KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Pacsival jelzi, ha baj van - egyedülálló munkát végez Gofree, a gluténjelző kutya


Link másolása

Hogyan kell elképzelni a gluténjelzést? Bengyel Nóra a már említett üvegbe teszi a mintát, például egy darab csipszet, egy kis ketchupot vagy éppen tésztát. Gofree a tartály tetején található lyukakon keresztül megszagolja, és ha érzi rajta a glutént, akkor rápacsizik. Ha nincs pacsi az üvegre, tehát Gofree nem reagál, akkor a tartályban található étel fogyasztható.

A kutyus szaglása annyira érzékeny, hogy egészen kis mennyiséget, 1 kilogrammnyi ételben 5 milligrammnyi glutént is megérez.

Ezt Bengyel Nóra külön tesztelte. Amikor az emberek csodálkoznak ezen és fantasztikusnak találják Gofree teljesítményét, ő csak annyit szokott mondani, semmivel nem fantasztikusabb, mint más kutyák, bármelyik kutya képes a glutént kiszagolni, a kérdés az, hogy meg tudjuk-e neki képzéssel tanítani, hogy ezt számunkra jelezze.

„Olvastam, és szakemberekkel le is ellenőriztettem az információt, igaz-e, hogy ha egy stadionban egy csepp parfümöt lecseppentünk, akkor azt a kutya érzi, és képes alkotóelemeire is bontani. Igaz. A kutya szaglása nem olyan, mint a miénk, hogy beleszippantunk a levegőbe, és érezzük, hogy pörköltet főzött a nagyi, milyen finom. A kutya beleszippant a levegőbe, és érzi külön az egyes alapanyagok illatát, de még a fűszerekét is. Ezért van az, hogy ha én egy szagra kondicionálással megtanítom őt – szag-jutalom, szag-jutalom –, amikor azt a bizonyos szagot megérzi, jelez. Megtanulja azt az egy szagot, majd szépen óvatosan felépítem a többit, és neki mindig ki kell szűrnie a többi közül azt az egy fontos szagot. Így képzik az embereket kereső, a robbanószert vagy kábítószert felkutató kutyákat is.”

A képzés ideje tapasztalt kiképzővel és nagyon jó szagmunkával rendelkező kutyával 3-4 hónapra csökkenthető. Egy kevésbé aktív kutyával és kevésbé rutinos kiképzővel hosszabb idő. Gofree-nál a képzés összesen 10 hónapot vett igénybe. Jelenleg egy másik gluténjelző-kutya képzése zajlik, őt Bengyel Nóra a kiképzővel együtt tanítja.

A klasszikus kiképző kutya nevelése úgy történik, hogy még kölyökként az egyesület magához veszi a kutyát, aki egy nevelőszülőnél növekszik, ott előképezzük, egy kiképző „gyúr” rajta még egy évet, és akkor hozzuk össze egy jelentkezővel. Összeszoknak, majd levizsgáznak. De ehhez kell egy nevelőszülő és egy szabad kapacitású kiképző.

Kevesen tudják, hogy a kiképzők rendszerint dolgoznak a megélhetésükért, és sokuk a munka mellett, önkéntesként, hétvégén végzik a képzést. A vakvezetőket kivéve senki sem kap támogatást a kiképző munkáért, és az önkéntességünk a kapacitást erősen behatárolja.

A másik probléma, hogy még nem elég széles körű a segítő kutyák elfogadottsága Magyarországon. Rendszerint a vakokhoz és gyengénlátókhoz kötik az emberek a segítő kutya jelenlétét, és azt már megszokták. De más fogyatékosság vagy esetleges egészségügyi probléma esetén már adódhatnak nehéz szituációk. Az egyik hallássérült hölgy segítő kutyáját például nem akarták beengedni a boltba, pedig a hölgy számára tovább nehezítette a kommunikációt, hogy a maszkviselés miatt szájról olvasni sem tudott. Nekünk is akadt egy ízben vitánk egy étteremnél, mivel nem akarták Gofree-t beengedni, holott a jelenléte létfontosságú, egy cukorbeteg vendégnél pedig egyenesen életmentő lehet, ha ott van mellette a vércukor szintjét jelző kutya, vagy egy ételallergiás mellett a kutyája, aki jelzi, hogy számára életveszélyes összetevő van az ételben.

Ezzel kapcsolatban is akad még teendő: edukálni az embereket, a hivatalokat és a döntéshozókat, hogy minél természetesebbé és elfogadottabbá váljon a segítő kutyák jelenléte.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk