KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Hogyan hordjuk helyesen a kokárdát?

Kívül zöld, vagy kívül piros az igazi? Elmondjuk, mit kell tudni erről, és megmutatjuk a márciusi ifjakét.
Jókai Mór kokárdájáról a PIM-ben készültek a képek - szmo.hu
2016. március 15.


Link másolása

Egy ideje minden márciusban fellángol a vita a Facebookon a kokárdáról. Mindig akad valaki, aki szerint a a kívül zöld, belül vörös a jó, és szerinte több mint 160 éve rosszul hordja mindenki. Aztán erre válaszként érkezik egy másik hozzászólás arról, hogy csak a kívül vörös, belül zöld kokárda a jó.

Az egyik leggyakrabban hangoztatott érv, hogy Katona Tamás történész kutatásai szerint is kívül kellene lennie a zöld színnek.

Mi igaz ebből? Tényleg a kívül zöld kokárda az igazi? Hogyan kell helyesen hordani a kokárdát? Utánajártunk.

tevedes

A legenda szerint Szendrey Júlia és Laborfalvy Róza készítette és tűzte fel az első kokárdákat szerelme - Petőfi Sándor és Jókai Mór - ruhájára.

Egy másik legenda szerint hibásan, kívül vörösen terjedt el a kokárdaviselet, mert Szendrey Júlia elrontotta a színek sorrendjét.

A harmadik legenda meg egyenesen úgy véli, hogy az olasz kokárdát hordjuk.

Ereklye03

Petőfi Sándor kokárdája

kokarda8

Jókai Mór kokárdája a Petőfi Irodalmi Múzeumban

kokarda7

Kitűző 1848-ból

A kívül zöld elmélet hívei egy Katona Tamásnak tulajdonított kutatásra szoktak hivatkozni. A történész egyik előadásából idéznek: "Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb."

Csakhogy ez a fenti leírás a szalag, azaz a szalaghal hajtogatásáról szól, és nem a kokárdáéról!

Több blog is foglalkozik azzal, hogy bár valójában a kívül zöld kokárda a helyes, így KELL JÓL hordani, attól a legenda még legenda: Szendrey Júlia nem rontotta el el kokárdát, az olaszokkal való egyezés pedig vagy egyszerű azonosság, mivel ők is így hordják, vagy a velük való szolidaritás kifejezése.

Gyakran idézik Kovácsné Ágit is, aki azt írja: "a zászló fölső része kerül a kokárda belsejébe, az alsó része pedig a külső szélére", mert így helyes. Csakhogy e logika szerint az iráni kokárdának kívül pirosnak, belül zöldnek kellene lennie. Ilyennek:

kokarda5

Történelmi jelentőségű kokárdák a Petőfi Irodalmi Múzeumban

A zöld-fehér-piros kokárda az irániak kokárdája. Íme, az iráni zászló és az iráni kokárda.

irani2

irani

iran3

Hermann Róbert történész szerint érdemes az eredeti formánál maradni. "Mégiscsak így hordták-hordjuk 162 éve. No és azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a ‘heraldikai tévedés’ tudatos volt. Vagyis hogy a kokárdát hordók ilyen módon kívánták kifejezni a rokonszenvüket az olasz forradalmi egységmozgalommal. De ez csak feltételezés, bizonyítani nem tudom" nyilatkozta az UrbanLegendsnek.

Jókai Mór kokárdája, Petőfi és Vasvásri billiárd dákója és néhány pohár a Pilvaxból:

kokarda1

kokarda3

kokarda4

A gyerekek pedig így ábrázolják a kokárdát:

kokarda10

kokarda11

A Petőfi Irodalmi Múzeumban készült képek minősége azért ilyen, mert a történelmi értékeink védelmében nem szabad vakut használni a fotózáshoz.

Tűzzünk március tizenötödikén kokárdát, ezzel fejezzük ki, hogy fontos a hagyomány!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk