Tömött sorok, rengeteg ember: a Fundamentánál már nyitás előtt kígyózott a sor az utcán
Már a nyitás előtt kígyózott a sor az utcán a Fundamenta központi ügyfélszolgálata előtt ma reggel. A hvg.hu beszámolója alapján az első ember 7 óra után egy kicsivel érkezett a fiókhoz, de olyan is volt, aki még azt is megkockáztatta, hogy a munkából késsen a szerződéskötés miatt. Azt írják, sokan amúgy is kötöttek volna, de többen tegnap este döntötték el, amikor kiderült, hogy eltörölhetik az állami támogatását.
Tegnap mi is megírtuk, hogy megindult a nagy roham a lakástakarékért, rengetegen akarnak új szerződést kötni, vagy hosszabbítani a már meglévőn, mielőtt életbe lép a módosítás, ami eltörölné a lakástakarékok állami támogatását.
A beadványt tegnap nyújtotta be Bánki Erik fideszes képviselő, a parlamentben pedig kivételes eljárásban tárgyalják - akár már ma elfogadhatják, ha pedig ez így történik, és ma rákerül Áder aláírása, holnaptól életbe is lép. Ez azt jelenti, hogy aki holnap kötne lakástakarékot, már nem kapja meg a 30 százalékos, maximum évi 72 ezer forintos állami támogatást.
Az eddigi konstrukcióknál a havi 20 ezer forintos befizetésnél lehetett maximalizálni az állami támogatást. Az egyik legrövidebb futamidő – 46-49 hónap – alatt a saját befizetések összege 920-980 ezer forint, emellé jött a 276-294 ezer forintos állami támogatás, valamint a betéti kamat, így a futamidő végére 1,2-1,3 millió forint gyűlhetett össze, ami évi 11-12%-os gyarapodás.
A tegnapi roham tehát ma is folytatódik, ahogyan erre készültek is a lakáskasszákkal foglalkozó cégek ügyfélszolgálatai. A hatalmas érdeklődés miatt előfordulhat, hogy akár 2,5 órát is várni kell, hogy sorra kerüljön az ember. A Fundamentán kívül a Rákóczi téri OTP-nél is tömött sorok vannak. Az Indexnek egy olvasója számolt be róla, hogy a Fundamentánál profin kezelik az ügyintézők a helyzetet, gyorsan megy a sor, és hatig biztosan, de lehet, hogy még tovább is nyitva tartanak ma.
"Tegnap meccs volt, hajnalban értem haza, a kollégáimmal még nem igazán konzultáltam" - mondta el a hvg.hu-nak Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, hozzátéve: a Bankszövetséggel nem folyt tárgyalás ezzel kapcsolatban.
Szerinte az üzleti környezet szempontjából aggályos lehet, hogy ilyen rövid idő alatt hoznak meg egy ilyen horderejű döntést. Arról is beszélt, hogy a javaslattal kapcsolatban nem lát üzleti problémát, mert nem arról van szó, hogy egy jövedelemforrás, vagy egy támogatott hitel lehetősége esne ki a lakosság vagy a bankok számára - utalva ezzel arra, hogy a kormány szándéka szerint az államkasszában maradó összeget a családok otthonteremtési kedvezményére kívánják fordítani a jövőben.