10 történet arról, hogy bármikor újra lehet kezdeni
László, Orsi, Marika, Gabi, Jani, János, József, Lajos, Mariann és Vilmos. A tíz fedél nélküli a Restart címmel indult programban vett részt, melyet a Zöld Pók Alapítvány és a Van Esély Alapítvány indítottak el. Ennek részeként a közösségi adományozási kampánnyal - mozgalmat indítva - sok száz egyéni felajánlásból összesen, több mint egymillió forint támogatáshoz jutottak a mentoráltak, életük új irányba tereléséhez. A Mentés másként című kiállítás március 23 - április 6. között látogatható.
- mutatta be magát a projekt végén az a 10 ember, akiknek két évig segítették, fotózták, filmezték a napi küzdelmét, kitörését a hajléktalanságból a programban résztvevő civilek. A projekt során készített művészi igényű és erejű alkotásokból egyedi, különleges atmoszférájú kiállítást rendeztek, mely március 23-án nyílt meg a Tranzit Art Caféban. “Olyan emberek sorsába nyerhetünk bepillantást, akiket alig értünk, nagyon távolinak érzünk, holott valójában jól ismerjük őket, hiszen pontosan olyanok mint mi vagyunk: dolgozni, tanulni, boldogulni szeretnének.
- mondta a megnyitón Breitner Péter, a Van esély Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A Restart program lényege, hogy olyan eszközökhöz (végzettség, munkaeszköz stb.) juttatja a rászorulókat, amelyek lehetővé teszik számukra a kitörést, amelyek munkalehetőségeket teremtenek, így biztosítva a továbblépést. Mindehhez hihetetlen akaraterő, változásba vetett hit szükséges: a tömegszállásról beülni az iskolapadba, gyökeresen változtatni az életmódon a siker elérése érdekében, alkalmazkodni egy teljesen új munkakörnyezethez, túllépni a múlt sérelmein, a lecsúszás okain, szenvedélybetegségeken. Ezek a történetek egytől egyik olyan elementáris erőt sugároznak, melyek a társadalom szerencsésebb tagjainak is példát tudnak mutatni:
a legdurvább kríziseken is túl lehet lépni.
Pár példa a 10 sikertörténet közül:
• László nem csak jogosítványt szerzett, hanem egy személygépkocsit is vásárolt, amivel munkába jár, egy éve stabil munkahellyel rendelkezik.
• Orsi laptopot vásárolt, és szakdolgozatának egy részét már meg is írta, tervei szerint idén tavasszal fogja leadni és megvédeni diploma munkáját.
• Vilmos nem csak a munkájához szükséges szerszámokat tudta megvásárolni, hanem az általa lakott nyári lak téliesítésére, lakhatóbbá tételére is futotta a támogatásból.
További történeteket itt találtok.
Bihari László, a Zöld Pók Alapítvány vezetője szerint: “a tíz ember sikere arra is ráirányítja a figyelmet, hogy ha a szociális szakma megfelelő erőforrásokat kapna, akkor sok rászoruló ember számára tudná biztosítani azt, amit most a program tíz embernek tudott megadni. A teljes sikerhez minden érintett számára elérhető, személyre szabott szociális munkára van szükség, de ez önmagában nem elég. Megfizethető lakhatás és munkalehetőség együttesen hoznának áttörést. Ez nemcsak az ő felelősségük, ez közös ügyünk.”
Sokan voltak a kiállítás megnyitóján
Karafiáth Orsolya, a kiállítás fővédnöke a megnyitón kiemelte: “A kiállítás nem csak a hajléktalanságra hívja fel a figyelmet, hanem publicitást is biztosít fiatal kortárs képzőművészek számára innovatív kiállítási helyszíneken. A Zöld Pók Alapítvány és a Van Esély Alapítvány közös munkája egyedi példája annak, hogyan tud a média társadalmi változásokban szerepet vállalni. A projekt során készült alkotások a művészi alkotás mellett egy új, kísérleti folyamat eredményei, amely során szociális szakemberek, filmes stábok és fotósok együttműködéséből születtek ezek az anyagok.”
A szervezők hangsúlyozták, hogy a létrejött tárlatot vándorkiállításként szeretnék eljuttatni az ország minden tájára, különösképpen irodaházakba, melyre több cég is jelezte már együttműködési szándékát.