JÖVŐ
A Rovatból

Még a whisky-lepárlókat is az óceánból nyert energiával működtetnék Skóciában

A zord éghajlatú Orkney-szigetek körül gigantikus forgólapátokkal felszerelt futurisztikus szerkezetekkel állítanak elő energiát. Az árapály-erőművek hozzájárulhatnak egy zöldebb világhoz.

Link másolása

A fenntarthatóság szempontjából komoly előnyöket élvezhet egy sziget: a tengertől körülvett szárazföldeket mindig erős szelek fújják, és az elmúlt években egyre többen fedezik fel a hatalmas víztömegekben rejlő őserőt. Az árapály-mozgások ráadásul állandók, függetlenek mindenféle időjárási körülménytől, és attól sem kell tartani, hogy ez az energiaforrás valaha elfogyna.

E természeti jelenséggel kísérleteznek a Skóciához tartozó, a szárazföldtől északra fekvő Orkney-szigeteken, ahol az Európai Tengeri Energia-központ (EMEC) működik, és azon dolgoznak, hogy miképp a tengermozgásból költséghatékony, megújuló elektromosságot fejleszteni. A távlati tervek között szerepel az otthonok, középületek ilyen módon történő fűtése, a szigetek között közlekedő kompok és repülőgépek üzemanyaggal való ellátása, sőt – Skóciáról lévén szó – a whisky-lepárlók működtetése is – írja a Washington Post

A globális felmelegedés katasztrófája ellen, amelyről eleget hallhatott a világ az éppen Glasgow-ban tartott COP26 klímacsúcson, reménykeltő lehet minden ilyen ötlet. Viszont azt sem szabad elfeledni, hogy az elmúlt két évtizedben már voltak próbálkozások az árapály-energia felhasználására, de a prototípusokat gyártó start-upok többsége tönkrement, mielőtt eredményre jutottak volna. A szektor támogatói szerint azonban egy évtizeden belül üzembe lehet helyezni az ilyen gépeket a nap- és szélerőművek mellett.

Maga a szerkezet olyan, mint egy vízre telepített szélerőmű, csak épp a forgólapátokat itt nem a levegő, hanem a víz áramlása, pontosabban az árapály áramlatai mozgatják. 80 méter hosszú, szárnytávolsága 65 méter, turbinája hasonló méretű, mint egy Boeing 747-é.

Beüzemeléskor a turbina lehorgonyozza magát a meder aljába és leengedi a szárnyait. A lapátokat megforgatja az áramlat, azok pedig meghajtják a szárnyakon lévő generátorokat. Ha megfordul az árapály, a lapátok fordított irányban forognak. A generátorok elektromosságot termelnek, amellyel feltöltik a turbinák nagy akkumulátorait. Az elektromos energia egy nagy kábelen keresztül áramlik tovább a turbinából a szárazföldön lévő áramelosztó központokba.

Maga az elképzelés tehát egyszerű, a megvalósítás kevésbé, mivel ezeknek az eszközöknek a legzordabb földi körülmények között kell tartósan működniük.

Neil Kermode-nak, az EMEC ügyvezető igazgatójának viszont meggyőződése, hogy az árapály-energia hozzá fog járulni Nagy-Britannia zéró kibocsátás-ígéretének teljesítéséhez.

Kermode nem a levegőben beszél, ő maga is az Orkney-szigeteken el. A több mint 70 szigetből alig 20 lakott, bár már a neolitikumban is éltek itt emberek. Az óceántechnológia szakemberei szerint azonban szinte tökéletes a hely, a heves szelek, és a végtelen hullámverések miatt. Mivel itt az EMEC székhelye, ahol tesztelik az ilyen célú gépeket, és egyben lehetőséget kínál egyes projekteknek, hogy bekapcsolják őket az országos elektromos hálózatba, a felesleget pedig hidrogénné alakítják át.

Hasonló kísérletek folynak a kínai, a francia, a dél-koreai és a kanadai partok mentén, az Egyesült Államokban demonstrációs projektek vannak Maine és Washington államban, valamint New York-ban az East Riveren. Az Orkney-szigeteken azonban 34 eszközzel kísérleteztek, többel, mint bárhol a világon.

Itt működik például a hullámenergia-átalakító Blue X is.

Ez tulajdonképpen egy 21 méter hosszú tutaj, amely egy lebegő konyhai szedőkanálra hasonlít. Ahogy a hullámok süllyednek és emelkednek, a tutaj mozgása felfogja az óceán energiáját és a turbina elektromossággá alakítja át.

A Blue X-nél jóval nagyobb a brit gyártású Orbital O2, amelynek teljesítménye 2 megawatt, ami elegendő 2000 lakás egy évi fogyasztására. A Beatles „sárga tengeralattjárójára” emlékeztető szerkezet méreteiben egy Jumbo Jettel vetekszik: 80 méter hosszú, súlya 650 tonna. Négy olyan erős lánccal horgonyozták a tengerfenékhez. Szükség is van rájuk, mert az árapály-áramlatok itt a legerősebbek közé tartoznak a Földön, tavasszal elérik a 15 km/órát is.

Az O2-n a turbinákat egy pár tengeri szárnyra akasztották, amelyekre meghajlított lapátokat szereltek. Átmérőjük 21 méter, és képesek felfogni az árapályt mindkét irányból.

VIDEÓ: Így néz ki az Orbital O2

Oliver Wragg, az Orbital kereskedelmi igazgatója már azt vizionálja, hogy több száz ilyen masina sorakozik majd a tengeren, ahogyan ma a tengeri szélparkok.

Jelenleg azonban csillagászati ára van a berendezésnek.

Ha abból indulunk ki, hogy a globális árapály-energiatermelés 100 ezer megawatt, amely 100 millió otthon áramellátását biztosítja, ennek fenntartásához 50 ezer, egyenként 2 megawattot termelő gépre lenne szükség, amelyeknek összköltsége elérné a 150 milliárd dollárt is. Wragg ennek ellenére úgy véli, hogy ha már lesz néhány száz ilyen gép a tengereken, akkor a kék energia akár olcsóbb lehet, mint az atomenergia.

Az Orkney-n zajló kísérletek arra is mutatnak, hogy a megújuló energia jövőjéhez hozzátartozik az óceánenergiával gyártott „zöld hidrogén” is, amely kiválthatja a jelenleg már széles körben alkalmazott, fosszilis fűtőanyagokból származó hidrogént.

A „zöld hidrogént” jelenleg még csak néhány autótípusnál használják, de jövőre már hibrid motoros kompoknál is bevezetik a dízel mellett. Közben a szigetek repülőterén, Kirkwallon már készülnek az elektromos és hidrogénhajtású repülőgépek is. A skót kormány bízik abban, hogy az Orkney-szigeteken teremtik meg a világ első zéró kibocsátású repülőgép-szektorát. Az első tesztrepülést 2023-ra tervezik.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
2050-re már nem lesznek gleccserek a Kilimandzsárón a klímaváltozás miatt
Négy európai gleccser is azok között van, amelyek éveken belül örökre eltűnhetnek.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2022. november 03.


Link másolása

Az ENSZ jelentése szerint 2050-re világszerte több gleccser örökre eltűnhet az éghajlatváltozás miatt.

Az ENSZ világörökségi helyszíneinek egyharmadán már három évtizeden belül elolvadhat az összes gleccser

- figelmeztetnek az UNESCO legújabb jelentésében, amelyről a BBC számolt be.

A vizsgálat szomorú képet fest: nemcsak a tanzániai rétegvulkán, a Kilimandzsáró utolsó gleccserei tűnik el, hanem az Alpokban és az Egyesült Államokban található Yosemite Nemzeti Parkban is nyoma veszik a jégárnak.

Ráadásul a jelentés szerzői azt állítják, hogy a gleccserek attól függetlenül elolvadnak, hogy a világ milyen lépéseket tesz az éghajlatváltozás megfékezéséért.

Jelenleg mintegy 18 600 gleccsert tartnak nyilván az ENSZ 50 világörökségi helyszínén. Ezek a Föld gleccserrel borított területének csaknem 10%-át teszik ki.

A jelentés szerint a gleccserek olvadása és eltűnése „a legdrámaibb bizonyítékok közé tartoznak arra vonatkozóan, hogy a Föld éghajlata melegszik”. Ráadásul a gleccserek sok ember háztartási és mezőgazdasági vízforrásaként is szolgál. Az olvadás miatt náluk édesvíz-hiány is kialakulhat a száraz évszakokban - mondta Duncan Quincey professzor, a Leedsi Egyetem glaciológiai szakértője. Ez élelmezésbiztonsági problémákhoz is vezethet, mert a gleccserből lefolyó vizet több helyen a termények öntözésére is használták.

„Reméljük, hogy tévedünk, de ez a kemény tudomány”

- mondta Tales Carvalho Resende, az UNESCO munkatársa, a jelentés egyik szerzője.

A jelentés szerint ezeken a helyeken tűnnek el gleccserek 2050-re Európában:

  • Durmitor Nemzeti Park (Montenegró)
  • Pireneusok - Mont Perdu (Franciaország, Spanyolország)
  • Sardona tektonikus aréna (Svájc)
  • Dolomitok (Olaszország)

A műholdfelvételekből azt is megállapították, hogy a világörökségi helyszíneken 2000 és 2020 között elolvadt gleccserek a globális tengerszint-emelkedés akár 4,5%-át is okozhatták, mivel éves szinten 58 milliárd tonna jég olvadt el.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
A laborban tenyésztett emberi agy gyorsabban megtanult videójátékozni, mint a mesterséges inteligencia
Másfél óra alatt értette meg a játékszabályokat a számítógép, a laborban tenyésztett agysejteknek elég volt erre öt perc is.

Link másolása

A mesterséges intelligenciánál is gyorsabban megtanultak videójátékozni a laboratóriumban tenyésztett emberi agysejtek, írja a New Scientist. A tudósoknak öt perc is elég volt, hogy megtanítsák a klasszikus pingpongozós játékot a műagynak, míg a mesterséges intelligenciának a játék megértésére másfél óra kellett.

A Petri-csészékben tenyésztett agysejtek nem keltek önálló életre, hanem csupán néhány neuron segítségével képesek a képernyőn pattogó labda útjába állni az ütőkkel. Az ausztrál Cortical Labs tudósai a tálkában növesztett műagyat DishBrain (magyarul: TálAgy) névre keresztelték.

A tudósok a könnyebb tanulás érdekében a Pong egyjátékos verzióját használták. Az agysejtek feladata csupán annyi volt, hogy elektromos jelek segítségével jelezzék, hogy a képernyőn melyik oldalán látható éppen a labda. A történelmi meccsről videó is készült, amit itt lehet megnézni:

Az ausztrál tudóscsoport vezetője ugyanakkor megjegyezte: bár a műagy nagyságrendekkel gyorsabban elsajátította a játékot, egy olyan fejlett számítógéppel szemben mégis alulmaradnának egy tényleges meccsben, mint például a DeepMind.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk