KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Egy leukémiás kedvesének naplója

Szabolcsról, a 33 éves, erős tűzoltóról váratlanul kiderült, hogy rákos. Hajnalka és kedvese máig tartó küzdelmének szívbemarkoló krónikája.

Link másolása

Szívbemarkoló szembesülni vele, amikor az egyik hozzátartozónkról kiderül, hogy halálos betegsége van. Az egyik nap még együtt nevettünk, sétáltunk, bolondoztunk, aztán egyik pillanatról a másikra, villámcsapásként érkezik a hír: az illető beteg, és ki tudja, meggyógyul-e valaha...

Pontosan ez történt Szabolcs párjával, Hajnalkával, amikor 2015 tavaszán váratlanul kiderült, hogy az általa rajongásig szeretett férfinek a legsúlyosabb leukémiája van. Hajnalka egy blogot kezdett írni Egy leukémiás kedvesének naplója címmel. A blogban szívszorító bejegyzéseket olvashatunk arról, hogyan szembesül vele, amikor Szabolcsot, az ereje teljében lévő, 33 éves tűzoltót ledönti a lábáról a betegség, amikor kiderül, hogy leukémiája van. Megindító pillanatokba avat be bennünket ez a napló: hogyan reagál valaki, aki egészen eddig makkegészségesnek tudta magát, egy ilyen hírre? Hogyan viselkednek az orvosok, a hozzátartozók, az ismerősök, a barátok - vagy akikről eddig azt hitték, hogy azok? Hogyan képes folytatni egy rákos beteg és a párja az életét, miközben a férfit kemoterápiával kezelik a kórházban?

A blog a "Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek" filozófiáját követve teszi részesévé az olvasókat ezeknek a mindennapi küzdelmeknek, beavatva bennünket a legbizalmasabb részletekbe is. Felemelő olvasmány, amely nem csak a hasonló helyzetben lévő betegeknek és hozzátartozóiknak adhat nagyon sok megerősítést és vigaszt, de mindenki másnak is példaként szolgálhat, hogy soha, még a legkilátástalanabb helyzetben sem szabad feladni a küzdelmet.

leu3

Részletek a naplóból:

Így kezdődött...

(...) Szabolccsal meglátogattuk a szüleimet vidéken. (...) Szabolcs majdnem elájult. Azt mondta, úgy érzi, ha azonnal nem ihat egy kólát, elájul. Aztán megint kedvetlen, étvágytalan volt, és egész nap hőemelkedése volt, legszívesebben átaludta volna a napot. Nagyon izzadt minden éjjel. Azt mondta, úgy érzi, valami nincs rendben. Anyukám ápolónő, és azt javasolta Szabinak, hétfőn menjen el egy vérvételre, röntgenre, lehet még az előző megfázásából nem gyógyult meg, az is lehet, tüdőgyulladás. (...)

Mikor megint csörgött a telefonom, tudtam, hogy valami baj van. Majd ezt mondta: "Nagy baj van, a labor elküldte a háziorvosomnak a vérképem, ő azonnal behívatott a rendelőbe, és azt mondta, 90%, hogy vérrákom van. Beutalt a Szent László Kórházba, jössz velem?" (...) Hevesen dobogni kezdett a szívem, fogalmam nem volt, ez most álom, vagy valóság.

(...) Aztán megjött a doktornő, a lehető legrosszabb hírrel, amit valaha hallottam életem során. Akut leukémia. (...)

Eddig bírtam tartani magam. A többi tájékoztatásra nem emlékszem. Elfordultam az ablak felé, azon meredtem kifelé és ömlöttek a könnyeim. Ahogy a testvérének és az apukájának is. Az az ember, aki nem sírt, akin nem látszott a fájdalom és a sokk, az Szabolcs volt. Az egyetlen megnyilvánulása ennyi volt: "Azt a kurva." (...)

Nekem is azt mondta, hogy menjek haza, de képtelen lettem volna rá. Nem tudtam és nem is akartam otthagyni! Belenéztem a szemébe és olvastam belőle: "Kérlek, ne hagyj magamra!"

Kettesben maradtunk. Nem tudtam beszélni. Sírtam. Magához ölelt, szorosan. Megkért, hogy ne sírjak. Azt mondta, nem szabad sírni, ne sirassam, ne sajnáljam őt. Az én bátor és erős tűzoltómnak még csak könnyes sem volt a szeme. Csak kérlelt, hogy ne sírjak. Most ez a feladat, ezt kell csinálni. (...)

Én kisétáltam a Nagyvárad térre az éjjel-nappaliba venni néhány dolgot, Szabolcsnak valami ennivalót, mert aznap nem evett semmit, és keveset is ivott. Az oda-vissza vezető utat végigzokogtam.

Mikor [visszatértem, és] bementem abba a helyiségbe, ahol Szabit kezelték, megrázó látvány fogadott. Szabolcs egy ágyon feküd, a karjai a teste mellett kinyújtva, és mindkét karjában tűk voltak, mindenhol vezetékek, és egy hatalmas gép hangos, zúgó hangja, vér, és Ő.(...)

Első bejegyzés

Sosem felejtem el a pillanatot, amikor először láttam meg a Nagyvárad téren. (...) Ott rögtön, akkor beleszerettem. (...)

A pillanat, amikor először megsimogatta a kezem…a pillanat, amikor először megcsókolt, a pillanat, amikor először szeretkeztünk…pillanatok, amikor együtt nevettünk, pillanatok, amikor együtt sírtunk, pillanatok, amikor együtt veszekedtünk, amikor kibékültünk, mikor együtt utaztunk, olvastunk, tanultunk, főztünk, ettünk, ittunk, dolgoztunk, aludtunk, horgásztunk…vagy amikor semmit sem tettünk, csak halkan ültünk egymás mellett, s értettük egymást szavak nélkül is.

Most is halkan ülök…itt mellette. A szemei csukva, fáradt és gyenge, megviselte a mai nap, aminek még nincs vége…mindkét karjából csövek lógnak ki, mellettünk pedig egy hatalmas gép zúgó hangja jelzi, hogy itt valami komoly dolog történik.

leu1

Nézem őt, nézem a szobát, ahol vagyunk, és nem értem… nem értem, hogy mit keresünk mi itt, nem értem, hogy miért fekszik azon az ágyon, miért ordít a gép, miért látok mindenhol csöveket, gépeket, ápolókat, orvosokat, és steril felszereléseket???(...)

"
Leukémia. Reggel oly távolinak tűnt, egy egyszerű ostobaságnak, egy buta diagnózisnak egy háziorvos szájából. 90%, hogy vérrák…ugyan már! Leukémia? Egy 33 éves felnőtt, életerős, imádni való férfinél? Az én szerelmemnél?! KIZÁRT!

Másnap

(...) Megint kettesben maradtunk. Ekkor sírt először előttem. Nem az a kiborulós zokogós sírás volt, csak folytak a könnyei. Túl gyenge voltam ahhoz, hogy tartsam magam, és én is sírtam vele együtt. Fogtam a kezét, simogattam a haját, az arcát, és azt mondtam neki, minden fejben dől el! Minden!

Azt mondta, itt nem lesz el hagyom magam, meg jaj de rosszul érzem magam, nincs étvágyam, nem mozgok, stb...MEGGYÓGYUL! Eldöntötte, kijelentette, meggyógyul! Ekkor tette azt, amit azóta minden nap többször tesz meg: megszorította a kezem, és azt mondta: MEGCSINÁLOM!

Végtelenül örültem ezeknek a mondatoknak. (...)

A véradás

Szabolcs, már az első kórházban töltött éjszakán vért kapott. Ekkor tudtuk meg, hogy a vércsoportja B Rh +.

Tájékoztattak, hogy sokszor fog sor kerülni hasonlóra, de sajnos nem bővelkednek sem az ő vércsoportjának megfelelő, sem más vérrel.(...)

Kiadtak egy belső közleményt a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságon (FKI), melyben tájékoztatták az állományt, hogy egy tűzoltó bajtársuknak súlyos betegsége miatt vérre van szüksége, ezért az Országos Vérellátó Központ célzott véradást kér. A közleményt aztán számos kolléga és ismerős osztotta meg közösségi hálón, majd felkerült a lánglovagok honlapjára is. Ezáltal gyakorlatilag eljutott a hír országunk valamennyi tűzoltójához. (...)

A május 15-ig tartó véradásra több száz ember jelentkezett. Nem csak a fővárosi tűzoltók, hanem családtagok, barátok, ismerősök, és több tucat vidéki tűzoltó, rendőr, civilek. Napokig csörgött a telefonom reggeltől estig a véradás miatt. (...)

leu-veradas

Azt hiszem, ekkor tudatosulhatott Szabolcsban, hogy mennyien szeretik és támogatják. Szinte minden egyes hívás után együtt sírtunk. Annyira megható volt, mikor felvettem a telefont és a tatabányai, miskolci, pécsi, veszprémi, és még ki tudja melyik tűzoltóságokról hívtak, hogy szeretnének Szabolcs gyógyulásához hozzájárulni egy véradással. (...)

A legérzékenyebben az érintette az én Drágaságom, hogy a falujából a polgármester személyesen kisbusszal szállította a véradásra a segítő helybelieket a területi vérellátóhoz, ahol 4 órás sorban állás volt, és az emberek 85%-ának az ő nevével ellátott papír volt a kezében. Zokogott…én is.

I. kezelés

„Ez már az?” – kérdeztük az ápolónőtől. Ő pedig válaszolt: „Ez már az.” És csöpögött…

Daunorubicin. Ezzel kezdtük.(...)

Tudjátok, a legmegdöbbentőbb az volt, mikor azt mondta könnyekkel teli arccal, hogy Ő úgy érzi, megérdemelte ezt a pofont az élettől. Nem feltétlen bánt úgy a szeretteivel, ahogy megérdemelték volna, nem úgy élt és nem olyan életvitelt folytatott, amilyet kellett volna. Egyik percről a másikra értékelődött át benne minden, tudja, hogy hosszú és nehéz út áll előtte, de megcsinálja! Megcsináljuk!

leu2

Én azt mondtam neki, azzal is legyen tisztába, milyen kiváltságosak vagyunk. Mi azon kevesek közé tartozunk ezen a Földön, akik kaptak még egy lehetőséget az újra kezdésre ezzel a hatalmas pofonnal arra, hogy úgy éljék ezt a csodálatos életet, ahogy mindenkinek kellene: Boldogságban! Szeretetben! Szerelemben! Családban! Egészségben! Tisztességben! Becsületben! Mert ez mindennek az értelme!

Szabolcsról

(...) Gondoltál a halálra? – Sokat.

"
Féltem tőle. De már nem. A halál felett nincs hatalmunk. Ha jön, akkor jön, és próbálhatunk bármit tenni ellene, magával ragad. Ha itt lesz majd az ideje, állok elébe. De még nincs itt. Nekem még rengeteg dolgom van a Földön.

Tudom, érzem. Nem félek a haláltól, de nem félek az élettől sem! Szóval maradok! :) De fejben eljutni idáig nem egyszerű folyamat.(...)

Szabolcs és párja a mai napig fáradhatatlanul küzdenek, nem adják fel, és nap mint nap példát mutatnak kitartásból, hitből, elhivatottságból. Sok erőt és hitet kívánunk nekik, hogy ezután is folytassák!

A naplót ezen a linken olvashatjátok.

Ha te is drukkolsz Szabolcsnak és a párjának, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk