Hetekig nem termel semmilyen szemetet a zero waste módon élő kétgyermekes spanyol család

Az anya szerint a zero waste életmód nem olyan drága vagy nehezen tartható, mint sokan gondolják. Elárulta, ők hogyan csinálják.

Link másolása

Egy lufi, egy matricalap hátlapja, egy cipőpucolásra használt régi póló és egy törött játék - mindössze ennyit dobott ki egy hónap alatt egy spanyol édesanya, aki zero waste módon él a családjával - számolt be róla a Metro.

Esther Peñarrubia, a párja és két gyermekük olyannyira környezettudatos és fenntartható módon élnek, hogy akár hetekig semmit nem dobnak ki a szemétbe. Amit lehet, inkább újrafelhasználnak vagy újrahasznosítanak. Minden egyszer használatos termékre találtak már valamilyen fenntartható alternatívát, így szinte nem is keletkezik szemetük.

A katalóniai Gironában élő család akkor döntött a zero waste életmódra való váltás mellett, amikor elköltöztek előző otthonukból. Attól a naptól kezdve kezdtek el zöld és használt holmikat árusító boltokból vásárolni mindent, amire szükségük van. Esther szerint már nagyon sok olyan újrafelhasználható termék van, amit csak egyszer kell megvásárolni és rengetegszer lehet használni. Így idő- és pénzpazarlás lenne helyettük egyszer használatosakat venni.

"Mindannyian kivesszük a részünket a környezetvédelemből. Élvezetesebb fenntartható módon élni, mint folyton panaszkodni a jelenlegi helyzet miatt. Ráadásul nem kell olyan gyakran kivinni a szemetet, mert nem is termelünk sokat"

- magyarázta az édesanya.

A konyhai maradékot komposztálják, az üvegedényeket pedig kitisztítják és másra használják fel. Még az ötliteres olívaolaj műanyag edényét is alaposan kimossák és újrahasznosítják. Esther egyébként igyekszik teljesen elkerülni a műanyagot tartalmazó termékeket. De ha mégis erre kényszerül, mindig nagyobb kiszerelést vesz. A tisztítószereket is nagykereskedésekből veszi meg, kéthavonta kerít sort egy ilyen nagybevásárlásra, ahová biciklivel vagy gyalog megy. Gyümölcsöt, zöldséget és kenyeret is nagy mennyiségben vásárol heti rendszerességgel, méghozzá a helyi termelőktől.

De ők is termesztenek sok mindent az otthoni konyhakertjükben. Például paradicsomot, salátát, brokkolit, fűszernövényeket, de van narancs- és mandarinfájuk is. Esther pedig egy baráti közösséget is talált, ahol egymást között kereskednek olyan dolgokkal, amikre szükségük van, például bútorokkal.

A szülők a születésüktől kezdve a környezettudatosság szellemében nevelik gyerekeiket. Esther már babakorukban szövetpelenkát használt az eldobható helyett, az ajándékaikat pedig csomagolópapír helyett újrafelhasználható kendőbe csomagolja. Műanyag játékokat nem ajándékoznak nekik, és minden egyes új játék beszerzésekor egy régit el kell adományozniuk egy másik családnak, hogy ne halmozódjon fel sok felesleges darab. Mivel a család otthonában nincs tévé, a gyerekek nem láthatják napi rendszerességgel a játékreklámokat sem. Amikor új játékot kérnek, a szülők elmagyarázzák nekik, hogy a játék anyagától teszik ezt függővé. Éppen ezért a kicsik tudják, hogy műanyag játékért fölösleges könyörögniük, mert nem fogják megkapni. Rajzolni így használt papírra szoktak, kézműveskedni pedig maradék papírcsomagolásból.

A szülők sokszor inkább élményt adnak ajándékba gyerekeiknek, például elmennek moziba. De gyakran kirándulnak is az erdőben, menet közben pedig szemetet szednek. A klímaváltozásról és a műanyagszennyezésről is mesélnek a gyerekeknek, a könyvtárban szoktak ebben a témában közösen könyveket olvasni.

A 41 éves nő azért osztotta meg mindezt a nyilvánossággal, mert szeretné, ha minél többen megtudnák, hogy a zero waste életmód nem olyan drága vagy nehezen tartható, mint sokan gondolják.

"Ha átgondolod és rendszerezed a vásárlási szokásaidat, kevesebbet fogyasztasz. Emellett pedig jobb minőségű, újrafelhasználható alternatívákat választasz, és mindent, amit csak lehet, nagy mennyiségben és használt boltokból veszel, akkor nem drágább így élni, sőt, még pénzt is spórolhatsz vele. A zero waste kultúra nemcsak a hulladék mennyiségének csökkentését jelenti, hanem tudatosabb életmódot és fogyasztást is."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk