KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Magyar hírességek az égbolton

Nyolc új kisbolygót fedeztek fel még decemberben az SZTE és az ELTE hallgatói, kutatói, illetve az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársai. Többet közülük elneveztek korábban élt magyar híres emberekről, amiket most a Nemzetközi Csillagászati Unió jóvá is hagyott.

Link másolása

Nyolc új kisbolygót fedeztek fel még decemberben az SZTE és az ELTE hallgatói, kutatói, illetve az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársai. Többet közülük elneveztek korábban élt magyar híres emberekről, amiket most a Nemzetközi Csillagászati Unió jóvá is hagyott.

, Forrás: Hírek.Csillagászat

Illusztráció

Egy kisbolygót legalább egy hónapon át kell megfigyelni, hogy pontosan meghatározzák az égitest mozgását és precízen leírják a pályát. Ha már két különböző évben is észlelték a kisbolygót, és a legelső felfedező ideiglenes jelölése alatt fut, akkor már biztosan ő lesz megadva felfedezőnek.

Ehhez legalább további két évben is meg kell figyelni az égitestet. Ezt követően a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) illetékes szervezete, a Minor Planet Center megsorszámozza az égitestet, és az ekkor megadott felfedezőnek 10 évig kizárólagos joga, hogy nevet adjon az égitestnek.

A Szegedi Tudományegyetem és az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont együttműködésével 1997-ben indított kisbolygó-megfigyelési program keretében már kétezernél is több aszteroidát sikerült felfedezni. Most nyolc új kisbolygót neveztek el, lássuk hát a történetüket!

(147421) Gárdonyi = 2003 GG

Sárneczky Krisztián fedezte fel 2003. április 1-je hajnalán Piszkés-tetőn, majd 2005-ben újra látták, ezért maradhatott magyar a kisbolygó. A Naptól 435 millió km-re keringő, azt 4,97 év alatt megkerülő kisbolygó 2007 elején kapta meg sorszámát. GG=Gárdonyi Géza: író, költő, drámaíró, újságíró, pedagógus, az MTA tiszteletbeli tagja volt.

(157020) Fertőszentmiklós = 2003 QV68

Sárneczky Krisztián és Sipőcz Brigitta fedezte fel ezt az 3-4 km átmérőjű kisbolygót 2003. augusztus 26-án hajnalban, majd 2007 májusában sorszámozták. Nevét a második felfedező szülőhelyéről, a Kisalföldön található, 4000-es lélekszámú településről, Fertőszentmiklósról kapta.

(161349) Mecsek = 2003 SJ127

Szintén Sárneczky Krisztián és Sipőcz Brigitta azonosította ezt a kisbolygót, kevesebb mint egy hónap eltéréssel a Fertőszentmiklós után. Nagyjából egy hétig sikerült követniük az égitestet, de ez elegendő volt ahhoz, hogy a 2006 tavaszi újrafelfedezése után is magyar felfedezés maradhasson. Miután 2007-ben is megfigyelték, megkapta sorszámát, most pedig a dunántúli hegységről nevezték el.

(180824) Kabos = 2005 GU8

A híres magyar színész, Kabos Gyula nevét örökölte ez a kisbolygó. Sárneczky Krisztián először 2005. április 2-án fedezte fel, majd a következő négy éjjelen is megfigyelte. Mivel később egy március eleji felvétel is előkerült róla, a 2006 őszi újrafelfedezés után is piszkés-tetői kisbolygó maradhatott.

(194970) Márai = 2002 AY179

Sárneczky Krisztián és Heiner Zsuzsanna fedezte fel ezt az 1-2 km átmérőjű kisbolygót 2002. január 13-án, de a 20,5 magnitúdós égitest képét a két előző éjszakán készült felvételeken is megtalálták. Egy évvel később, majd 2007-ben is azonosították a kisbolygót, ezért magyar felfedezés maradhatott, és most megkapta a Márai nevet, a híres íróról, Márai Sándorról.

(250526) Steinerzsuzsanna = 2004 PO42

Ez a kisbolygó Dr. Lang Jánosné Steiner Zsuzsanna (1927-2012) matematika-fizika szakos tanárnőnek állít emléket, aki tudós generációk sorával ismertette és szerettette meg e két tudományágat Szegeden és Sopronban is egyaránt. Sárneczky Krisztián és Szalai Tamás fedezte fel ezt a kisbolygót.

(266622) Málna = 2008 QO3

A sok felfedezés után Sárneczky Krisztián a családjának is szeretett volna kedveskedni, ezért ezt az égitestet kislányáról, Sárneczky Szofia Málnáról nevezte el. Először 2008. augusztus 24-én észlelték a 20,5 magnitúdós kisbolygót, de csak három napig sikerült követniük. Szerencsére külföldi programok egészen október elejéig látták, majd 2009-ben és 2011-ben is megfigyelték az égbolton.

(318694) Keszthelyi = 2005 QM75

Sárneczky Krisztián és Kuli Zoltán azonosította 2005. augusztus 29-én. Az 1-2 km átmérőjű égitestet 2008 tavaszán fedezték fel újra, majd a 2010-es és 2012-es megfigyelések után kaphatta meg sorszámát. Nevét Keszthelyi Sándor építész és amatőrcsillagászról kapta, aki pontosan 30 évvel az aszteroida megtalálása előtt az egyik első európai felfedezője volt a Nova Cygni 1975-nek.

Ha te is örülsz a magyar sikereknek, nyomj egy lájkot! :)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk