KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Sándor 43 éve él golyóval a fejében

Egy megrendítő történet Cövek Sándorról, akit 19 éves korában ért egy fejlövés. De nem adta fel.
Hordósi Dániel - szmo.hu
2014. március 07.


Link másolása

A csúzai (Csúza egy horvátországi magyar falu) Cövek Sándor életét egy 43 évvel ezelőtti sajnálatos baleset örökre megpecsételte. Fél oldalára teljesen lebénult. Minden baja ellenére hite nem hagyta el, és örül, hogy egyáltalán életben maradt.

Rossz időben, rossz helyen

Lakodalom volt a drávaszögi Csúzán 1971. december 12-én. Cövek Sándor szomszédja nősült. A család otthon tartotta a menyegzőt. Már javában folyt az ünneplés az éjszakában, amikor egy lövés riasztotta meg a násznépet. A lövés az utcáról érkezett, a golyó fejbe találta a szobában tartózkodó, akkor 19 éves Cövek Sándort. A 7 milliméteres ólomlövedék a jobb szeme felett hatolt be, és mélyen belefúródott Sándor fejébe. A ravaszt Sándor ittas állapotban lévő unokatestvére húzta meg, azt mondta, a lámpát akarta kilőni, de célt tévesztett.bacsi1

"A lövés után nem tudtam rögtön felfogni, hogy mi is történt velem, csak éreztem, hogy valami nincs rendben. A legfurcsább az volt, hogy egyáltalán nem vérzett a seb. A násznép soraiban ott volt egy dárdai kocsmáros, kocsijával bevitt az eszéki sürgősségi osztályra. Az út során mindvégig eszméletemnél voltam. Az eszéki kórházból azonnal átszállítottak a belgrádiba, mivel az itteni orvosok tanácstalanok voltak, az óra pedig ketyegett" – idézi fel Cövek Sándor.

Az ottani orvosok sem tudtak mit kezdeni a sérülésével, csupán fájdalomcsillapítókkal kezelték. A golyót nem merték eltávolítani, azt mondták, csak nagyobb kárt okoznának vele. A lövedék több fontos idegközpontot is megsértett, ezért a bal oldalára teljesen lebénult.

"A műtét további kockázattal járt volna, így nem egyeztünk bele a rizikós operációba. Mindezek ellenére az elkövetkező három évemet kórházban töltöttem. Végül 1974 nyarán engedtek ki, de a golyót nem távolították el, ott van mind a mai napig" – erősíti meg Sanci bácsi. Riportalanyunk azt is hozzáfűzte, hogy szerinte unokatestvére túl enyhe büntetést kapott, csupán másfél évet, és ami még jobban fáj neki, még csak bocsánatot sem kért tőle a történtekért.

go

A baleset után

A baleset előtt Cövek Sándor az eszéki élelmiszeripari egyetem elsőéves hallgatója volt. Nagy tervei voltak az életben, ám azon a balszerencsés napon mind szertefoszlottak. Miután három év után kijött a kórházból, tanulmányait már nem tudta folytatni, ezért más elfoglaltság után kellett néznie. Hatvanszázalékos rokkantként ez nem volt egyszerű.

"A munkaközvetítő irodában akkoriban szerencsémre egy falubeli ismerős, Segota Leó dolgozott, ő segített munkát találnom, ezért mindörökre hálával tartozom neki. A Bellye vállalat egyik raktárában helyezkedtem el segédraktárosként. A dolgom az áruk nyilvántartása volt, ezt fél kézzel is el lehetett végezni. Egészen 1986 augusztusáig csináltam ezt a munkát, akkor idő előtti rokkantnyugdíjba küldtek" – emlékezik vissza Sándor.bacsi2bacsi3

Riportalanyunk 2002-óta egyedül él, családtagok, közeli rokonok nélkül. A sors iróniája, hogy legközelebbi élő rokona épp az az ember, aki azon a napon azt a bizonyos lövést leadta. Hozzátartozók híján csupán szomszédaira hagyatkozhat, akik alkalmanként meglátogatják, segítik, amiben tudják. Főzni persze fél kézzel nem tud, ezért Sándor étrendje nem éppen változatos. Általában konzervek, gyümölcsök és felvágottak kerülnek az asztalára. Ha az idő engedi, szívesen eljár sétálni, de a legtöbb idejét olvasással tölti. Kedvenc témája a történelem. Hányatott sorsa ellenére Cövek Sándort nem gyötrik kétségek, hitét nem vesztette el.

"Furcsán hangzik, tudom, de nem vagyok elégedetlen a sorsommal, hiszen, ha belegondolok, lehetne ennél sokkal rosszabb is. Becsülnünk kell az életet, és el kell viselnünk minden megpróbáltatást, bármilyen nehezek is. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem sajnálom a történteket, ám változtatni rajtuk sajnos már nem tudunk, bele kell törődnünk" – meséli higgadtan a 62 éves Cövek Sándor, aki örült megkeresésünknek, mert egy kis változatosságot vittünk szürke hétköznapjaiba.

Forrás: HUNCRO

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk