogy térkép alapján azokat a részeket célozzátok meg, amik iránt kifejezetten érdeklődtök.

Én például még nem jártam Afrikában, így nagyon tetszett, hogy kicsiben megidézték nekem a hangulatot.   

SMCCU - Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding

A legjobb étel és a legizgalmasabb beszélgetés az utazásunk vége felé következett be.

Dubaj és Magyarország között óriási kulturális különbségek vannak, és ha a nyaraláson kívül kicsit jobban szeretnétek belelátni a vendéglátóitok világába, akkor az SMCCU-t jó szívvel ajánlom.

A program a következő: A belépőjegy áráért részt vehettek egy ebéden, ahol dubaji jellegzetességeket tesznek elétek, és közben helyi nők mesélnek nektek a hétköznapi életükről. Sőt, akármilyen kérdést feltehettek nekik. Miért viselik azt a fekete, földig érő ruhát? Kinek a szava a döntő a családban? Hogyan lehet valaki dubajiként is felvilágosult világpolgár? Ha érdekelnek a válaszok, ezt a lehetőséget ne szalasszátok el.

(Azt azért megjegyezném, hogy naivitás lenne azt feltételezni, hogy ezek a nők az egész társadalmuk szócsövét képezik... nyilván nem él mindenki úgy, mint ők, de ezt az óvatos válaszaikból is le lehet szűrni.)

Összegzés gyanánt

Nem szeretnék sokat okoskodni, de azért pár dologra én is rájöttem a kint töltött idő alatt. Egyet tudok érteni azzal, hogy Dubajt vagy nagyon szereti az ember, vagy nagyon nem, de hogy eldönthessük melyik oldalon állunk, ahhoz egyszer az életben látni kell!

Rend van, tisztaság van, biztonság van, és a magas alkoholárak miatt hőbörgésbe és őrült bulikba csak az botlik bele, aki kifejezetten ezt keresi. Aki egy nyugodt lusxusnyaralásra érkezik, ugyanúgy megtalálhatja a számítását.

A személyzet szinte mindenhol segítőkész és kedves. Itt azt érzi az ember, hogy valóban megbecsülik a turistaként behozott forintjait.

 

Ajánlom, hogy a tipik programokon azért lássatok túl. Szuvenír után nézni például a piacok és látványosságok boltjai helyett a "100forintosokban", azaz az 1-10 dirhamos boltokban érdemes. Töredékéért kapjátok meg ugyanazt az árut, amiért más a fűszerpiacon egy vagyont ad ki.

Menjetek be nagyobb élelmiszerüzletekbe is, és ámuljatok. Sok izgalmas gyümölcsöt és helyi jellegzetességet kóstolhattok meg így jó áron.

És ha nem is tömegközlekedtek, egy buszmegállót mindenképpen nézzetek meg magatoknak. Légkondicionált az összes!!!! Ugye milyen jól jönne az most kis hazánkban is...?

   

 

Emirates légitársaság:

 

Szálloda:
Al Seef Hotel by Jumeriah

 

Látnivalók:
Miracle Garden:
La Mer Beach:
Laguna Waterpark:
Yellow Boat Tour:
Hatta:
Burj Khalifa:
Dubai Mall:
Al Fahidi-negyed, Bastakiya:
Bazárok:
Abra:
Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding (SMCCU):
Global Village:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


UTAZZ
Ágyúcsövek szemeznek az átutazókkal egy Veszprém vármegyei faluban
Nem sok helyen lehet testközelből szemügyre venni a legendás, több mint 40 évig gyártott MiG–21-es vadászrepülőgép-típus egy példányát, de a magyargencsi hadiparkban igen – egy letűnt kor több más klasszikus harcászati masinája mellett.

Link másolása

Húsz darab, főként a második világháború utántól egészen az ezredfordulóig használt harci gép van kiállítva a magyargencsi Széll-kastély udvarán. Némelyik a Veszprém vármegyei kis falun átvezető útról is jól látható, persze a tankok és légvédelmi lövegek impozáns mérete miatt nehéz is lenne rejtegetni ezeket.

Márpedig rejtegetésről szó sincs, sőt,

a cél a közelmúltban a magyar hadseregnél használt tüzérségi és légvédelmi harci eszközök egy meghatározó részének bemutatása az érdeklődők számára.

Ezért kötött együttműködést a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Múzeuma a magyargencsi önkormányzattal a hadipark létrehozására a mintegy 600 fős településen – tudtuk meg Boros Tamás polgármestertől. Mint mondta, a Széll-kastély udvarán kialakított nem mindennapi kiállítás 2009 nyarán nyílt meg, nyáron és ősszel különösen népszerű. Rendszeresen érkeznek iskoláscsoportok a helyszínre, de a hadipark természetesen bárki által megtekinthető.

Néznivaló pedig bőven akad. Egyrészt

nem találkozni minden sarkon 50-60 éves harci gépekkel, például páncéltörő és légvédelmi ágyúkkal, tankokkal, katonai teherautókkal,

másrészt még az itt kiállított darabok között is vannak igazán különlegesek. Ilyen a T–55A harckocsi, a 2SZ3 Akácija önjáró tarack és a MiG–21bisz vadászrepülőgép.

A szovjet fejlesztésű T–55-ös tank (elődjével, a T–54-essel együtt) máig a legnagyobb példányszámban gyártott harckocsi, közel 100 ezer darab készült belőle. A T–55A modellt fejlett nukleáris védelemmel és erős páncélzattal építették, könnyen kezelhetőnek és mozgékonynak számított.

T–55A harckocsi

A T–54-est 1947-ben kezdték gyártani, a végső továbbfejlesztésének számító T–55A-ból az utolsó darab 1962-ben gördült le a gyártósorról. Érdekesség, hogy a T–54-est harci körülmények között az 1956-os magyar forradalom vérbe fojtása során próbálták ki először, ahol kiderült, hogy a Molotov-koktélra igencsak érzékeny. Számos, a Szovjetunióval szövetséges országban, így Magyarországon is nagyszámú állományt alakítottak ki belőle, és a hidegháború idejének legtöbb regionális konfliktusában bevetették. Hazánkban a rendszerváltás után vonták ki a forgalomból a külsőre szinte teljesen megegyező T–54-eseket és T–55-ösöket.

A 2SZ3 Akácija nevű, szovjet gyártmányú önjáró tarackból mindössze tizennyolc darab állt szolgálatban a magyar honvédségnél.

2SZ3 Akácija önjáró tarack

Ezt a páncélozott harci eszközt 1971-ben rendszeresítették a szovjet haderőnél, elsősorban a harckocsik távolról való tűztámogatására fejlesztették ki. Teljes körű atom-, biológiai és vegyi védelemmel rendelkezett, miközben harcászati atomlőszer kilövésére is alkalmas volt. A 2SZ3 Akacija népszerű fegyvernek számított, több országba is exportálták, a Magyar Néphadseregben az 1980-as évek elején állították hadrendbe. Magyarországon 1993-ban vonták ki a szolgálatból ezeket a 152 milliméteres önjáró lövegeket.

Az ugyancsak szovjet fejlesztésű MiG–21-es vadászrepülőgépet 1959-től 2002-től gyártották. A típus sok módosításon, fejlesztésen ment keresztül, mialatt kora egyik legendás, a Varsói Szerződés tagállamainak elsődleges vadászrepülőgépévé fejlődött.

A 4025-ös oldalszámú MiG–21bisz

A katonai repülés egyik meghatározó mérföldkövének számító MiG–21-es 1961-ben jelent meg Magyarországon, összesen 261 darab érkezett a Szovjetunióból, és 2000 nyarán történt kivonásukig szolgálták a magyar légtér védelmét. A MiG–21-es a legnagyobb darabszámban gyártott gázturbinás sugárhajtóműves vadászrepülőgép a repülés történetében. Magyargencsen a 4025-ös oldalszámú MiG–21bisz van kiállítva. A típus bisz-változatai átalakíthatók voltak nukleáris atombombázó feladatkör betöltésére.

Páncéltörő ágyúk
Katonai teherautók

A magyargencsi hadiparkban kiállított gépek hatástalanítottak, mindenben megfelelnek a vonatkozó törvényi előírásoknak, egy részük pedig belülről is szemügyre vehető. Boros Tamás elmondása szerint állapotukat évente ellenőrzik a Hadtörténeti Múzeuma illetékesei.

ZSZU–57–2 önjáró légvédelmi gépágyú

A Széll-kastély belső tereiben egyébként egy, az 1848–49-es szabadságharchoz, a huszárokhoz, továbbá az első és a második világháborúhoz kapcsolódó tárlatot, valamint egy helytörténeti kiállítást is kialakítottak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
Biztosra ment: háromezer évre lízingelt egy házat, 4652-ben jár le a szerződése
Walter Kendal nem bízta a véletlenre családja jövőjét: 1652-ben három évezredre szóló szerződést kötött Cornwallben. A helyen, ahol az ingatlanpiac néhányszáz éve beállt, eladó házat nemigen találni.

Link másolása

A cornwalli hercegség Anglia egyik legkülönlegesebb területe, nem csak azért, mert ide kötődik Arthur király legendája és itt játszódik Trisztán és Izolda romantikusan szomorú sztorija, de a terület viszonylagos elmaradottságának köszönhetően szinte háborítatlan itt a múlt. Nem zavarta meg az elmúlt évszázadok máshol nagy átalakításokat létrehozó építési mániája, nem égette tűzvész, és az utolsó néhány száz évben tapasztalt pénzhiány következtében az itt élők inkább őseik házában húzták meg magukat ahelyett, hogy új, nagy épületekkel szórták volna tele a vidéket. A kétoldalt kőkerítések közé szorított utak lovakra és nem hatalmas terepjárókra vannak méretezve, nem csoda, ha a gyakorlatlan sofőr még akkor is halálra rémül a szembe száguldó helyiektől, ha Angliában tanult vezetni.

Ha itt valaki bérelni szeretne egy lakást, ne lepődjön meg, amikor az ingatlanügynök olyan épületbe tessékeli be, ahol egy 178 centis ember feje már koppan az ajtófélfában, ahol a plafont kényelmesen eléri kézzel, és ahol a keskeny lépcsők miatt azt mutatják meg először, hogy melyik deszkákat kell kiemelni a mennyezeti részen, ha ágyat akar feljuttatni valahogy az emeletre.

Mellesleg azt is elárulják, hogy a halottakat is ott engedték le, ha az élet úgy hozta.

Tessék csak borzongani.

Egy régi földvár helyére építették, az egész vidéket védte

Az ősi települések sorában előkelő helyet foglal el Lostwithiel, a hercegség első fővárosa, még abból az időből, amikor nem is hercegség, hanem egyenesen királyság volt ez a terület. A városka szélén a régi vár romja áll, valamikor az 1200-as években épült, egy még sokkal régebbi kör alakú erődítmény, földvár helyére. Innen kényelmes sétával érkezik az ember a településre, aminek ősi magjában nem nagyon találni 400 évnél fiatalabb épületet, de régebbit rengeteget.

Az egyik legszebb az egykori hercegi palota, melyet 1272-ben kezdtek építeni, és 20 évvel később fejezték be. Az eredeti épületben helyet kapott a kincstár, a törvényszék, az adók beszedéséért felelős hivatal, és Cornwall parlamentje, mely a Nagyteremben ülésezett.

Ennek a parlamentnek a XIII. században akkora hatalma volt, hogy felülbírálhatta (és valószínűleg még mindig felülbírálhatná) a Westminsterben hozott törvényeket.

Ha újra összeülne.

Károly nyaralóházai szépen eltartják a családot. Ebben a házban maga a király is megszáll időnként

Az épületet Károly király még hercegként hozatta rendbe a helyi nyaralóházai bevételéből. De nem ez a ház a legizgalmasabb látnivaló ebben a csendes, és a múltat nagy szeretettel őrző kisvárosban. Van valami, ami sokkal kevésbé nagyszabású, de mégis inkább megragadja a fantáziánkat. Talán mert olyan kevés információ áll csak rendelkezésünkre róla.

A helyesírás változott ugyan az elmúlt 371 év alatt, de a lényeg változatlan

Nem messze a North Street és a Queen Street kereszteződésétől áll egy ház, amelynek sarkába egy gránitkő épült be, körbeölelve a kétszintes épület egyik csücskét. Rajta gránitba vésve ez a felirat:

„Walter Kendal Lostwithiell-ből volt e ház alapítója 1658-ban. Háromezer évre szóló lízing szerződése van, amely 1652. szeptember 29-én kezdődött.”

Első pillantásra az ember csak dörzsöli a szemét, én is azt tettem. Itt valamit rosszul láttam, elnéztem,

hiszen 3000 évre lízingelni valamit, amikor a Brit Birodalom még Hongkongot is csak 99 évre…

De nem, a táblán valóban 3000 év áll. Micsoda előrelátás, micsoda magabiztosan nagyszabású tervek! Vajon mit gondolt Walter, mi fog történni 4652-ben, amikor a bérleti szerződése lejár? Ahogy a törvény engedi, megvásárolja Francis Bullertől, aki bérbe adta neki? Aligha, hacsak nem időutazó volt. Erre egyébként még esély is van, mert a férfi azonosítása nem egyszerű.

Maga a ház egy 3 szobás, átjárós alaprajzú épület volt, a North Street felé néző nappali frontot a XIX. század közepén üzletté alakították át, a lakás bejárata a másik irányból maradt meg.

Angliában nem ritka az olyan ház, aminek a telke nem a ház építőjéé, hanem megmarad az eredeti tulajdonos birtokában.

Általában 99, néha 125 évre adják lízingbe, és annál többet ér az épület, minél több idő van még hátra a bérleti szerződésből. De senkinek nem ajánlják, hogy ez az idő 80 év alá essen, mert akkor rohamosan veszít értékéből az ingatlan.

Walter Kendal háza ebből a szempontból kiváló befektetés, az ő lízingjéből még most is 2629 év van hátra!

De ki volt ez a figura, aki nemcsak hogy leszerződött a háza területére 3000 évre a környék egyik legbefolyásosabb parlamenti képviselőjével, de annyira biztos akart lenni a dolgában, hogy mindezt kőbe is vésette? Ki volt Walter Kendal?

Gránitszilárdságú adósságlevél

Az első információk azonnal képbe teszik az embert,

Walter, úgy tűnik, egy lenyűgözően jómódú család tagja volt a kisvárosban.

Ősei II. Richárd uralkodása óta képviselték a várost, a Kendal család tagjai az évszázadok során számos alkalommal a plébánosi tisztséget is betöltötték.

A család 1601-ben építette a Pelyn-házat a város közelében, és a mai napig ott élnek.

Walter rokonai szintén parlamenti képviselők, a királypárti hadsereg hősei és a legnagyobb kikötők urai voltak. De nem Walter, aki a sokadik ezen a néven. Egyes források szerint a városban lakó Thomas Kendal idősebb testvére lehetett, aki 1642 és 1687 között hét cikluson át volt polgármester.

A férfi Thomas Kendal és Elizabeth Arscott gyermekeként született 1608-ban, nyolc gyerekük közül ő volt a legidősebb. A Szent Bertalan-templom falán található emléktáblán mindannyian szerepelnek, ott imádkozva a domborművön. Feltételezhetjük, hogy a mi Walterünk az, aki térdre borul, közvetlenül a jóval nagyobb apja mögött. Walter 1642-ben vette feleségül Margaret Symont, és három gyerekük született, Richard, Walter és Elizabeth. Sajnos annak semmi nyoma, hogy pontosan mivel is kereste a pénzt élete során, bár

amikor a St Winnow-i templomban feleségül vette Margaretet, a vőlegény foglalkozása rubrikába az ‘úriember’ (gentleman) szó került.

És ahhoz, hogy valaki úriember legyen, remek kiindulásnak számít, ha befolyásos, nem frissen meggazdagodott család sarja.

De miért ilyen hosszú időre vette bérbe a területet? A bérbeadó maga sem volt ágrólszakadt, és amije volt, attól nem akart megválni (kivéve, amikor hazaárulással vádolták és elkobozták minden vagyonát, de az 10 évvel később történt). A kérdéses időben a környék tengerparti városai a kereskedelem vezető brit kikötői voltak. A hatalmas bevételek nyomán fellendültek az ingatlanbefektetések.

A 3000 éves bérleti díjról szóló kő is azt mutatja, hogy a Kendalok jelentős bevételeiket városi ingatlanokba fektettek be.

A Lostwithielről fennmaradt birtoklevelek sora szerint a XVII. században igen aktív volt az ingatlanpiac.

Lostwithiel, az ősi főváros

A település kis méretéhez és Cornwallhoz képest is figyelemre méltóan jómódú volt, rendesen kitömve jó minőségű földekkel. A dicső múlt valahogy most is érzékelhető a kisvárosban, ahol megállt az idő, mégis vonzza a művészeket, kreatív embereket. A gyerekek komolyzenét és balettet tanulnak a helyi iskolában, a nagy ünnepeket középkori mutatványokkal dobják fel, és a koronázásra is úgy készültek, hogy a 800 éves normann híd melletti folyóparton egész hétvégén tartott a buli.

Utána pedig ki-ki hazament a maga öreg épületébe, kicsit összehúzta magát, hogy beférjen az ajtón, kiszellőztette a régi házak szagát, és közben nagyon büszke arra, hogy ahol él, ott élt már a dédapja is.

És nem, a házak nem eladók. Az ingatlanpiac néhányszáz éve már beállt. Itt, ahol mindenki ismer mindenkit, hamar kiszúrják az idegent. Legyen hátra bárhány év a lízingből, az épület nem tud olyan keveset érni, hogy eladják neki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Vannak helyek, amik fölött soha nem fogsz átrepülni, mert messze elkerülik a repülők
A repülésmentes zónák kialakulása mögött környezetvédelmi, biztonsági, de akár hiedelmi okok is lehetnek. Ezért nem szállnak át a repülők a Machu Picchu, a Bermuda-háromszög, és számos más hely fölött.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2023. június 02.


Link másolása

Medina és Mekka

A szaúd-arábiai Mekkában és Medinában van az iszlám vallás néhány legfontosabb, szentnek tartott helye. Minden évben több millióan zarándokolnak el Mekkába, ami hitük szerint Mohamed próféta születési helye. Nem mindenki léphet be azonban a szent városba, kizárólag az iszlám követői. Az emberek mellett a város légterét érintő repülőket is hasonlóan korlátozzák, és az idegeneket onnan is távol tartják.

Emellett repülésmentes zóna a mekkai nagymecset és a medinai próféta mecset, és ez már muszlimokra és nem muszlimokra egyaránt vonatkozik. Kivételt képeznek a tilalom alól a helikopterek, amelyeket olykor biztonsági vagy híradási célból engednek be ezekbe a légterekbe.

Machu Picchu Fotó: Pixabay

Machu Picchu

A perui Machu Picchu (vagyis „öreg csúcs”), a 15-16. százai inka romváros rajta van az UNESCO világörökségi listáján, egyben a világ „új” hét csodájának egyike is. Itt a repülésmentes zónát az alacsonyan szálló turistahelikopterek miatt vezették be, mert azok a környezetvédők szerint károsítják a terület ősi állat- és növényvilágát. Sem helikopterek, sem repülők nem szállhatnak át a területen, hogy a perui történelmi szentély épségben megmaradhasson az eljövendő generációk számára.

Bermuda-háromszög

Az elmúlt mintegy száz évben bekövetkezett bizarr és megmagyarázhatatlan eltűnések miatt a Föld egyik legtitokzatosabb helye az Atlanti-óceán déli részén lévő Bermuda-háromszög. A rejtély 1945-ben indult, amikor az amerikai légierő 27 embere tűnt el zavarba ejtő körülmények között. Egy délután négy torpedóbombázó szállt fel Floridában gyakorlórepülésre, de soha nem tértek vissza. A rádiójelekből ítélve megpróbáltak visszafordulni, de az óceán felett eltűntek. Két mentőrepülőt indítottak a felkutatásukra, de az egyik ugyancsak nyomtalanul eltűnt.

Azóta is számos legenda kering a háromszög természetfeletti és talányos mivoltáról. Hivatalosan nem tiltott repülési zóna, de a legtöbben azért messze elkerülik. Észszerűbb magyarázatok szerint a háromszögben uralkodó extrém időjárás okolhatja az eltűnéseket, amelyek így már egyáltalán nem mondhatók titokzatosnak.

Disneyland Fotó: Pixabay

Disneyland és Disney World

A 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadások óta Disneyland és Disney World is felkerült a hivatalos repülésmentes övezetek listájára. A tilalmi övezet a parkok 5 kilométeres körzetére, mintegy 900 méteres magasságig érvényes, és egyaránt vonatkozik ember által vezetett repülőalkalmatosságokra és drónokra. A kaliforniai Disneylandet és a floridai Disney Worldöt évente milliók keresik fel.

Washington DC

A Fehér Ház, az amerikai kongresszus épületei, valamint számos más kormányzati szerv található itt, ezért nem csoda, hogy ez a világ egyik legszigorúbban korlátozott légtere. Egy 25 és egy 50 kilométeres sugarú kört jelöltek ki, amelyek központja a Ronald Reaganről elnevezett repülőtér. A kisebb körben a drónok használata sem engedélyezett, a reptérre érkező kereskedelmi gépek átrepülhetnek rajta, más azonban csak kivételes esetben. A Fehér Ház fölött viszont kizárólag az amerikai elnök, esetleg a hivatalosan hozzá érkezők haladhatnak át.

Vulkánok

Hihetetlenül hangzik, de a Smithsonian Intézet szerint bármely adott pillanatban legalább tíz vulkán van működésben a világon.

Nem kell túlmagyarázni, miért szörnyű ötlet egy működésben lévő tűzhányó felett átrepülni. Az pedig, hogy mikor lép működésbe egy vulkán, többnyire kiszálíthatatlan, ezért jobb félni, mint megijedni.

(Forrás: Grunge, Smithsonian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Fotók: virágban, aranyban, harsogó zöldben pompázik a nógrádi táj
Egy kiadós séta a természetben csodákra képes.
Fotók: Harmath Bea - szmo.hu
2023. május 19.


Link másolása

Miért érdemes a vidéket járni? A nyugalomért, a természet csendjéért, az illatokért, no és persze a színekért. Májusban pedig különösen igaz ez, hiszen minden növény a legszebb arcát mutatja. Élénkek, szépek, hívogatóak... Tartsatok velünk most a nógrádi vidék romantikus tájára.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk