Heimlich-fogás: Mentős mentette meg a mentős életét
Az Országos Mentőszolgálat Facebook-oldalán számolt be egy szerencsére jól végződő hirtelen rosszullétről.
Ezúttal puszta kézzel mentett életet a mentésirányító
Valódi életmentés zajlott a budapesti 104-es központban. Az egyik mentésirányító bajtársnőnk véletlenül félrenyelt egy mentolos cukorkát és fuldokolni kezdett, már-már eszméletét vesztette, a hátára mért ütések sem segítettek.
Szerencsére a munkatársnője, aki telefonon már sokszor magyarázta el másoknak, hogy mi az a Heimlich-fogás, most a gyakorlatban is be tudta mutatni, az erőteljes lökéstől a cukorka szinte kirepült a fuldokló szájából, aki ismét tudott lélegezni. Gratulálunk Bajtársnőnknek!
Jó lenne, ha mindenki ismerné az életmentő fogásokat, hiszen sosem lehet tudni, hogy hol és mikor lesz szükség rájuk!
A Heimlich-fogás vagy Heimlich-manőver egy elsősegélynyújtási technika félrenyelés esetére. A fogást elvégző a fuldokló mögé állva két kezét összekulcsolja a másik hasának felső részén, és a kezeit hirtelen hátra és felfelé rántva összepréseli a tüdőt, hogy az így megnövekedő légnyomással próbálja kiszabadítani a félrenyelt tárgyat. Nevét Henry Heimlich amerikai orvosról kapta.
A manővert rendszerint akkor használják, ha a fulladozó felnőtt vagy idősebb gyermek, és még lélegzik. Eszméletét vesztett, nem lélegző emberen szív-tüdő újraélesztést, kisgyermekeknél hasra fektetést és hátba verést alkalmaznak inkább. Mivel a fogás a légnyomáson alapszik, csak olyankor működik, amikor a félrenyelt dolog teljesen elzárja a légcsövet – például félrenyelt folyadéknál vagy halszálkánál nem. (Forrás: wikipedia)
Képeink illusztrációk!
Ha fontos volt a hír, oszd meg másokkal is!