Falfestés: firka vagy alkotás?
Utcai művészet, vandalizmus, önkifejezés, üzenet a kornak, lázadás az elszürkülés ellen... Az ellentmondásos érzelmeket kiváltó falfestés, azaz a graffiti mellett nehéz szó nélkül elmenni - biztosan nektek is megvan róla a véleményetek. Van akit felháborít, van akit ökölrázásra ösztönöz, van aki művészi értéket lát benne. Lássunk pár hazai "művet" és egy kis graffiti történelmet.
Fotók: Mervai Márk
A graffiti szó görög eredetű, de Amerikából származó fogalom, eredeti jelentése: feliratok. Leginkább a közterek falfelületein, de vonatok oldalán, hídon, garázskapun is találkozhattok velük bőségesen.
Szöveges formája lehet halandzsaszerű, de sok esetben értelmes, "üzenő" feliratok, akár rímes, verses formában. Legjellemzőbbek a rajzok, festmények, ezek között van egyszínű és színes is.
Már az ókorban is... Nos tanulmányainkban szerepelt, hogy már az ősember is a barlangok falára karcolta, rajzolta kívánságait, félelmeit. A falfestés művészete valóban az ókorba nyúlik vissza.
Sírok, épületek falaira firkált feliratok, alakok voltak az első alkotások, amiket római katakombákban, vagy Pompejiben is lehet látni. Újra felfedezett műfajjá, divattá a nyugati világban az 1960-as "lázadós" években lett.
Vannak név szerint ismert alkotói is. Legnevezetesebb Keith Haring, de legtöbbjük – ahogy Magyarországon is – névtelenül, illetve illegálisan tevékenykedik. A komolyabb műveket az alkotók szignálják, saját alkotói nevüket használva.
A műfaj gyakorlói általában ismerik egymást, és az íratlan szabályok szerint egymás területeit tiszteletben tartják. Korábban elfogadott volt körükben, hogy bizonyos épületek sérthetetlenek. Mára - vélhetőleg a "lelkes amatőr" követőik miatt - ezek a megegyezések sokszor nem működnek.
Kétféle graffitis van: a díszítő festők, akik kedvtelésből készítik hatalmas freskóikat és a bomberek, akik bármerre járnak otthagyják graffitis névjelüket vagy throw-upjukat. Ezzel jelzik a világnak, hogy itt jártam.
Végül néhány alapfogalom:
Tag (teg): a writer (firkász) neve, a csapat neve vagy csak egy sima üzenet
Tagger/writer (tegger/vrájter): a firkász, aki rajzol, fest
Bomba: egy percek alatt elkészíthető egyszerű rajz, legtöbbször bubble style-ban készült rajz
Az end 2 end: a vagon elejétől a végéig tartó rajz
Top 2 bottom: a vagon aljától a tetejéig tartó rajz
Wholetrain: az egész vonatot befedő rajz
Legál: a legálisan elkészített rajz
Outline: a rajz körvonala
2nd outline (a második outline): a rajz körbehúzása ami általában rikító színnel történik
Inline: a rajz kitöltése
Crew (krú): csapat (nem csak a graffitin belül használatos)
Black book: a firkász vázlatfüzete és bibliája
Kanna: a festékszóró (az angol can szóból)
Cap (kep): a szórófej, ami cserélhető és igen sok fajta/vastagságú van
Toy: kezdő vagy tehetségtelen graffitist jelent, akit a profik megvetnek
Regular writer > king > legend: a további fokozatok, minden úgynevezett fok azaz rang a városban kitett rajzok számától vagy minőségétől függ.
Ha érdekesnek találod az írást, nyomj egy lájkot! :)