KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Brazil önkéntes lány segít a rászoruló magyar gyerekeknek

Angolt tanítani érkezett a számára teljesen ismeretlen országba hátrányos helyzetű gyerekeknek.

Link másolása

Bianca Torrest valósággal sokkolta, mikor tanúja volt annak, ahogy az emberek Magyarországon hangosan kifújják mások előtt az orrukat. Ha ezt otthon így csinálná, szerinte valószínűleg mindenki bámulni kezdené.

És egy csak egy furcsaság a sokból, amiket nálunk tapasztalt, miután 10 ezer kilométert utazott, hogy angolt taníthasson nálunk hátrányos helyzetű gyerekeknek.

Azt mondja, az emberek nyitottsága is nagyon különbözik, véleménye szerint mi sokkal zárkózottabbak és tartózkodóbbak vagyunk.

„Ha Brazíliában sétálsz az utcán és jó reggeltet köszönsz egy idegennek, rád mosolyog és visszaköszön.

Ha ugyanezt csinálod Magyarországon, azt hiszik, őrült vagy. Tudom, mert próbáltam”

– mondja nevetve. Ugyanakkor tapasztalata szerint, mi sokkal udvariasabbak vagyunk például az utakon.

Bianca F Torres a Csányisokkal

És hogy miért dönt úgy egy 21 éves brazil lány úgy, hogy egy magyar alapítványhoz jön önkéntesnek? Szerencsére ma már könnyen eljuthat egy–egy önkénteseket váró szervezet híre bárhova a világon, a különböző ifjúsági cseréket bonyolító egyesületek segítségével. Amikor megtalálta az AIESEC magyar pályázati lehetőségét, tudta, hogy csak rá vár. Arról, hogy a projekt Magyarországon van, azt gondolta:

„Hűha, ez egy teljesen más ország, nagyon messze van, és szinte semmit sem tudok róla. Biztos vagyok benne, hogy óriási élményben lenne részem. Miért is ne? Benne vagyok!”

– majd nevetve hozzáteszi: „És szerencsére teljesen igazam lett!”

AZ AIESEC által szervezett kultúraközi programok lehetőséget biztosítanak fiataloknak, hogy más kultúrákat megismerjenek, életre szóló élményeket és hasznos tapasztalatokat szerezzenek.

A 6-8 hetes önkéntes programok keretében szélesíthetik látókörüket, új barátságokat köthetnek és egy nemzetközi közösség részévé válhatnak.

12657885_944863368923763_3577920881474967934_oBianca előadást tart hazájáról az egyik órán

Mikor elolvasta a Csányi Alapítvány működésének leírását, és látta, hogy tehetséges, de hátrányos helyzetben élő gyerekek és tinédzserek fejlesztésével foglalkoznak, azonnal elkezdte érdekelni a dolog.

Azt mondja, ezzel az önkéntes munkával nagy álma vált valóra. Bianca nagyon szereti a gyerekeket, az ártatlanságukat és tisztaságukat, illetve szeret segíteni az embereknek.

„Számomra az élet az értékek cseréjéről szól. Úgy gondolom, az életnek akkor van értelme, ha hasznosnak érezzük magunkat. Ezért akartam önkéntes szociális munkát vállalni.

Szerettem volna elmenni egy olyan országba, aminek más a kultúrája, a nyelve, a szokásai, és ahol új világképeket, új embereket ismerhetek meg, és tanulhatok tőlük.”

A Csányi Alapítvány és az Életút Program

A Csányi Alapítvány 2005 óta támogatja a tehetséges hátrányos helyzetű gyermekeket az Európa-szerte egyedülálló Életút Programmal, amely hosszú távon, tízéves kortól egészen a diploma megszerzéséig segíti a fiatalokat, délutáni és hétvégi fejlesztéssel, kulturális programokkal, nyelvoktatással - ez utóbbi miatt jött Bianca is magyar fiatalokhoz.

12572952_943448369065263_399001438890310740_nÓra közben

Amit ő tanult az itt töltött idő alatt, hogy nem szabad elsőre ítélkeznünk, illetve együtt kell működnünk egymással.

„Megtanultam, hogy az emberek – ebben az esetben gyerekek -, mind máshogy mutatják meg, amit éreznek. Néhányan szavakkal, mások a cselekedeteikkel fejezik ki magukat. Például az első városban, Mohácson, szinte senki sem beszélt angolul, főleg, mert legtöbben németül tanultak, vagy túl félénkek voltak. És volt ott egy kislány, aki eleinte mindig félve nézett rám, és hiába próbáltam szóra bírni, nem sikerült. Tulajdonképpen végig egy szót sem szólt hozzám. Mégis, utolsó napomon ott, odajött hozzám, és adott nekem saját készítésű édességet.

Az ilyen dolgok nagyon sokat jelentettek nekem, ilyenkor úgy éreztem: küldetés teljesítve!”

Bianca F Torres korcsolya 2016 02 13Jégkorizni is tanították a helyi gyerekek

12400944_935143213229112_2207925893679417061_nBianca Mohácson

Bianca eltöltött egy hetet Szegeden, két hetet Pécsett, és két hetet Mohácson tanított angolt. Itt pont láthatta a hagyományos a busójárást. Azt mondja, kicsit ijesztő volt, de mégis nagyon mókás.

A brazil lányt nagyon megérintette azoknak a gyerekeknek a sorsa, akik kifejezetten nehéz családi vagy pénzügyi körülmények között éltek, néhányuk elvesztette egyik szülőjét, vagy nem élt együtt velük. Mégis mindannyian nagyon udvariasak, kedvesek és elbűvölőek voltak. Mikor eljött egy-egy csoporttól, mindig kapott búcsúajándékot, édességet, rajzokat, és sokan írták neki, méghozzá portugálul, hogy jöjjön vissza egy nap!

„Ez annyira boldoggá tett, megfizethetetlen élmény!”

pécsA búcsú pillanatai

Bianca Torres azóta elbúcsúzott a gyerekektől. A beszélgetésünk alapján pedig úgy tűnik, nagyszerű benyomásokkal távozik, és jó hírünket viszi majd az Atlanti-óceán túloldalára.

„Teljesen lenyűgözött az alapítvány munkája” - mondja.

„A mentorok nagyon elhivatottak, szenvedélyesek a munkájukkal szemben. Olyan mintha a szülei lennének ezeknek a gyerekeknek, vagy még ennél is több: legjobb barátok.”

Rengeteg magyar alapítványnál vállalhattok ti is önkéntes munkát, külföldön és belföldön egyaránt, illetve felajánlhatjátok adótok 1%-át a működésük megsegítésére.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk