Elhunyt Kaján Tibor karikaturista
Kilencvenöt éves korában elhunyt Kaján Tibor Munkácsy-díjas karikaturista, grafikus, érdemes és kiváló művész.
Miskolcon született 1921. március 3-án Kalász Tibor néven. Gyermekkorától kezdve szívesen rajzolt. 1945-től használta a Kaján nevet, mivel egyik gimnáziumi tanára ezzel a jelzővel illette a későbbi grafikust, miután észrevette, hogy a padra rajzolta a portréját.
Származása miatt nem mehetett főiskolára, ezért érettségi után az óbudai harisnyagyárban lett síkhurkoló, huszonegy évesen pedig munkaszolgálatra hívták be. Megszökött, elfogták, végül megúszta a bírósági tárgyalást.
A második világháború után a Képzőművészeti Főiskolán tanult, és már ebben az időben dolgozott a Ludas Matyinak. Később rendszeresen jelentek meg karikatúrái a Tükörben, az Új tükörben, a Magyar Nemzetben, a Magyar Hírlapban, a Népszabadságban, az Új Írásban, majd a Hócipőben és tudományos folyóiratokban.
1969-ben jelent meg a 259 ábrával illusztrált Kaján lexikon, majd a Meglepő táblák, a Circus Maximus, az Apropos, a Kaján képernyő, a Zenit és Radír, a Rajzolok, tehát vagyok, a Karikatúra a betűtengerben és az Élet-Művészet. 1973-ban Vigyázat címmel környezetvédelmi filmet készített az UNESCO számára, 1970-ben a Magyar Televízió Karika-túra című filmsorozata az ő munkásságának bemutatásával indult.
Kaján Tibor 1953-ban és 1968-ban Munkácsy-díjat kapott, 1975-ben érdemes művész lett, 1981-ben a Munka Érdemrend arany fokozatát, 1988-ban a kiváló művész címet kapta meg. 1992-ben Pulitzer-emlékdíjjal, 1994-ben a MÚOSZ Aranytoll díjával lett gazdagabb. Az Opus díjat 1994-ben, a Magyar Művészetért díjat 2002-ben vehette át. 2004-ben kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét, 2008-ban a Táncsics Mihály-életműdíjat, 2010-ben Hazám díjat, 2011-ben Prima Primissima díjat kapott.
Saját műfajt teremtett, a nekrológkarikatúrát. Ha egy híresség meghalt, megrajzolta a portréját úgy, hogy a sorsa is benne legyen. Többek között Chaplinről, Einsteinről, Lisztről, Beethovenről, Mándy Ivánról is készült ilyen portré.
A Koksz műhely csoportképén. Felső sor: Kaján, Fenekovács, Jelenszky, Kemény, ismeretlen (valami Pablo...), Makina, Császár (háttal), Árvay. Alattuk: Halász, Sajdik (háttal), Szalay, Bojcsuk, Kemény, Jelenszky (háttal), Varga. Ülő sor: Fenekovács, Lipták, Varga, Daumier (hogy került ide?), Sajdik, Bojcsuk Szerényi, Árvay, Szalay, Kemény, Jelenszky, Ismeretlen XIX. századi gyermek, Halász. Jobb szélen áll: Tettamanti. Fekvő sor: Makina, Kaján, Tettamanti - Forrás: Wikipédia