KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Jótékonysági futást szerveznek az érdi átmeneti gyermekotthon lakóiért

Kevés az átmeneti gyermekotthon, ami elkerülhetővé teszi az állami gondozást, ha a családban probléma van. A Fészek otthon 20 éve működik Érden, de a költségek egy részét maguknak kell megszerezni. Ehhez most bárki hozzátehet vasárnapig.
Belicza Bea - szmo.hu
2020. október 02.


Link másolása

Húszezer fősnél nagyobb településen kötelező lenne olyan átmeneti gyermekotthon, ahol van esély, hogy a családi kríziseket megoldják. Pest megyében 20 éve az egyetlen ilyen az érdi Fészek otthon.

Nemcsak Érdről, hanem Százhalombattáról, Törökbálintról, Budaörsről és Dunaújvárosból is kerülhetnek hozzájuk gyerekek. Sőt, az egész országból, ha van szabad férőhely az 5 szerződött település ellátása mellett.

„Ez egy olyan ellátás, ahol a szülő több feladatában sem tud már megfelelően teljesíteni, de még van remény arra, hogy rendezhető a probléma, és intenzív segítségnyújtással egyben tartható a család, megelőzhető a gyermek kiemelése, az állami gondozás.”

– mondta el a Fészek Gyermekvédő Egyesület igazgatója, Báló Ottília, akivel korábban már beszélgettünk a nevelőszülők szerepéről.

A 14 fős átmeneti otthonban pár napot, de akár hónapokat is tölthet egy gyermek.

Az ok a szülő váratlan betegsége, kórházba kerülése, családon belüli konfliktusok, bántalmazás gyanúja, a szülő életvezetési problémája, szenvedélybetegsége vagy a gyermek magatartási problémái (csavargás, iskolakerülés, drog).

Indokolt esetben édesanyát is fogadnak, például újszülött babával, ahol segíteni kell a gyerekgondozást is.

„Bármilyen problémával érkezhetnek, intenzív segítséget kell nyújtani, és pótolni a család szerepét: gondoskodni a gyermek ellátásáról, tanulásban segíteni, nevelni, szabadidős programokat szervezni neki, és persze közben a  családdal is kell dolgozni, hogy újra alkalmas legyen a gyermek visszafogadására. Jelenthet ez munka- vagy albérlet-keresést, gyógykezelésen való részvételt vagy mediációt a szülők között” – magyarázza Báló Ottília.

Ki fizet?

Egy ilyen otthon fenntartása nagyon drága, a gondozottak teljes körű ellátása, 24 órás felügyelete mellett családgondozó, nevelő és pszichológiai tanácsadó is kell.

Az igazgatóasszony szerint az állam minimális pénzzel támogatja ezeket az intézményeket, az önkormányzatoknak kellene, de a többségnél nincs erre keret és nincs is szankció, ha nem biztosít ilyen ellátást.

Báló Ottília azt mondja,

évek óta a maguk eszközeivel próbálják előteremteni a működéshez hiányzó fedezetet: önkéntes munkával, adományokkal, és jótékonysági akciókkal.

„2019-ben az otthon bevételeinek 20%-át magunk teremtettük elő, és ehhez adódik még az a sok önkéntes munka, amelynek értéke pénzben nincs is kiszámolva, de biztos vagyok benne, hogy kitesz még 20%-ot.”Fészek érdi gyerekotthon

Futni és támogatni

Jótékonysági közösségi futást már 5 éve szerveztek, az idei, a hatodik szeptember 20-án lett volna, de a járvány miatt nem lehet. Az eseményre 600 darab érmet készítettek, ezeknek próbálnak úgy gazdát találni, hogy most először bárki, bárhol, bármennyit futhat az érdi otthonért.

"LEGYEN TIÉD IS EGY ÉREM" néven lehet regisztrálni az egyesület honlapján: www.feszekegyesulet.hu vagy Facebookon.

Alapvetően a futók ajánlanak fel támogatást, de úgy is lehet, ha egy csoport talál egy céget, aki szívesen mögéjük áll egy kis adománnyal. Volt is olyan, hogy egy osztály futott és a megtett kilométereket „eladták”, a befolyt pénzt pedig az érdi otthon kapta.

Minden kis segítség jól jöhet, mert szükség van ilyen intézményre, hogy kevesebb gyerek kerüljön állami gondozásba. Érdről átlagosan 90 százalék hazakerül, tavaly csak egy gyerek ment intézetbe.

Báló Ottília szerint a pénz mellett elhivatott munkatársakra is szükség van, és Érden sok ilyen van.

„A kollégáim nem munkaidőt töltenek le itt, hanem hivatásukként tekintenek a segítségnyújtásra.

Sok estben a családtagjaik is rendszeres önkénteseink, adományt fuvaroznak, karbantartási munkákat végeznek, autót takarítanak, varrnak, hajat vágnak, festenek, rendezvényeken szervezőként közreműködnek. Tudjuk, hogy fontos és hasznos munkáról van szó, ezért hát dolgozunk azért is, hogy dolgozhassunk.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk