KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Így mentették meg Daniella életét

A várandós édesanyának méhnyakrákja volt, de nem adta fel. A Kárpátaljai Ferences Misszó Alapítvány pedig mellé állt.

Link másolása

2011-ben Munkácson harmadik gyermekét várta az Udvardi család. A baj akkor kezdődött, amikor kiderült, hogy az édesanyának rosszindulatú méhnyakrákja van. Az orvosok azt javasolták, vegyék ki a méhét, ami azzal járt volna, hogy elveszti magzatát.

A család ezt nem tudta elfogadni, annak ellenére, hogy az édesanya közvetlen életveszélyben volt. Magyarországon vállalták volna, hogy egy másfajta műtéttel megpróbálják mindkét életet megmenteni, de hiányzott 1,3 millió forint...

1 Daniella 3 hónapos

A család ekkor kereste meg a Kárpátaljai Ferences Misszó Alapítványt. Kacsó András, az alapítvány elnöke azt mondja, dönteniük kellett: a családot támogatják, vagy az intézményeiket, mert ha onnan vonják el a pénzt, nem marad a működésre.

"Bevállaltuk a költségek fedezését, bízva a Gondviselésben. Nem csa­lódtunk! Váratlanul támogatást kapott a család az egészségpolitikától (meglepő, mikor egy politikus nem a saját szempontjai szerint lép, hanem tud irgalmas lenni...). Közben persze idő előtt megindult a szülés, nagy műtét az édesanyánál, orvosok helytállása stb. Szűken hat hónapra világra jött Daniella 790 gramm súllyal... Ezt követően még rengeteg intézni való volt, no meg költség, de ezeket már tudtuk kezelni."

2 A 26. hetesen született Udvari Daniella-a képen 2 éves

Daniella ma már elmúlt két és fél éves egészséges szép kisgyerek. "Tanulság: ha igaz ügyek­ben munkálkodsz és a bajokat a Szentháromságos Egy Isten kezébe ajánlod, akkor a lehe­tetlen, „őrült” feladatokra elég csak igent mondanod, a ténylegesen megoldandó rész az erő­det nem haladja meg" - mondja az Alapítvány elnöke.

2 Daniella szüleivel és keresztszüleivel

Csodák léteznek

Kedves András!

Köszönöm, megkaptam a dokumentumokat és a képeket! Lacival köszönjük a szíves vendéglátást, örültünk, hogy megismerhettük a feleségét és az otthonát és jót beszélgettünk!

Danielláékat ma kísértem ki a vonathoz, a Margit Kórházban megvizsgálta a pszichológus és azt mondta, hogy szellemileg teljesen egészséges, minden ingert ki tudott váltani belőle amit ebben a korban tudnia kell. Elmondta, hogy a koraszülöttség miatt úgy kell tekinteni rá mint egy 6 hónaposra (tehát mintha rendes időben, novemberben született volna), majd 1 éves kora körül kezdi el beérni a társait. Egyébként nagyon tündéri lett, most látványosan fejlődött egy hónap alatt! Nagyon érdekli a körülötte lévő világ, a kutyus, a vízcsobogás, a tárgyak. Mindent meg akar fogni és gyorsan a szájába gyömöszölni. :) Sokat nevet, ha bohóckodunk vele.

Ma reggel még voltunk Zsenyával citológián T. doktornál, most mondta ki először azt, amit eddig még senki nem mondott ki: az, hogy Zsenya meggyógyult, az nem csoda, mert arra 95 % esély van és csak 5% esély, hogy kiújul a betegség. De hogy Daniella életben maradt és rendben van, arra viszont 5% százalék volt az esély, és 95% százalék, hogy nem. Ez valóban csoda! És nagyon jól mondta szombaton, hogy sokszor elég IGENT mondani, és megtörténik a csoda. Átgondoltam, és ez a kulcsszó! Sok „igen” vezetett ahhoz, hogy Daniella most él!

Daniella

A történetnek nincs vége, folytatódik mindannyiunk életében. A szerepünkből, a feladatainkból nem lehet kilépni…

A Kárpátaljai Ferences Misszió Alapítványt Tálas Mária hozta létre 1991-ben. Az évek során sok minden változott a szervezetnél, de a lényeg maradt. Segíteni ott, ahol szükség van a segítségre.

Segíts Te is!

A segítés legegyszerűbb módja most az adó 1%-os felajánlások, amikor döntesz, gondolj rájuk is!

Kacsó Andrással, az Alapítvány elnökével beszélgettünk

Hogyan indult a misszió, és mik voltak a fő célkitűzései?

A rendszerváltást követően három magyarországi ferences szerzetes költözött Kárpátaljára, Nagyszőllősre, pótolni a kihalt helyi katolikus papokat és fellendíteni a kato­likus hitéletet. Az ő munkájuk támogatására alapította meg Tálas Mária, a Ferences Vilá­gi Rend tagja 1991. november 7-én a Kárpátaljai Ferences Misszió Alapítványt. Tálas Mária helyett ma már a Ferences Világi Rend, mint testület gyakorolja az alapítói jogokat. A tá­mogatások változatlanul csak Kárpátaljára, az ottani katolikus magyarokra irányulnak, de a hitélet segítése mellett kulturális célokat, magyar oktatási intézményeket, és főleg sze­gényeket támogatunk, ingyenkonyhával, élelemmel, tüzelővel. Az elmúlt években összesen mintegy 750 millió fo­rinttal támogatták döntően magyarországi ma­gánszemélyek az Alapítványon keresztül Kárpát­alját.

Ki a fő célcsoport? Kinek segítenek?

A helyi karitász szerve­zetek, szerzetes rendek, plébániák által működtetett oktatási-kulturális intézmények óvo­dák, iskolák, kollégiumok, ingyen­konyhák, hajléktalanok és periférián élők, például cigány közössé­gek.

1 A técsői Hit és Fény csoport nyári tábora

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Az aknaszlatinai Szent Anna óvodába járó gyermekek

Milyen adományokkal segítenek általában?

Régebben jelentős mértékű tárgyi adomány is eljutott Kárpátaljára a KFMA-n keresz­tül, de az utóbbi időben szinte kizárólag pénzzel támogatjuk a helyi partner intézményeket, amiből ők megvásárolják a szükséges eszközöket. Az utóbbi másfél évben az ukrán állam tárgyi adományt nem enged be az or­szágba, így elvi lehetősége is csak a pénzügyi támogatásnak van.

Vannak-e különleges „akcióik”?

Igen vannak. Az utóbbi tíz évben rendszeresen szerveztünk gyűjtéseket a súlyos egészségügyi gondok megoldásának segítésére, ahol az érintettek anyagi erejét sokszo­rosan meghaladták a gyógyítás költségei. Korábban a nagy árvizek idején is voltak rend­kívüli gyűjtéseink a személyes károk enyhítésére.

3 A munkácsi Szent Erzsébet melegedő és ingyenkonyha egyik támogatottja

Az embereknek az adó 1% felajánlása nem okoz terhet, az alapítvány életéhez viszont nélkülözhetetlenek ezek a felajánlások. Ha valaki segít, honnan tudhatja, hogy kihez kerül/mire fordítják az adományát?

Több csatornán keresztül tartjuk a kapcsolatot adakozóinkkal, elérnek bennünket a www.ferences.hu honlapunkon, a Facebook oldalunkon), de sze­mélyesen is. Aki megadja levelezési vagy e-mail címét, azt személye­sen is megkeressük: elektronikus hírlevelünkkel és meghívónkkal a rendszeres éves személyes találko­zóinkra, melyet az advent kezdete előtti utolsó péntek délután egy budapesti helyszí­nen tartunk. Minden egyes támogatónkat írásban tájékoztatjuk az elmúlt év jelentősebb eseményei­ről, megküldjük a közhasznúsági jelentésünket szöveges értékeléssel kiegészítve, a bevéte­leink és a kiadásaink részletes kibontásával.

4 A nagyszőlősi rehabilitációs központban

5 A nagybocskói óvodában

Részt lehet-e venni személyesen az alapítvány működésében önkéntesként?

Igen, örömmel fogadjuk őket. A működésünk jellegéből adódóan az a célunk, hogy Ma­gyarországon és a magyarok lakta helyeken minél többen megismerjék a KFMA-t, annak működését. Ez elsősorban a magánszemélyekre, de vállalkozásokra, politikusokra, civil szervezetekre is vonatkozik. Elsősorban itt van a legnagyobb szükség a segítségre: agilis, a modern és hagyományos kommunikációs csatornák alkalmazásában járatos aktivisták sokat tudnának tenni. A másik mód az, ha valaki a helyszínen bekapcsolódik az intézmények mun­kájába. Ennek is van lehetősége, gyakorlata.

Mely településeken élőket támogatja az alapítvány?

Nincs válogatási szempont, ahol igény jelentkezik Kárpátalja egészén. Mindenesetre a magyar ferencesek működési területe (Nagyszőllős és környéke) kiemelkedik. Jelentős he­lyek még: Ungvár és környéke, Munkács, Beregszász, Huszt, Visk, Técső, Bustyaháza, Ak­naszlatina, Nagybocskó, Gyertyánliget, Kőrösmező.

Nyomj egy lájkot, ha Te is szívesen segítesz!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk