A Titan összeroppanásakor az áldozatok nem szenvedtek, hirtelen egy Eiffel-toronynyi súly nehezedett minden porcikájukra

A szerencsétlenül járt merülőhajó utasai egy szempillantás alatt megsemmisültek a sokezer tonnányi víznyomás súlya alatt. A testük szétmorzsolódhatott, a csontjaikat kivéve.

Link másolása

A Titan június 18-án kezdett a víz alá merülni, hogy a fedélzetén lévő öt utassal eljusson a Titanic roncsaihoz. Eltűnése után sokáig amiatt aggódtak, hogy a hajó belsejében kifogy az oxigén, később azonban kiderült, hogy a Titan már a merülés közben összeroppant: június 23-án bukkantak néhány maradványára a Titanic roncsaitól mintegy 500 méterre.

Emberi maraványokra kicsi az esély

A Titan maradványai nagyjából 3800 méter mélységben lehetnek. Ez mélyebb annál, mintha a New York-i Empire State Buildingből kilencet pakolnánk egymásra. Ebben a mélységben a víznyomás összegyűri és szétmorzsolja az emberi testet – a csontokat kivéve –, és szétzúz bármilyen olyan tengeralattjárót, amin sérülés vagy repedés van.

Ha egy merülőhajó berobban az emberi testbe, nincs túl sok esély rá, hogy bármilyen emberi maradványt találjanak

– mondta az NBC-nek Nicolai Roterman ökológus. Az elhunytak azonnal meghaltak, és „nem tudtak semmiről”, miután a testük az Eiffel-torony súlyával megegyező nyomásnak volt kitéve.

Hobbibúvárkodás 40 méterig

Bárki, aki már lemerült egy medence aljára, vagy búvárkodott, megtapasztalhatta a testére nehezedő víznyomás változását. Még a kisebb mélységekben is lehet érezni a különbséget a tüdőben, az agyban, a fülben, és más testrészeken. A szabadidős, nem kezdő búvárkodás alsó határa 40 méter mélység körül van, ami csupán töredéke annak a mélységnek, amennyire a Titan lemerült.

A Nagy kékség című, 1988-as Luc Besson-filmet inspiráló mélytengeri búvár, Enzo Maiorca merülési rekordja 101 méter volt.

A Scientific American szerint minden tíz méteres mélység után a testre nehezedő nyomás mintegy 100 kilopascallal növekszik. Összehasonlításképp: a légköri nyomás a tengerszinten nagyjából 100 kilopascal. A napfény mintegy 200 méteres mélységben, vagyis mintegy 2000 kilopascalos nyomáson szűnik meg. Egy rottweiler harapása 2260 kilopascal erősségű, a fehér cápáé 27000-es erősségű lehet.

Mikroszkopikus hiba

Abban a mélységben, ahol a Titanic nyugszik, 38000-41000 kilopascal a nyomás, és ez nehezedett az összeroppanásakor a merülőhajóra és a benne lévő emberekre, testük minden pontjára.

Ez sokezer tonnától akár 10 ezer tonnáig terjedő súlyt is jelenthetett.

Nem is kell túl nagy, látható repedés ahhoz, hogy a Titanic mélységében összeroppanjon egy merülőhajó: egy apró, vagy akár mikroszkopikus méretű hiba is elég hozzá a hajótesten. Ilyenkor a benne lévő levegő egy pontig összenyomódik, majd a víz beáramlik, és az összeomlás hatalmas erejű – mondta Blair Thornton professzor ugyancsak az NBC-nek. Akkora erejű, hogy a merülóhajón tartózkodók egy szempillantás alatt megsemmisültek. Nem tudták, mi történik, és nem is szenvedtek.

Frissítés: a CNN azt írta, hogy „feltehetően emberi maradványokat” találtak a Titan tengerfenékről kiemelt roncsai között, de biztosat csak az orvosszakértői vizsgálat után lehet megállapítani.

(via Grunge)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk