KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Négygyermekes anyát lakoltattak volna ki Budapesten, sikerült megakadályozni

Gyakorlatilag egyik napról a másikra kerülhettek volna utcára. A kőbányai ház, ahol élnek, az önkormányzaté, és hamarosan lebontják, de nem kaptak cserelakást.

Link másolása

Négygyermekes édesanyát lakoltatott volna ki a kőbányai önkormányzat a Bihari utcából, gyakorlatilag egyik napról a másikra, ráadásul jogszerűtlenül, a kilakoltatási moratórium alatt.

Az esetről A város mindenkié csoport adott hírt, akik azt írták: a velük együttműködő Utcajogász Csoport végrehajtási kifogással élt az ügyben – valószínűleg az ő közbenjárásukra menekült meg a család attól, hogy utcára kerüljön, a probléma azonban ezzel még korántsincs megoldva.

A kőbányai Bihar utca 8/c szám alatti ház jelenleg az önkormányzat tulajdonában van. Itt él az anya négy gyermekével, akik közül a legkisebb még csak egyhónapos. Január 22-én értesítette őket a végrehajtó, hogy három nappal később, 25-én ki fogják őket lakoltatni.

Az Utcajogász szerint a döntés már csak amiatt is jogszerűtlen, mert november 15 és április 30 között kilakoltatási moratórium van érvényben – ez azt jelenti, hogy ebben az időszakban nem lehet utcára küldeni azokat a magánszemélyeket, akiket kilakoltatásra köteleznek.

A moratóriumot egyébként még tavaly év végén hosszabbította meg az országgyűlés KDNP-s javaslatra, egyhangú többséggel. Korábban december 1-től március 1-ig tartott. A változtatásnak pont az volt a célja, hogy a lakásukat elveszítő adósoknak és az önkormányzat jegyzőjének több ideje legyen a lakhatás biztosítására. Az indoklásban még az is szerepelt, hogy a téli időszakon túl a hűvös őszi, tavaszi időszakra is kiterjedjen a moratórium.

Ehhez képest egészen a mai napig, azaz a kilakoltatás előtt egyetlen nappal is kétséges volt, mi lesz a család sorsa, hiszen fennállt a veszélye, hogy a szervezet által benyújtott végrehajtási kifogást egyáltalán elbírálják-e ennyire rövid idő alatt.

Az édesanya határozott idejű bérleti szerződéssel kapta meg a lakást, ami 2017 őszén lejárt, és az önkormányzat nem is hosszabbította meg. Ennek ellenére, más alternatíva híján ott maradt gyermekeivel. Rendesen fizette a bérleti és a közüzemi díjat (a szerződés lejárta után is, nem volt elmaradása), mégsem indokolták meg külön a döntést. Problémája azonban nem elszigetelt: mivel a házat hamarosan lebontják, az ott lakó bérlőkkel szemben ugyanígy jár el az önkormányzat.

Az épületet 2016 nyarán nyilvánította életveszélyesnek az önkormányzat, mondván a függőfolyósokkal és a tetővel is súlyos gondok vannak, ezután rendelte el a jegyző a bontást.

Történik mindez azután néhány évvel, hogy az 1939-ben épült ház bekerült egy 700 milliós összköltségű városrehabilitációs programba, aminek keretében 2005 és 2011 között teljesen felújították.

A lakások nagy része megmaradt ugyanúgy egyszobásnak, viszont komfortosakká alakították át őket. A programnak része volt az ott élők komplex szociális támogatása is.bihari

2017 decemberére a házban lévő lakásoknak nagyjából felét már kiürítették, év végére a 72 lakásból 35-ben éltek emberek. Azok a lakók, akik határozatlan idejű lakásbérleti szerződést kötöttek az önkormányzattal, jogosultak cserelakásra, azonban azok, akik határozott idejű szerződéssel költöztek be, sajnos már nem ilyen szerencsések: nekik az önkormányzat nem biztosít kötelezően cserelakást, akárcsak a négygyermekes édesanya esetében. A város mindenkié csoport szerint ez több mint 10 családot érint a házból, és sajnos arra is van esélyük, hogy a kilakoltatás után, alternatívák nélkül maradva hajléktalanná váljanak.

Az anya és gyermekei végül megmenekültek a kilakoltatástól, legalábbis egy időre. Az Utcajogász nemrég Facebook-posztban tudatta, hogy a kőbányai önkormányzat leállította a folyamatot, azonban kétséges, mi lesz velük a moratórium lejárta után, illetve hogy addig történik-e pozitív fordulat az ügyükben.

A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis kisgyermekes család ide vagy oda, május elsejétől minden további nélkül kitehetik őket az utcára.

„Az önkormányzatoknak és az államnak az lenne a feladata, hogy egy ilyen nehéz helyzetben támogassa a családokat, vagy legalább a lakhatásuktól ne fossza meg őket”, írja a csoport.

Az egyesületek karöltve küzdenek azért, hogy segítsenek a Bihari utcai ház lakóin. Korábban nyílt levelet írtak Kovács Róbert kőbányai polgármesternek és kérték, hogy tartsanak közmeghallgatást a kialakult helyzetről. Ez azért is lett volna hasznos és fontos, mert a fórumon maguk az érintettek is elmondhatták volna kéréseiket és megfelelően, első kézből informálódhattak volna sorsuk további alakulásáról. Mivel azonban a polgármester nem volt nyitott a kezdeményezésre, ez is elmaradt.

Emellett azért is harcolnak, hogy ne lehessen gyermekes családokat egyszerűen kilakoltatni, ezt ugyanis nem tiltják a magyar törvények. A cél érdekében törvénymódosítást kezdeményeztek, amiről bővebben itt lehet olvasni, ezen kívül demonstrációt is szerveznek február 3-ra, a Kossuth térre, hogy minél többek figyelmét felhívják a súlyos problémára. Azt szeretnék elérni, hogy kilakoltatáskor a helyi önkormányzatok vállaljanak felelősséget a gyerekes családok elhelyezéséért – jelenleg ugyanis rengeteg gyereket szakítanak el azért a családjától, mert a lakhatás nem megoldott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk