KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„Sziasztok, 12 éves vagyok, és eddig háromszor haltam meg”


Link másolása

– Előfordult már olyasmi, amit nem teljesítettek?

– Gyakran érkeznek teljesíthetetlen kívánságok. És eleve nem áll módunkban olyan kívánságot teljesíteni, ami anyagi és tárgyi jellegű, vagy amelyben pénzt kérnek.

Hiszek benne, hogy az élmény az, ami megmarad. Hála az Internetnek és a technológiának, hogy majd 5-10 év múlva, amikor az a gyerek, akinek teljesült a kívánsága, és túljutott élete nehéz szakaszán, fiatal felnőttként vissza tudja nézni a videót, és jó szívvel gondolhat vissza rá.

– Akadt olyan kérés, ami szomorúvá tette?

– Annál talán borzasztóbb nincs mint amikor nem is a szülő, hanem maga a gyerek írja meg a tragikus sorsát. Kaptunk olyan üzenetet, amiben az állt, hogy

"sziasztok, 12 éves vagyok, és eddig háromszor haltam meg".

Az ember nem is tudja könnyek nélkül tovább olvasni a levelet.

Amikor néhány nap elteltével összeszedtük magunkat, és elhatároztam, hogy felhívom az édesanyát, mert ugyan leírta a kislány néhány mondatban, hogy olyan súlyos szívizom-gyulladást kapott tavaly, hogy háromszor élesztették újra, és egy hétig azt sem tudták, hogy életben marad-e vagy sem, de szerettem volna megkérdezni az anyát, hogy mi a helyzet a gyerekkel.

Az édesanyja megerősítette, hogy a kislány beteg, szívtranszplantációra lesz szüksége, ám a gyógyulására egy százalék esélyt adtak. Ez a kislány pedig csupán szeretne egészséges lenni, és csak az a kérése, hogy ha lehet, találkozhasson a kedvenc énekesével, mert az erőt adna neki.

Az anyuka azt mondta nekem: „Az orvosok azt mondták, hogy 1 százalék esélye van a gyógyulásra. Vagyis van egy százalék esélye, tehát meg fog gyógyulni.”

Nehéz erre bármit is mondani, különösen, amikor hallja az ember, hogy az édesanya, miközben ezt elmondja, a könnyeivel küszködik. Magam is megkönnyezem ezeket a történeteket.

Azért is igyekszünk a kívánságok teljesítésében, mert tudjuk, és mert orvosi vizsgálatok és szülők visszajelzések is megerősítették, és hogy ha egy gyerek erősen vágyik valamire, de azt hiszi, az elérhetetlen számára, de a kívánsága mégis teljesül, akkor (az orvosok ezt mondják) az életfunkció vizsgálat során 30-40 százalékkal jobban teljesít a gyereknek a szervezete az élmény hatására. Az is célunk, hogy ezeknek a gyerekeknek egyfajta kapaszkodót adjunk, ami elősegítheti a gyógyulásukat, illetve azoknak, akik nem betegek, hanem nehéz körülmények között élnek, lelki erőt ahhoz, hogy átvészelhessék ezt az időszakot.

– Kik segítik a kívánságok teljesítését?

– A kívánság alapvetően az én ötletem, három éve dédelgettem, és bő egy éve kezdhettem megvalósítani. Később a párom is csatlakozott. Péter Sándor és Makay Bettina pedig a forgatásokon csatlakozik hozzánk, mivel fotós, videós a szakmájuk.

Nem országos hálózat vagyunk és nem is az a célunk, hogy azzá váljunk. Az sem a célunk, hogy több százan legyünk, és mindent megpróbáljunk megoldani, hanem az, hogy helyben, amikor tudunk, és amiben tudunk, segítsünk. A szervezés oroszlánrésze az én feladatom.

– Hogyan tudják teljesíteni a kívánságokat?

- Kapunk különböző felajánlásokat az ország számos pontjáról, elsősorban magánszemélyektől, de kisebb cégektől, vállalkozásoktól is. Például egy panzió szállást ajánlott fel arra az esetre, ha egy kívánság teljesítéséhez arra van szükség.

Több munkaerő-felajánlás is érkezett, például vízvezeték-szerelőtől, bádogostól, gázszerelőtől, tetőfedőtől a felújítási munkákhoz, más pedig 500 darab új tetőcserepet ajánlott fel. Volt, aki jetskizni, motorcsónakozni vagy ejtőernyőzni vinne el bennünket. Többségében szolgáltatásokat, élmények megvalósításához szükséges eszközöket (sárkányrepülőt, kisrepülőt) ajánlottak fel.

És egyre több olyan jóérzésű ember jelentkezik, aki ha csak 500 vagy 1000 forinttal, de segíteni szeretné egy-egy kívánság megvalósítását. Ez azért is fontos, mert még ha a Hungaroringre a belépőket meg is kaptuk ingyen, vagy a ház felújításához kaptunk építőanyagot és szakembert, a forgatásoknak, az utazásoknak, a videók elkészítésének akkor van egy költsége, és ezt mind a saját fizetésemből finanszírozom, abból teszek félre.

– Mennyi szervezést igényel egy-egy kívánság teljesítése?

– Az eddigi tapasztalatok alapján átlagosan egy hónapot, de akkor az nagyon intenzív hónap, amelyben minden egyes napra jut szervezési feladat. Próbálok mindent megtenni azért, hogy teljesüljön a kívánság, és a gyerekek érdekében, ha kidobnak az ajtón, nem csak az ablakon, de a kéményen is visszamászok

Úgy gondoltuk, ha évente legalább pár gyerek kívánságát valóra váltjuk, és ha elérjük azokat az embereket, akik nem szoktak másoknak segíteni, de felgyújtjuk a fejükben a fényt, már tettünk valamit.

Az egyik nézőnk azt írta, hogy

„egy ember nem tud mindenkinek segíteni, de ha mindenki csak egynek segítene, már előrébb tartanánk”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk