Mi jöhet a Twitteren Elon Musk színre lépését követően?

Többek között szólásszabadságot, nyílt forráskódú algoritmust és szerkesztés gombot ígér Elon Musk. Sokan azonban már most a felhasználói fiókjuk törlését fontolgatják.

Link másolása

Csupán néhány hét kellett ahhoz, hogy Elon Musk felvásárolja a Twittert. A világ leggazdagabb emberéről még április elején derült ki, hogy március 14-én 3 milliárd dollárért megszerezte a közösségi médiavállalat 9,2 százalékát. A SpaceX és a Tesla alapítója április 14-én közel 44 milliárd dollár értékben már az egész Twitterre tett ajánlatot, melyet végül tegnap elfogadott a cég igazgatótanácsa.

Az üzlet nyélbe ütése óta mindenki azt találgatja, mire készülhet a világ egyik legnépszerűbb közösségi platformjával a dél-afrikai származású üzletember, és hogy vajon jót vagy rosszat jelenthet a Twitternek Musk színre lépése.

A CNN megemlíti, hogy Elon Musk a Twitter egyik legellentmondásosabb figurája. A milliárdost 83 millió ember követi a platformon, amit mémek megosztása mellett a vállalkozásaival kapcsolatos bejelentésekre ugyanúgy használt, mint politikusok sértegetésére, a Covid-19-cel kapcsolatos félrevezető kijelentések terjesztésére, de a felületen keresztül gyalogolt bele például a transznemű közösségbe is.

Musk az elmúlt napokban többször hangsúlyozta, hogy „nem egyfajta pénzszerzési módként” tekint a közösségi oldal felvásárlására. Célja a szólásszabadság megerősítése a platformon, és azon munkálkodik, hogy „felszabadítsa” a Twitter „rendkívüli potenciálját”.

Hétfői nyilatkozatában kijelentette, hogy hamarosan új funkciókkal, például utólagos szerkesztési lehetőséggel bővül a Twitter, az algoritmus forráskódja pedig nyílt lesz a bizalom növelése érdekében, továbbá harcot hirdetett a spam botok ellen.

Iparági szakértők ugyanakkor attól tartanak, hogy a Musk által hangsúlyozott szólásszabadság egyet jelenthet a gyűlöletbeszéd, az álhírek, a zaklatás és más káros tartalmak erőteljesebb megjelenésével, melyek visszaszorítására az elmúlt időszakban komoly erőfeszítéseket tett a közösségi felület.

A tulajdonosváltással szinte biztosan változások lesznek a Twitter vezérkarában is. Elon Musk korábban egyenesen Sztálinhoz hasonlította Parag Agrawal vezérigazgatót, aki novemberben vette át a pozíciót Jack Dorsey alapítótól. A cég új tulajdonosa állítólag az ajánlattételhez mellékelt levélben azt írta, hogy „nem bízik a menedzsmentben”.

A felhasználók megosztottak. Az üzlet hírére sokan bejelentették, hogy törlik magukat az oldalról. Az Independent egyenesen cikket közölt arról, milyen lépések segítségével lehet véglegesen felszámolni a közösségi platformon létrehozott fiókokat. Erre egyébként csak az előbb 30 napos deaktiválást követően van lehetősége a felhasználóknak.

A The Guardian rövid elemzésében is arra jut, hogy egyelőre nagyon keveset lehet tudni Elon Musk szándékairól. Aggasztónak találják ugyanakkor a milliárdos vízióját a totális szólásszabadságról, ami könnyen a gyűlöletbeszéd melegágyává teheti a platformot. A lap szerint a Twittert várhatóan Musk színre lépése miatt elhagyók a legnagyobb valószínűséggel a Redditen vagy az eleve nyílt forráskódú Mastodonon köthetnek ki.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk