Jávor Benedek: "a pénzeket pofára osztják" – több száz milliárd forintnyi EU-s támogatás kifizetése csúszhat
Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője azt írta blogján: információi szerint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) működésének szabálytalanságai miatt tart vissza az unió pénzeket. 2020-ig 1200 milliárd forint kifizetése forog kockán - állítja a képviselő.
Az Európai Bizottság tavaly novemberben ellenőrizte a Miniszterelnökségen belül működő Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály (KFF) működését 2015 és 2017 között. Ez egy nagyon fontos szervezet, ez végzi az uniós pályázati eljárások irányítási ellenőrzését, vagyis jelentős részben rajta múlik, hogy megfelelően működjön a rendszer, illetve kiderüljön, ha valahol visszaélés történik. Ahogy korábban a 24.hu megírta, a bizottság az irányítási és ellenőrzési rendszerre hármas osztályzatot adott a négyfokozatú skálán.
Ez azt jelenti, hogy nagy hibákkal, éppen csak működik a rendszer - írta a g7 gazdasági portál. A lap nem nyilvános, birtokukba került kormányzati dokumentumokra hivatkozik.
A kifizetendő uniós pénzek a viták miatt már most jelentős csúszásban vannak. Az augusztus végi helyzet szerint már 1388 milliárd forintot előfinanszírozott a kormány a különféle pályázatok nyerteseinek, miközben mindössze 183 milliárd forint jött be bevételként. Az egyenleg tehát 1200 milliárd forintos mínuszt mutat, ezt a Pénzügyminisztérium havi tájékoztatóiból számolta ki a g7.hu.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programmal kapcsolatos gondok "nem csupán konkrét beruházásokkal, közbeszerzésekkel vannak, hanem a teljes döntéshozatali rendszerrel szemben fogalmazódtak meg kifogások a Bizottság részéről" - írja blogjában Jávor Benedek EP-képviselő.
"Kormányzati forrásom állítása szerint a fő kifogást azzal kapcsolatban emelték az Európai Bizottság részéről, hogy a TOP döntéshozatalban kulcsszerepet játszó megyei közgyűlések döntéseinek szakmai indokolhatósága és ellenőrizhetősége erősen kétséges, a magyar irányító hatóság nem gyakorol érdemi felügyeletet. Nincs világos kritériumrendszer, sem pedig indoklás, hogy egyes települések miért élveznek előnyt másokhoz képest, egyes projektek miért kapnak támogatást, másokat pedig miért utasítanak el" - írja a képviselő.
Az Európai Bizottság által feltárt szabálytalanságokból fakadó pénzvisszatartás ugyan az uniós módszertan szerint számolt magyar költségvetési hiányt alapvetően nem befolyásolja: Brüsszel a benyújtott számlák alapján, azaz a teljesítés után fizet. A pénzforgalmi hiányt azonban befolyásolja, ami jelentősen el is szállt a magyar kormány által kifizetett előlegek miatt. Ez viszont akár az EU által figyelembe vett eredményszemléletű hiánynál is meglátszódhat - írja a napi.hu pénzügyi portál.