KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Koronavírus: 10 dolog, ami nem lesz ugyanolyan a kijárási korlátozás után

Valószínűleg jelentős változások lesznek a közlekedés, utazás, munka és oktatás körülményeiben is.

Link másolása

Abban mindenki egyetért, hogy a koronavírus fenekestül felforgatta az életünket, a kérdés csak az, hogy ebből mi marad meg, ha elvonul a vírus. A Mirror 10 olyan dolgot gyűjtött össze - elsősorban a britek szemszögéből - , amik szerintük már soha nem lesznek olyanok a kijárási tilalmak és korlátozások megszűnése után, mint korábban.

Utazás

Még az is elképzelhető, hogy gyökeresen átalakulnak az utazási szokásaink. Arról mindenki tud, hogy a repülőgépek jelentős része a földre kényszerült, az óceánjáró hajók is a kikötőkben rostokolnak, és ugyan a buszok, vonatok még közlekednek, de közel sem maximális kihasználtsággal.

Kevesebb szó esik azonban a rengeteg városon belüli vagy kisebb távú utakról, melyeket például egy-egy megbeszélés kedvéért tesznek meg az emberek. Az ilyen utakról egyenesen azt mondta egy szakértő, hogy nem hatékonyak, költségesek, ráadásul károsak a környezetre.

Munka

Akinek a munkája lehetővé tette, gyorsan át tudott térni az irodai környezetből a távmunkára. A home office a következő hetekben (hónapokban?) valószínűleg be fogja bizonyítani, hogy a munkavállalók legalább annyira hatékonyak, ha otthonról kell dolgozni, mintha egy közös irodában lennének.

Az ehhez szükséges szoftverek (pl. Skype, Zoom stb.) már egy ideje rendelkezésre állnak, de most be is bizonyosodhat, hogy hatékonyan működnek. Ráadásul azt az időt is megspórolhatják a dolgozók, amit munkába járással vagy hazautazással töltenek. A járvány elmúlása után még többen jelezhetik majd a munkavállalók közül az igényt a home office-ra, ezzel pedig könnyíthetnek a túlterhelt tömegközlekedésen is.

Levegőminőség

A városlakók egyik legnagyobb ellensége a szennyezett levegő, ami most egy csapásra megváltozott. Mivel a közlekedési eszközök túlnyomó része tétlenül vesztegel, a gyárak is leálltak vagy csökkentett üzemmódban működnek, a koronavírus által sújtott területek felett jelentősen javult a levegő minősége.

Az egyik legnagyobb kihívás a járvány elvonulása után az lesz, hogyan tartsuk legalább megközelítőleg hasonlóan tisztán a levegőt. Londonban például ultra alacsony kibocsátású zónák bevezetését és az elektromos autók elterjedésének további elősegítését tervezik.

Készpénz

Pillanatok alatt elveszítette jelentőségét a készpénz, mivel a bankjegyek potenciális vírushordozók lehetnek. Aki eddig mégis a készpénzt preferálta, már az is leginkább a paypass-os fizetést részesíti előnyben, így elkerülve a fertőződés lehetőségét.

Vannak viszont olyan társadalmi csoportok, például az idősek vagy a kisebb településeken élők, akiknek nehézséget okozhat az új technológia elsajátítása, vagy egész egyszerűen a nem elég jól kiépült hálózat miatt, ha akarnak, sem tudnak bankkártyával fizetni.

Sávszélesség

A minél gyorsabb internet ezekben a hetekben bebizonyította, hogy ma már létfontosságú az élethez. A szórakozás mellett nélkülözhetetlen a távmunkában, tanulásban, de az olyan hétköznapi dolgok intézésben is, mint egy bevásárlás vagy csak egy egyszerű kapcsolattartás a tőlünk távol élő családtagokkal, ismerősökkel.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk