Hat magyar a legjobbak közt
Hat magyar is bekerült a Benetton kampányában a száz legjobb ötlet közé. A cég olyan terveket segít pénzzel és egyéb támogatással, amelyeket tartósan munkanélküli fiatalok találtak ki.
, forrás: Kreatív Online
A Benetton Unhate Foundation nevű alapítványa száz művészeti vagy társadalmi projekt elindítását támogatja egyenként 5000 euróval és más támogatással. A terveket 18 és 30 év közötti, munkanélküli, állástalan fiatalok találták ki.
23-an küldtek be ötleteket, akik Magyarországot jelölték meg országként (összesen több ezer nevezés érkezett világszerte), de közülük csak négyen jutottak be a 100 közé., Lakatos Ábel, Augusztin Adrienn, Varga Dorottya és Csepi Szabolcs munkáját értékelték a legjobbakhoz méltónak. Másik két magyar valamiért más országot jelölt meg, Simonyi Kristóf a Galápagos-szigeteket, Szigethy Eszter pedig a Mexikóhoz tartozó Colima államot.
Lakatos Ábel
Brave nevű projektje kreatív területeken tevékenykedő fiatalokkal segítene művészeknek és nonprofit szervezeteknek ingyenes kommunikációs, grafikai és egyéb szolgáltatásokat nyújtani. A most 26 éves Ábel jogász, de elhagyta a pályát, és tervezőgrafikát tanul a KREA-n, jövőjét pedig a kreatív iparágban képzeli el.
Augusztin Adrienn a gödöllői Szent István Egyetemen végzett 2010-ben közgazdász szakirányon. Heathy Smile nevű projektje egy olyan ingyenes, elsősorban gyerekeknek szóló szájhigiénés tanácsadóközpont terve, ahol a szakemberek ingyenesen elvégeznék a vizsgálatokat, valamint gyerekek számára tanácsadást, bemutatókat tartana a helyes száj- és fogápolásról.
Varga Dorottya szabadúszó tervezőgrafikus már részben eddig is létező Wonderlab-projektje egy olyan közösségi tér, kiállítóhely és találkapont, ahol a fiatal dizájnerek és képzőművészek műhelymunkában vehetnek részt, találkozhatnak a közönséggel, illetve az érdeklődők megvásárolhatják a munkájukat. Jelenleg kilenc művész tagja a közösségnek, a Wonderlab pedig az ő munkájukat koordinálja, kommunikálja és terjeszti.
Csepi Szabolcs Hard Body Hang ötlete arra épül, hogy a nyilvános parkokat és játszótereket valóban közösségi sporthelyekké változtassa olyan sportszerekkel, nyilvános edzésprorgramokkal, amelyeket bárki igénybe vehet. Szabolcs terve az, hogy a legnépszerűbb közparkok ne csak az éjszakai bulik előtti találkahelyek legyenek a fiatalok számára, hanem hasznos sportolási és testkultúrafejlesztési helyek is.
Simonyi Kristóf Székesfehérváron építene fel egy olyan, a környezetre reflektáló installációt, amely kulturális találkapontként szolgálna képzőművészek, dizájnerek, írók, költők, civil szervezetek és közönségük számára. A The Panel – Art if Unhate nevű projekt megvalósításába helyi művészeket vonna be, akik az installációt saját műveikkel dekorálnák, ezeket a műveket pedig egy független zsűri bírálná el.
Szigethy Eszter a mexikói kivándorlók helyzetére kívánja felhívni a figyelmet a Beyond the Border projekttel. Az amerikai határ melletti városokban iskolákat és menekültszállókat látogatna meg, ahol a gyerekeknek különböző grafikai eljárásokat mutatna be. A gyerekek kis kártyákat készítenének a grafikai technikákkal, amelyek a bevándorlás és kivándorlás problémáját mutatnák be és ezeket a kártyákat hordoznák magukkal. Később ezekből az alkotásokból kiállítást, bemutatót szervezne Mexikóban és Magyarországon is.
Szerte a világon százmillió 30 év alatti fiatalt érint a munkanélküliség. A Benetton kampánya szeptemberben indult el. A pályázatra 18 és 30 év közötti, állandó munkahellyel nem rendelkező fiatalok nevezhettek művészi vagy társadalmilag hasznos projektekkel. Közülük százat választottak ki, számukra 5000 euró kezdőtőkét és más támogatásokat is biztosítanak.
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!