KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Nyitott gerinccel születetett, majd amputálták a lábait – a 18 éves lány mégsem adta fel

Sportol, bulizik és teljes életet él a norvég tinédzser, Celine.
Fotó: Instagram/Celine Halvorsrud - szmo.hu
2020. december 27.


Link másolása

"Mindkét lábamat amputálták, mégis van két kutyám, akikkel sétálni járok, van barátom, szörfözök, saját vállalkozásomban körmösként dolgozom és közben tanulok is"

– kezdte történetét Celine Sapklin Halvorsrud a lovewhatmatters-nek.

A lánynál születésekor nyitott gerincet diagnosztizáltak. Ez az egyik legsúlyosabb veleszületett rendellenesség, szűrési vizsgálatok nélkül minden 400. gyereket érintene, de a kialakulás valószínűsége folsav-tartalmú magzatvédő vitaminok szedésével minimálisra csökkenthető. Amennyiben az ultrahangvizsgálat egyértelműen kimutatja, hogy a magzat gerince nem záródik megfelelően, akkor a következmények súlyossága miatt a terhesség megszakítását szokták javasolni.

"Az első műtétemkor mindössze 3 hónapos voltam, ezt Thaiföldön végezték, ott születtem, és most is gyakran ellátogatok oda. Az akkor 16 éves édesanyám erőfeszítéseinek köszönhetően egy bangkoki kórház szakorvosai műtöttek meg."

"Körülbelül 4 éves voltam, amikor édesanyámmal és norvég apámmal először Norvégiába repültem. 7 éves koromig azt hittem, hogy tünetmentes vagyok, de csökkent a bőrérzékenység a lábamon. Például mezítláb simán ki tudtam szaladni a hóba anélkül, hogy éreztem volna mennyire hideg. 1992-ben vagy ’93-ban kezdtek úgy igazán jelentkezni a szövődmények. Kezdtek nyílt sebek megjelenni a lábamon. Rengeteget voltam kórházban" - mesélte Celine.

A lányt másodszor is megműtötték, akkor 10 éves volt és az oslói kórház vezető idegsebészei végezték el az operációt.

"A kórházi ágyamban kellett feküdnöm 10 napig a hasamon, tele fájdalomcsillapítókkal. Gyakran hallucinációim voltak. A rehabilitáció során egy kerekesszékben ültem, de közben újra megtanultam segédeszközökkel járni. 50 százalék esélyem volt arra, hogy kikerülök a székből. Az általános iskola nagy részét a gyermekkórházban töltöttem. Ott tanultam és közben próbáltam újra járni"

- folytatta a lány.

"Aztán elkezdett a lábam nagyon fájni, ez újabb kórházi látogatásokhoz és rengeteg sebhez vezetett. Egy idő után azonban nem voltak már gyógyíthatóak a sebeim, akkor újra és újra megműtöttek, hogy legalább a fertőzött részeket eltávolítsák. Számtalan talpfa, ortézis és speciálisan gyártott cipő kellett. Az ortéziseket „lábamnak” neveztem, mert egy ideig nem tudtam nélküle járni. Amikor lefeküdtem, levettem, és amikor újra felkeltem, feltettem. Gyűlöltem, de kísérlet volt arra, hogy mentesítse a lábat a további nyomás alól."

Az orvosok egyetlen megoldása végül a kislány lábujjának amputálása volt.

"Erről azt gondoltuk, hogy megállítja a betegséget, de minden egyes művelettel egyre rosszabbá vált, mivel új sebek jelentek meg a többi lábujjon, és a gyulladás sajnos tartóssá vált. Egyre inkább a kerekesszékbe kényszerültem.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk