KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Este 10-kor csontkukacokat szedni a sebből elég kemény, de valakinek ezt is be kell vállalnia

Klári közel 100 mentett madarat gondoz otthonában, teljesen önkéntesen. Voltak komoly hullámvölgyei, de egy percig se bánja, hogy erre tette fel az életét.
Láng Dávid - szmo.hu
2019. szeptember 30.


Link másolása

„Kömény és Chili a hattyúink, Zsálya a kacsa, Bözsi, Jolán, Bea és Judit pedig a tyúkok. A gerléinket már nem nevezzük el, mert olyan sok van, kivéve egyet: ő a Gőzgerle, aki mindig fejre száll. Azért lett Gőz, mert megállíthatatlan, és mert mikor idekerült, folyton bejött utánunk a fürdőbe, hogy a zuhanyzó tetején üljön a gőzben.

Volt Diána nevű egerészölyvünk, és nemrég engedtünk el egy baglyot, akit József Attila néven emlegettünk. Őt a HÉV ütötte el, átment felette legalább 8-10 szerelvény, mire kiszedték a sínek közül.”

Ezekkel a szavakkal mutatja be aktuális „pácienseit” Kovács Klára, akit barátai csak Madárterminátorként emlegetnek.

Dunaharasztin vagyunk, egy családi ház tágas kertjében, ami felér egy kisebb állatkerttel. A szabadon sétálgató hattyúk, tyúkok és kacsa mellett több nagy röpdét is kialakítottak, mindegyiknek van lakója. A rekord a tavaszi-nyári csúcsidőszakban 100 fölött volt, 70-80 alá pedig csak ritkán megy.

De hogy indult ez az egész? A gyökerek több generációra nyúlnak vissza a családban.

„Dédszüleim a Hortobágyon található Egyeken éltek, és már akkor megmentettek egy gólyát, amikor az anyukám 9 éves volt. Felnevelték, majd a kertjükből indították útnak Afrikába” – meséli.

Fotók: Mervai Márk

Dunakeszin nőtt fel, szülei itt folytatták a hagyományt: sebesült galambokat, rigókat vittek haza, hogy gondjukat viseljék. Egy idő után a szomszédok körében is elterjedt a hír, hogy ezzel foglalkoznak, lehet hozzájuk madarakat vinni.

Klárit azonban érettségi után egy időre más irányba sodorta az élet: nemzetközi tanulmányok szakra jelentkezett az egyetemen, ami elsőre meglepőnek tűnhet, szerinte viszont nem volt akkora elrugaszkodás.

„Először embereken akartam segíteni, az UNICEF és a diplomáciai pálya vonzott nagyon. Aztán fokozatosan rájöttem, hogy ezek olyan szinten összeforrtak a pénzzel és a politikával, ami nekem már nem fért volna bele megalkuvás nélkül.

Ráadásul alighanem ahhoz is túl érzékeny vagyok, hogy mondjuk afrikai éhezőkkel foglalkozzak.”

Lelakott hétvégi házból befogadóállomás

Klári nagyjából hat évvel ezelőtt jutott el addig, hogy ha lát egy szenvedő madarat, azt nem feltétlenül kell elvinnie valaki máshoz, hanem ő maga is megpróbálhat segíteni rajta. Vett egy lakást Kispesten a Wekerle-telepen, itt látott munkához.

„Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy azon a 45 négyzetméteren csodát tettem” – idézi fel, de persze bőven voltak konfliktusaik is a szomszédokkal, főleg miután kiderült, mivel foglalkoznak.

Először még csak galambokat és gerléket vettek pártfogásuk alá turistabusz-vezetőként dolgozó párjával, akire teljesen ő ragasztotta át a madarak szeretetét. Ma már ott tart, hogy magától, akár a busszal is megáll segíteni, ha sebesült madarat lát az út szélén.

„Azért nagy szerencséd van vele, egy átlagos kapcsolat könnyen rá is mehetne a tiédhez hasonló megszállottságra” – jegyzem meg Klárinak, mire nevetve annyit felel:

„Én nem állítom, hogy nem ment rá már többször is...”



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk