Hihetetlenül menő az interaktív homokozó
A debreceni Agóra Tudományos Élményközpontban lehet kipróbálni a Homokozó 2.0 nevű interaktív játékot, melynek különleges élményét az adja, hogy a homokozó a kézzel alakított buckákból igazi domborzatot varázsol. Akár egy már ismert, létező tájat is meg lehet rajta építeni, de a képzeletnek sem szabhat semmi határt, sőt, ha a kezünket az asztal fölé emeljük, még az eső is elkezd esni alatta.
A háromdimenziós domborzati térképet a kaliforniai UC Davis Egyetem kutatói fejlesztették ki, idehaza elsők között készítették el. A kiterjesztett valósággal működő asztalt mozgásérzékelők és vetítés segítségével alkották meg. A homok felszínét infrakamera tapogatja le - a projektor ezt már szintvonalakkal és színekkel együtt vetíti vissza. A játékban még virtuális víz is szerepelhet, hiszen a szoftver képes kikalkulálni a víz folyását például egy mederben. Ezt a magasságvonalakkal együtt levetíti a homokra - így alakíthatunk ki a térképen tavakat és folyókat is.
Az élményközpont munkatársai a Szeretlek Magyarországnak elmondták: a homokozó tesztüzeme nagyjából egy hónapig tartott, "élesben" először tegnap próbálták ki,
a szerencsés első próbázó pedig egy klubtag kisfiú volt, aki egy szmájlit rajzolt a homokba.
Azóta folyamatosan érkeznek érdeklődők, kicsik és nagyok egyaránt; a szakemberek szerint leginkább az interaktivitás újdonság-élménye nyűgözi le őket, és hogy bár homokba nyúlnak, de teljesen más történik, mint amire előzetes élményeik alapján számítanak. A kezdeti meglepetésen túl hamar "ragadóssá" válik a játék: minél jobban belemerülnek, annál nehezebb abbahagyni.
A háromszintes modern épület laboratóriumaiban a látogatók bepillanthatnak a fizika, kémia, orvosbiológia, hidrobiológia, botanika és a robotika rejtelmeibe, a csillagdában pedig tanulmányozhatják az égi jelenségeket.
Ha te is kipróbálnád, nyomj egy lájkot!