KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„Cipősdobozban dobtak ki két malacot, borzalmas állapotban kerültek hozzánk” – akcióban a Magyar Tengerimalac-Védő Egyesület

Ha kell, az éjszaka közepén, hőkamerával indulnak a kis állatok felkutatására. 2012 óta már több mint 1500 malackán segítettek.

Link másolása

A legkisebbeknek is kell a segítség, néha nekik a legnagyobb. A Magyar Tengerimalac-Védő Közhasznú Egyesület tagjai tökéletesen tisztában vannak ezzel. A lassan egy évtizedes múltra visszatekintő szervezet kifejezetten ezeknek a bájos rágcsálóknak a segítségre, védelmére jött létre, ezen felül célul tűzte ki azt is, hogy minél szélesebb körben informálják kis hazánk „malac-gazdáit” házi kedvencük helyes tartásáról. Szalai Bálint, az egyesület elnöke és Beck Andi önkéntes mesélt közösségük munkájáról.

Az egyesült létrehozói a 2012-es alapítás előtt is foglalkoztak tengerimalacokkal. Nem csupán házi kedvencként tartották a kis rágcsálókat, hanem időnként befogadtak, gazdát kerestek megunt vagy rossz körülmények között tartott állatoknak. Aztán eljött a pont, hogy jogi keretek közé tereljék saját tevékenységüket, egyesületet alapítottak.

Azóta több mint ezerötszáz malacka fordult meg náluk és lelt (szerencsés esetben) új gazdára. Egy részük kidobott állat, a felelőtlen gazdák erdőben, szemétledobókban vagy óvodák udvarán hagyták sorsára korábbi kedvencüket.

Az esetek nagy részében jó érzésű emberek befogják, hazaviszik a riadt állatot, és értesítik az egyesületet, akik a megtalálótól veszik át a tengerimalacot. De léteznek olyan esetek is, amikor csak a szabadon kóborló rágcsáló híre jut el Bálintékhoz. Az elkötelezett állatvédők ilyenkor azonnal cselekszenek.

„Ha be kell fogni egy tengerimalacot, akkor általában többen megyünk - meséli a szervezet elnöke.

„Ősszel valaki beírt a Facebook-csoportunkba, hogy egy óvoda kertjében láttak egy malacot. Azonnal indultunk, este történt az eset, nekünk nem volt hőkameránk. Egy másik állatvédő szervezettől tudtunk kérni, szereztünk drónt is, így nagyon hamar megtaláltuk a malacot. Az élvefogóba nem volt hajlandó belemenni, végül láncot alkotva és egy pulóvert rádobva sikerült megfogni. A probléma mindig a hideggel van, este lehűl a levegő, és a tíz-tizenöt fokos hőmérséklet-csökkenést az ő szervezetük nem tolerálja.”

De volt, hogy cipősdobozban vagy bekötött szájú bevásárlószatyorba kirakott állatkákat mentettek meg – időnként pár napos kölyköket, akiket elvileg még elválasztani sem szabadott volna.

Andi egy másik szívszorító, de a maga nemében izgalmas mentést idéz fel, ami alighanem a szervezet legnagyobb szabású akciója volt.

„Tavasszal egyik este, nyolc óra felé telefonáltak, hogy Sülysápnál az út mellett láttak tengerimalacokat. Tíz óra felé sikerült a mentőcsapatot összeszervezi, és éjjel fél egy fele akadtunk rá a malacokra egy fa odvában."

"Összesen tizenhatan voltak, különböző korban, voltak pár napos kicsik is. Mivel szinte valamennyi nőstény vemhes volt, így gyakorlatilag huszonnyolc malacot mentettünk. Csak feltételezzük, hogy tavasz elején valaki kirakott két-három példányt, és mivel adottak voltak a viszonyok a túléléshez, elkezdtek szaporodni. Valaki etethette is őket, mert répa és kukorica volt szétszórva, de tengerimalacok tetemei is hevertek a környéken, nem mindegyik tudott túlélni."

Az egyesületi tagok elkötelezettségét, „fanatizmusát” jól jellemzi a Brad névre keresztelt malacka esete.

„Egy cipősdobozban dobtak ki két malacot, így kerültek hozzánk. Az egyik borzalmas állapotban volt, egyik lábát sem tudta mozgatni. A csoportban feltettem a kérdést, hogy itt van ez a két malac, látszólag nagyon szeretik egymást, ragaszkodnak egymáshoz, mi legyen a nevük. Rögtön válaszolt valaki, hogy legyen Rómeó és Júlia. Nekem ez nagyon rossz ómennek tűnt, hiszen az egyik malac nagyon rossz állapotban került hozzánk, Shakespeare hősei pedig meghaltak. Ekkor jött az ötlet, hogy legyenek Brad és Angelina. Braddal rengeteg állatorvosnál megfordultunk, de mindig azzal kezdték, hogy altassuk el.

Végül fél év alatt napi két masszírozással és fizioterápiával elértük, hogy a két első lábát mozgatni tudja.

Még három évet élt. A halála után nem sokkal robbant a bulvársajtóban a hír, hogy Brad Pitt és Angelina Jolie szakítottak” – meséli Bálint.

A mentett malacok egy részét nem dobták ki, de mégis olyan körülmények között tartották, amelyek nem megfelelőek egy tengerimalac számára. Ha az egyesület tudomására jut ilyen eset, próbálnak cselekedni, de ez a hatályos állatvédelmi törvények mellett nehéz diónak számít. Jellemzően szaporítótelepekről van szó, ahol a profit az első, a tengerimalacok jóléte pedig sokadlagos.

„Lakásból nem egyszerű kobozni. Nekünk erre nincs jogkörünk, legfeljebb rendőrség bevonásával történhet ilyen. Párszor próbálkoztunk ilyennel, de sajnos már a feljelentés szakaszában elhalt az ügy.

Azért egy-két szaporítótelepet sikerült felszámolni.

Ilyenkor ott van a helyi jegyző, hatósági állatorvos és a rendőrség is, akik megállapítják, hogy a tartási körülmények nem megfelelőek. Persze ezek a szaporítók sokszor kardoskodnak, hogy igenis jól elvan az a harminc malac a fűtés nélküli sufniban a téli fagyok alatt. A hatósági állatorvos nem szakállatorvos; volt, hogy nekünk kellett felvilágosítani, hogy mit figyeljen meg a tengerimalacon, meg mivel táplálkoznak ezek az állatok. Az is probléma, hogy a szaporítókat előre értesítik ezekről az akciókról, így át tudják rendezni a terepet, meg eldugják valahova a legrosszabb bőrben lévő állatokat.”

A malacok egy csoportja úgy kerül az egyesülethez, hogy korábbi gazdáik leadják őket. Ennek okai nagyon különbözőek lehetnek. Külföldre költöznek, allergiások lesznek az állat szőrére, szénára, forgácsra vagy egész egyszerűn csak megunják őket.

„Persze itt sokszor jelen van az érzelmi zsarolás, hogy ha nem vesszük át őket, akkor kirakják valahová.”



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk