SIKERSZTORIK
A Rovatból

Turbometal motorblog: ütős autós videókkal hasítanak

Bernáth Milán a laikusok számára is érthető autós videóvlogjukról mesélt. Az egész a matchboxokkal kezdődött.

Link másolása

- Gyermekkorában szerette az autókat ?

- Persze, melyik fiú nem szereti? Az öcsémmel együtt – ő is a Turbometal alapítói közt van. Rengeteg matchboxunk volt, tényleg rengeteg. Amikor felnőttként már fizetést kap az ember, megengedheti magának, hogy vásároljon egy kisebb autót. Innen indult el az egész. Újra rákapcsolódtunk az autókra, és most már a maguk megfogható valóságában foglalkozunk velük.

- Miért pont használt autókat mutatnak be? Ez egyfajta forradalom, stílus, vagy pusztán praktikus okai vannak?

- 2009-ben egy albérletben laktunk tesómmal meg még pár sráccal Budapesten, miután vidékről feljöttünk. Mindannyian ott tartottunk, hogy oké, van autónk, ami csupán használati tárgyként funkcionál, de igazából semmit nem tudunk az autókról. Pedig az autózás mély, izgalmas kútfeje egy csomó dolognak, amit egyáltalán nem ismerünk, úgyhogy tök jó lenne felfedezni.

Névjegy

Minden srácnak voltak gyerekkorában matchboxjai. Nekünk is. Arról álmodoztunk, hogy ha felnövünk akkor majd mindet kipróbáljuk igaziban. Ezt a gyerekkori álmot indítottuk be 4 éve.

Filmjeink nem a klasszikus értelemben vett autótesztek, hanem sokkal inkább kalandok. Nincs két ugyanolyan autó, ezért nincs két ugyanolyan filmünk sem. Mindegyik egy külön történet. Kitomboljuk magunkból az alkotó energiákat, amit a szabadidőnk leghasznosabb eltöltésének tartunk. A járműves kultúrát közvetítjük Metál nézőpontunkból. Munkánk küldetés jellegű szenvedéllyé vált.

Filmjeink nem a tipikus autósműsor szakzsargon mentén haladnak. A laikus számára (mint a készítők maguk is) élvezhető, szórakoztató irány a cél. Maradandót alkotni. Együtt. Közösen.

A Turbometal motorblog csapatának bemutatkozása a blogon

forgatasturbometal3

- Rendelkeztek legalább műkedvelő szinten autós ismeretekkel?

"
- Még egy olajcserét sem tudtunk megcsinálni. Na jó, egy izzócserét azért igen...

- Kezd érdekessé válni a sztori. Mi volt a következő lépés?

- Éppen akkortájt szünetelt a Total Car a műsora, ezért arra gondoltunk, hatalmas ívű álmot szövögetve, hogy majd mi betölthetjük ezt az űrt. Mivel egyébként filmezéssel foglalkozom, és a többiektől sem áll távol ez a dolog. A tervünk az volt, hogy összekapcsoljuk a kettőt: kezdjünk el ismerkedni az autókkal, és kezdjünk el filmezni is róluk.

Mivel nem tehettük meg, hogy ismeretlenként bárhova bekopogtatunk, hogy jó napot kívánok, mi most holnaptól ezzel és ezzel az autóval szeretnénk forgatni, először saját autóval készítettünk filmet. Nyilván senki nem adott volna nekünk a forgatásra egy többmilliós kocsit. Először meg kellett nyernünk a leendő célcsoport bizalmát. Arról nem is beszélve, hogy egy saját autó bármikor ráért. Annyi tapasztalatunk még nem volt, hogy egy napra leszervezzünk mindent egy filmmel kapcsolatban, ezért akkor forgattunk, amikor éppen volt egy kis szabadidőnk. Eltelt így egy nyár.

- Mi volt az első film témája ?

- Ez egy 1987-es Toyota MR2-ről szólt ami történetesen az enyém és azóta is megvan. Még nagyon rámentünk arra, hogy kvázi tesztszerűen mindent megmutassunk egy autóról: hogy működik, mikor gyártották, mi a története. Igazából egy "autós Wikipédiát" emeltünk át mozgóképbe. Annak ellenére, hogy nagyon élveztük a forgatást, és jó lett a film is, úgy éreztük, a következő kicsit más legyen. Inkább játékfilmesebb, amiben valami történet / életérzés részesei lehetünk autóval.

Az élményt kellett megfoghatóvá tennünk és átadnunk a nézőknek: nekünk miért tetszik annyira és miért élvezzük ezt az egészet? Így alakultak folyamatosan a Turbometal filmek. Kiraktuk a YouTube-ra, és szerették őket az emberek. Ez remek visszacsatolást jelentett számunkra, megadta a kezdő lökést a következő filmhez. Az volt a legmegdöbbentőbb, hogy azonnal túlmutatott az ismeretségi körön, mivel nem csak a barátaink mondták azt, hogy folytassuk, hanem vadidegen emberek.

A Turbometal motorblog csapata

Szabó Patrik - német nyelvű koordinátor és tartalomszerkesztő

Autója: BMW E90 320d 2008, álma: Dodge Challenger R/T '70

Mihálka Balázs - rendezőasszisztens, szövegíró, angol nyelvű koordinátor és tartalomszerkesztő, fotós

Autója: BMW e21 1981, álma: "BMW M1 '78 Lancia Fulvia Coupe"

Rigó Péter - forgatási üzembiztos, mopedépítő, szereplő

Autója: Audi 80 1973, álma: Ford Model B Speedster

Enyedi Csaba - operatőr/fotós

Autója: nincs, álma: Ford Mustang 1970 Boss 429

Bernáth Adrián - alapító, főszereplő, tartalomszerkesztő

Autója: isuzu P'up 1985, álma: Ford escort mk1cosworth

Bernáth Milán - alapító, rendező/operatőr/fotós, csapatkapitány, tartalomszerkesztő

Autója: Toyota MR2 1987, álma: Lotus Esprit Turbo,80's

Rözge Dávid "Dédi" - szereplő

Autója: Nincs, álma: Mercedes-Benz G-osztály Cabriolet

Géresi Geri - szereplő, kamera asszisztens

Autója: Nincs, álma: Volvo Concept Estate 2014

Firnigel Dániel - operatőr / fotós

Autója: Renault Clio 2000, álma: Ford Mustang Fastback '67turbometal_csapat

- Az autók pimpelése, a használt autókról való értekezés csak egy szűk réteget érdekel, nem?

- Ezzel egyáltalán nem értek egyet. Az autó egyetemes dolog, minden nap használjuk, szinte minden családnak van legalább egy. Még ha ezek értéke különbözik is egymástól, mindegyiknek négy kereke van, egy kormánya, és gurul. Úgyhogy valamilyen szinten mindenki azonosulni tud a kocsikkal. Az, hogy hogyan beszélünk az autókról, az már más. Emiatt vagyunk mi a Turbometal motorblog.

- Sok szakival vagy "mekkmesterrel" találkoztak, aki szakképzettség nélkül áll neki barkácsolgatni az autót?

- Minden fiatal srác beleesik a kezdők hibájába: megszerzi az első autóját, aztán elkezdi maga faragni. Hát ez vagy sikerül, vagy nem, és lehet, hogy a végén egy szervizben kell utána feltámasztani az egészet. Talán a rajzoláshoz hasonlíthatnám: sokan rajzolgatnak, de csak kevesen képesek sokakra hatással lenni.

- Honnan szerzik az inspirációt és az információkat az autókról?

- Rengeteg e-mailt kapunk, hogy milyen jók a filmjeink, az ő kocsijáról is készítsünk már egyet. Egy rakat autóról lehetne most azonnal forgatni. Csakhogy egész egyszerűen nincs időnk az összesre, mivel önerőből forgatunk, és munka mellett, a szabadidőnket feláldozva készítjük a Turbometal sorozatait. Viszont arra törekszünk, hogy igényesek maradjunk, emiatt is telik sok időbe, például mire elkészül egy epizód.

- Említette, hogy tele vannak a videómegosztók autós rövidfilmekkel. Magam is láttam ilyeneket: oda áll valaki egy autó mellé és magyaráz róla. Hogyan lehet kiemelkedni a tömegből?

- Például azzal, hogy vizuálisan kidolgozott filmeket készít valaki. Nekem az a szerencsém, hogy operatőr-rendezőként dolgozhatok, és a Turbometal csapat tagjai általam ismerkedtek meg a filmszakmával. Azzal, hogyan is épül fel egy film. Mennyi közös kéz munkája kell egy cél érdekében. Már önmagában ez is egyfajta pluszt nyújthat, kiváló csapatépítő munka. Az is fontos, hogy mi szerethető figurákat próbálunk találni és bemutatni, olyan arcokat, akikkel a nézőink azonosulni tudnak, amolyan egy srác az utcánkból típusokat.

- Mi volt eddigi legneccesebb szituáció?

- Folyamatosan necces helyzetekbe kerülünk, mert csak ad-hoc módon tudjuk megszervezni a forgatásokat. Máról-holnapra. Erre azonban nincs felkészülve a magyar bürokrácia, a lassú engedélyeztetési rendszer. Ezért rendszerint gerilla módszerrel dolgozunk, forgatási engedély nélkül: odamegyünk, és megnyomjuk a kamera rec gombját. Most ez úgy hangzik, mintha valami rosszban sántikálnánk, de semmi olyat nem teszünk, amivel bárkinek is kárt okoznánk, vagy rossz hírét keltenénk. Erre bizonyítékok az eddigi filmjeink.

Pünkösdkor épp mindenki ráért, kimentünk az épülő M0-áshoz forgatni a nemrég bemutatott The Volvo Rush pár jelenetét. Persze egy óra múlva már kinn volt az egész biztonsági brigád, hogy mit keresünk ott. Az igazságot feleltük (mint mindig), hogy spontán ötlet volt. Szabadidőnkben, az autónkat akartuk lefilmezni, megtetszett ez a hely és szünnap lévén amugyis használaton kívül van és ha lehet adja az illetékest telefonon. Jó fej volt a biztonsági őr, és az illetékes is, telefonon meg tudtuk beszélni, hogy ha nem csinálunk semmi életveszélyeset, a magunk felelősségére maradhatunk. Mindig a magunk felelősségére forgatunk. Ez így fair.

- Melyik volt az eddigi legszebb pillanat Turbometal életében?

- A legfelemelőbb, egyben legtragikusabb is az volt, amikor az egyik forgatáson a forgatókönyv szerint le kellett zuhannia egy autónknak a szakadékba. Hiába volt dramaturgiailag felépítve a jelenet, ott a helyszínen fura érzés volt.

Mi szeretjük az autókat, ezért forgatunk róluk. De le kellett dobni a szakadékba egy értéket képviselő kocsit. Egy működő autót, ami utána már soha többé nem fog működni.

Kicsit paradox volt. Másfelől úgy gondoltuk, ez az autó egyszer úgyis tönkre menne, egy roncstelepen végezné, így viszont megörökítettük amíg az internet létezik majd és repülhetett.

- Itthon milyen a sorsa a régi, használaton kívüli autóknak? Könnyű ezekhez hozzájutni?

- Elég különös a magyar emberek többségének mentalitása. "Ez az autó az enyém, és inkább itt rohad meg, de nem lesz senkié"

- ezzel a hozzáállással találkozunk folyamatosan. Az ember szíve szakad meg, hogy hagyják ott rozsdásodni a másoknak értéket képviselő járgányokat.10271610_762780533756306_4751315443966548696_nrohadas

- Mi volt a legérdekesebb, amit valaha láttak?

- Budapest környékén forgattunk egy kistelepülésen. Az egyik helyszín egy autószerelő műhely volt - a családi ház udvarát rendezte be erre a célra az egykori tulajdonos, a fia pedig örökölte a helyet. Az udvaron állt egy nagyon régi Renault, a srác apja úgy szerezte, hogy amikor a háború után a lakótelepek építésébe fogtak, bontották le a fővárosban a régi épületeket, és az egyik házban bontáskor találták meg az autót. Már itt beteltem a történettel, amikor is elkezdtük a garázsokat és a padlást nyitogatni. Úgy képzeld el, hogy még a ház padlása is tele volt autókkal. A srác édesapja valami hihetetlen Renault gyűjteményt hozott össze. Ott álltak a szebbnél szebb kocsik, gyönyörűen kialakított belsővel, szinte érintetlenül. Erről a gyűjteményről nagyon kevesen tudnak. Győzködöm is a srácot folyamatosan, hogy egy fotóriportot megejthessünk róla.

- Hogyan épül fel egy-egy történet?

- Baráti társaság lévén összejárogatunk, autókról sztorizgatunk, mindenki elmeséli, milyen élményekkel gazdagodott mostanában, majd az élményeink és más autósok élményei alapján építjük fel a történetet.

- Milyen előnyökkel és hátrányokkal jár, hogy önerőből dolgoznak, és nincsenek szponzoraik?

"
- Az előnye, hogy szabad szájúak és őszinték maradhatunk, senki nem mondja meg, mit és hogyan csináljunk.

A hátránya, hogy az alkotói szabadság anyagi korlátokba ütközik.

- Mi az álmuk?

- Azt szeretnénk elérni, hogy Magyarországon mindenki, akit érdekelhet ez a téma, az legalább egyszer találkozzon az oldalunkkal és a videóinkkal.

Nincsen több tízezres rajongószámunk a Facebook-oldalunkon, viszont akik követnek minket, mind elkötelezett rajongók, senkit sem vásároltunk, és egyre terjed a hírünk. Néhány hete az egyik forgatáson egy elsuhanó vonat ablakából kiabáltak ki vadidegen srácok, hogy Turbometááál!

A rajongóink, követőink eljönnek a rendezvényeinkre is. Együtt élnek, együtt lélegeznek velünk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Vett egy egyeurós házat nagyszülei szicíliai szülőfalujában, ma már százmilliót ér az álomotthona
Az amerikai nőnek azért kellett költenie a közművek nélküli kis lakra, de behozza a ráfordítást.

Link másolása

Több mint százmillió forint értékű álomházat varázsolt egy nő abból az egyeurós lakból, amelyet nagyszülei olasz falujában vásárolt - számolt be róla a Wales Online.

Meredith Tabbone értesült arról, hogy Szicíliában elhagyott házakat árvereznek el egy eurós induló árról annak érdekében, hogy felpezsdítsék az elnéptelenedett falu életét. A 43 éves chicagói pénzügyi tanácsadó kiszemelt Sambucában egy 1600-as években épült lakatlan házat, amely mindössze egyetlen helyiségből és pincéből állt, áram és vezetékes víz nélkül.

Egy euró volt a kikiáltási ár, de ő hasraütésszerűen felajánlott majdnem kétmillió forintnyi összeget, és hónapokkal később értesítették, hogy ő nyert.

Ezután megvette a szomszédos üres házat is, és mintegy 90 millió forintnyi összegből 46 hónap alatt kialakíttatott egy háromszáz négyzetméteres, négy hálószobás álomlakot. A tetőre külön költött, hogy az azbesztet környezetbarát módon távolíttassa el róla.

A pénzügyi tanácsadó úgy számol, hogy

a mintegy 100 millió forint értékű befektetés idén őszre, mire minden felújítás befejeződik, 130-170 millió forintot ér majd.

Meredith eleinte csak annyit tudott, hogy az apja egyik őse Szicíliából származott, majd miután beleásta magát abba, hogy hogyan szerezhetne olasz állampolgárságot, felfedezte, hogy dédapja az aprócska olasz faluban, Sambucában született. Ezután kezdte figyelni a faluról szóló híreket, és ma már az olasz állampolgársága is megvan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre több a tiny house itthon – bejött a Cápák között 2021-es évadában bemutatott ötlet
A Balaton északi partján is egyre több van a tiny house-okból, amik jogilag járművek, még rendszámuk is van, így Izer Norbert szerint az építési hatóság sem köthet bele a telepítésükbe.

Link másolása

Lakatos István ajánlotta fel a legtöbbet a Cápák között 2021-es évadában a Pop Tiny House tulajdonosának, Izer Norbertnek, aki azóta 40 millió forinttal növelte befektetését, és a cég megannyi boldog háztulajdonost tudhat maga mögött. Norberttel beszélgettünk, hogyan alakult a műsor óta az üzlet.

- Két évvel ezelőtt robbantak be a Cápák között című műsorban a tiny house-okkal, azóta sikerült mozgalmat csinálni az apró házakból?

- Már nagyjából mindenki tiny house mozgalomnak hívja ezt az egészet, de Magyarországon még nagyon gyerekcipőben jár. Inkább egy életérzés, és most tartunk ott, hogy akiket érdekelt ez a lakhatási forma, most kapják meg az első házaikat, tehát igazából majd pár év múlva lehetnek majd annyian, hogy érdemes a mozgalom kifejezést használni.

- Hol tartanak akkor a saját cégükkel?

- Én elkezdtem magamnak építeni, utána elkezdtem másoknak. A műsor óta megnyitottuk az üzemünket először Budapesten, majd Vácon. Itt 12 kollégával gyártjuk folyamatosan a házakat, egyszerre négy tiny house-on tudunk dolgozni, és most jelenleg úgy áll a dolog, hogy minden hónapban ki tudunk tolni egy házat. Ha nagyon megtoljuk, akkor kettőt is, és mindenki elégedett. Gyakorlatilag el tudjuk mondani, hogy elindítottuk a gyártást, és egyedüli cégként gyártunk tiny house-okat. Vannak próbálkozások, például mobil házasok próbáltak csinálni egy tiny house-t, de az még sem lett olyan, mint az igazi.

- Most eléggé magasan vannak az ingatlanárak, egy fiatal család gondolkodhat ebben esetleg alternatívaként?

- Akár azt is lehet, de ne gondoljuk, hogy 10 millió forintból kijöhet egy. Most például egy fiatal párnak csinálunk egy dupla házat. Ők majd két gyerekkel képzelik el benne az életüket, Győr mellett egy kis településen lesz majd, nem volt 100 milliójuk, de elköltenek telekre, meg tiny house-ra 50 milliót, és lesz egy 50 négyzetméter alapterületű házuk, egy pár 10 négyzetméteres galériával.

- Az alternatív építményeket nem igazán szeretik az önkormányzatok, például azzal érvelnek, hogy nem illik bele a településképbe. A modulházakat emiatt nem engedik sok helyen, mi a helyzet a tiny house-okkkal?

- Az a jó, hogy ez egy jármű, rendszáma van. Sok építési hatósággal szoktunk ezen vitatkozni. Nem igazán tudnak vele mit csinálni, mert jogilag jármű. Én mindig azt a példát szoktam ilyenkor hozni, hogyha egy sima Suzukival beállok a saját udvaromba és benne alszok, az oké? Mert a tiny house-nak is van rendszáma, biztosítása stb., így ha benne alszok, akkor mi a helyzet? Nem igazán korlátozhatják, mert akkor ennyi erővel senki sem állhatna be a saját udvarába a saját autójával. A Balaton északi partján például 33 település tartozik az északi régióhoz, ott már rakhatjuk le a házainkat, mert megértette az önkormányzat, hogy nem tudnak vele mit kezdeni.

- Mennyi idő alatt gyártanak le egy tiny house-t?

- A megrendeléstől számítva 6-9 hónap kell, ha egyedit szeretnének. Ha típusházat, akkor még rövidebb idő alatt készül el. Most két gyártási sorunk van. Az egyikben egyedieket gyártunk, a másikban típusházakat. Két típusunk van, egy 6,6 és egy 7,7 méteres. Különböző méretben és különböző elrendezésben. Ezeket nagyjából három hónap alatt tudjuk legyártani.

- Ha már jármű a tiny house, van, aki kifejezetten utazni szeretne vele?

- Senki nem keresett meg még ezzel, inkább úgy keresik, hogy van egy telkük, és szeretnének rá valami lakható építményt. Például Vácon 40 millió forint egy építési telek, lehet venni viszont 8 millióért mezőgazdasági területet, ki kell vonatni művelési ágból, és még nagyobb is, több hely van, mint egy építési telken. Ha valaki tiny house-t szeretne rá, gyakorlatilag lesz egy teljesen új építésű háza. Minőségi alapanyagokkal dolgozunk, a szigetelőanyagok, az ablakok, mind-mind prémium minőségűek. Nem rakunk be például 10 ezer forintos, barkácsáruházban vásárolható WC-csészét. Itthon azért nem szeretnének utazni vele, mert nincs autójuk, amivel elhúzzák, nincsen jogosítványuk, mert ehhez E-kategória kell, és nincs rutinjuk, hogy egy ekkora szerelvénnyel elinduljanak.

- Ha valami elromlik, az ügyfél fordulhat Önökhöz szervizelést kérve?

- Természetesen. Rengeteg vendégház is gurult már ki például tőlünk, ezeknek az üzemeltetését és karbantartását is ők végzik. Viszont ha például elromlik a WC, akkor azt egy sima szerelő is meg tudja javítani. Ha komposzt WC van, és nem angol, ott csak egy tartály van, azt csak kimosni kell. De olyan WC is van, ami gázlánggal égeti el a végterméket, azt csak mi tudjuk szerelni, mert annyira speciális.

- Mennyiből jön ki egy tiny house?

- A mostani házaink ára 21 millió forint plusz áfától kezdődik. Vagyis ez az alternatíva nem a lakhatási válságot oldja meg, hanem azoknak lehet segítség, akik egy kisebb lakás helyett egy élhető, nagyobb méretű megoldásra vágynak ennyiért. Például Csepelen a szülők egy fiatal lánynak szeretnének külön lakrészt, de nem tudják a saját házukat tovább bővíteni, úgyhogy tiny house-zal oldják meg. Ez egy 20 négyzetméteres, valamint plusz 10-10 négyzetméteres kislakás, indulásnak tökéletes.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
A Yale-en fog továbbtanulni a 17 éves magyar fiú, akit több amerikai elitegyetemre is felvettek
A Princetont és a Columbiát kosarazta ki Szepesi Mór a New Haven-i egyetem kedvéért.

Link másolása

A Yale-t választotta Szepesi Mór, akit több amerikai topegyetemre, köztük a Columbiára és a Princetonra is felvettek, írja a Telex.

A Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola végzős diákjának május elsejéig kellett döntenie. A magyar diák a lapnak azt mondta, hogy végül egy megérzés miatt döntött a Yale mellett a Princeton kárára.

„A Yale-en nagyon jó lehetőség van arra, hogy aki alapképzésen tanul, az is akár Nobel-díjas professzorokkal tudjon személyesen konzultálni. A Columbián meg más nagyobb egyetemeken erre nincs feltétlen lehetőség, csak azoknak, akik már nem alapképzést végeznek. Másodszor, azt is néztem, hogy milyen külföldi program lehetőségek vannak, mert fél évet szeretnék eltölteni Ázsiában. A Yale-en van a legtöbb lehetőség különféle országokban, például Szingapúrban közgazdaságtant tanulni”

- indokolta döntését Szepesi Mór, aki úgy tudja, remek a közösségi élet a kampuszon.

„Amikor jelenlegi diákokkal beszéltem, egyértelművé vált, hogy ott a tanuláson kívül is rengeteg lehetőség van, amik miatt élvezetes lehet az elkövetkezendő négy év.”

A magyar fiatal már óvodás kora óta angolszász intézményekben tanult, alapító tag volt az iskolája vitaklubjában, önkénteskedett Szenegálban és évekig volt a diáktanács elnöke. A 17 éves Szepesi Mórnak meggyőződése, hogy a vitakultúrát fejleszteni kell hazánkban. Célja, hogy a külföldön megszerzett tudást hazahozza Magyarországra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre népszerűbbek a kenderből épült házak, sőt, Veszprém mellett egy ovi is kenderből készült
Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Nyárády István pedig egy kenderjurtát tervezett. Mindketten hisznek a természetes építőanyagban, amely a bolygónak is jót tesz.
Belicza Bea - szmo.hu
2023. május 08.


Link másolása

A 93 éves szabolcsi édesanyám jól emlékszik arra az időre, amikor Magyarország kendernagyhatalom volt. Rengeteget dolgozott a növénnyel, örömmel mesélte, hogyan nyűtték vagyis gyűjtötték be, hogyan áztatták, szárították, tilolták vagyis törték, majd szőtték a kendert. Nagyon fiatal volt, de minden lépést imádott végezni. Ódákat zeng a végeredményről is, milyen tökéletes konyharuhák készültek, amit könnyű volt fehéríteni.

A kenderből születhetnek ruhák, cipők, kötelek, hálók, de tea, olaj, szappan és liszt is. Sőt ház is. Ez utóbbi a szívügye lett Nyárády Istvánnak, aki jurtát szeretne építeni kenderből.

Az ipari kender és a marihuána nem keverendő. Előbbi nem okoz bódultságot, egész más célra termelik, csak az utóbbi a pszichoaktív változat. Magyarország az első három helyen volt kender felhasználásában évtizedekkel ezelőtt, de a műanyag kiszorította. István szerint azonban most megkezdődött a kender reneszánsza. Azt mondja, a klímaválság miatt is jó az irány, mert gyógyítja a környezetét.

„A kender – termesztése alatt – a fáknál is több szén-dioxidot köt meg. Jó a talaj regenerálására is ott, ahol valami szennyező tevékenység, ipar volt.”

A kender magja, levele és a szára is hasznosítható. „Egyszer használatos evőeszközöktől a bioüzemanyagon keresztül a kötélig mindenre jó. Ruháknál tizedannyi víz kell hozzá, mint a pamut előállításához. Pár éve az autóipar is felfedezte, a BMW elektromos modelljeit kenderrel szigetelik” – sorolja.

István három évvel ezelőtt találkozott Horesnyi Bélával.

„Ő a kenderépítészet magyarországi apostola. Három éve találkoztunk egy természetes építőanyagokról szóló workshopon. Valahogy mindketten azonnal éreztük, hogy mi együtt fogunk dolgozni, együtt fogunk kenderjurtákat építeni” – meséli.

Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Körülbelül 5o létrejöttéhez volt köze, igaz volt, ahol csak betanította a kivitelezőket. Az egy- és kétszintes családi házakon kívül egy Veszprém melletti óvoda is kenderből készült.

Ahol él, Domaszéken építette az első két házat.

„Vettem egy építési telket, ahol lakom, direkt kenderházat terveztettünk oda, és úgy kerestünk rá vevőt, amikor már elkezdődött az építés. Találtunk is mindkettőre” – idézi Béla az indulást.

Tapasztalatok a második kenderházról

Olaszországban tanulta a kenderbeton készítés alapjait. Megvizsgált több természetes építőanyagot, de ez a növény lobbanta fel a szerelmet. Béla azt emeli ki, hogy ez a fajta ház tisztítja a levegőt.

„A kenderbeton egy karbonnegatív építőanyag, tehát sokkal több szén-dioxidot köt meg, mint amennyit előállításakor elhasznál. Kizárólag természetes anyagok vannak benne. A felhasznált mész ráadásul vírus- és baktériumölő.

Egyetlen negatívuma van, hogy hosszú a száradása. Egy 10 centis falnak egy hónap kell, ami azt jelenti, hogy 50 centinél 5-6 hónappal kell számolni” – magyarázza Béla.

István szerint alapvetően mérgek között élünk.

„A beteg ház szindróma arról szól, hogy az építőipar manapság olyan anyagokat is használ, amelyektől sokan allergiásak lehetnek, megbetegszenek. A kenderbetonból készült ház viszont természetes. Ráadásul az ökológiai lábnyom is mellette szól” – magyarázza.

Nyárády István

Rengeteg időt fordított a kenderjurták megtervezésére, de szükség van még segítőkre. Nem is riad vissza, hogy megszólítson bárkit. Legutóbb az Egyesült Arab Emírségek emírjének írt és

nevezett a világ legkomolyabb szén-dioxid-csökkentő versenyére (XPRIZE Carbon Removal), amelyet Elon Musk indított.

„Ehhez fel kellene építeni őszig egy 90 négyzetméteres kenderházat. Ez inspirálna másokat is, hogy akár önállóan vagy együttműködésben termesszenek és építsenek. Ehhez kellene egy mecénás vagy több kisebb támogató. Megvan a terv, itt van Horesnyi Béla, és van egy lelkes ácsunk is.”

Az építést így foglalta össze:

„Kell egy stabil alap, rá egy faszerkezet, ami LEGO-szerűen összeállítható, utána jöhet a kenderezés. Egy zsaluzatot kell összerakni, abba kell tölteni a kendermasszát, és tömöríteni egy fakalapács-szerű eszközzel. A kenderbeton a szár belsejének az aprítéka, a törek egy meszes adalékkal és vízzel keverve. Idővel, szén-dioxid megkötésével szilárdul betonkeménnyé."

Béla szerint hét éve jóval drágább volt a kender. Az építkezéshez kénytelenek voltak engedni a nyereségből.  Időközben azonban a kender egyre olcsóbbnak számít.

„Ahogy a Covid után drasztikusan emelkedett minden más építőanyag ára, a kenderé nem annyira, így most olcsóbban lehet építeni, mint egy téglaházat. Mi 600 ezer forintot kérünk egy négyzetméterért, de téglaháznál ez 750-800 ezer forint is lehet.”

– mondja Béla.

Az István által megálmodott, kilencven négyzetméteres jurtához körülbelül 50 millió forint kellene.

Béla az alapanyag nagyüzemű termesztését és feldolgozását is fontolgatja. „50-100 hektáron kellene indulnia. Ez körülbelül 300 millió forintba kerülne. Aztán lehetne ehhez egy részvénytársaság. A befektetőknek három-négy év alatt térülne meg a befizetett összeg."

Szerinte

200 hektáron lehetne 100 családi háznak az alapanyagát előállítani.

Aztán a kender egyéb részeit kötelekhez, ruhákhoz és hőszigetelő paplanhoz is használhatnák.

„Így vissza lehetne hozni Magyarországra a kendert, a gazdáknak teljesen mindegy mit termelnek. Ők azt mondták, azzal foglalkoznak, ami megéri" - mondja Béla.

István nemcsak az alapanyaghoz ragaszkodik, hanem jurtája esetében a kör formához is. Azt mondja, ennek oka van: az összefogást szimbolizálja.

„Összeomlott a világ körülöttem. A feleségem azt kérte, költözzünk külön, mert kiüresedett a házasságunk. Munkában is törés volt, egy angol cégnek vállalt megbízatásom véget ért, és egyébként is nagyon untam már az informatikát. Esztergomban egy zen templom apátjához mentem be tanácsot kérni” – meséli István.

A templom volt ezután az otthona négy évig. Azt mondja, az ott tanult belső munkának hála, békében, de külön nevelik gyermeküket.

„A kör nekem az összefogást jelenti. Arra számítok, hogy valamilyen formában együtt összehozzuk ezt a projektet. Részletek és fotók a honlapomon vannak. A jurta nekem a családi kört is jelenti. Azt szeretném, ha 8 éves fiamnak mielőbb megteremthetnék egy olyan otthont, ahol családban élhet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk