Egy mobilapplikáció és egy kis csésze segítségével meg lehet vizsgálni, milyen gyorsan alvad a vérünk

A fejlesztő kutatók szerint ez lehet a világ legegyszerűbb és leghatékonyabb véralvadékonyságot mérő tesztje, amely a szegényebb országokban is több millió ember számára válhat elérhetővé.

Link másolása

Olyan új véralvadékonyságmérő tesztet fejlesztettek a Washingtoni Egyetem kutatói, amelyhez csupán egy csepp vér, egy okostelefon és egy műanyag eszköz szükséges, és olyan pontos, mint a kereskedelemben kapható tesztek. Az eredményeiket a Nature tudományos folyóiratban publikálták.

Az orvosok két szám alapján tudják megállapítani a véralvadékonyságot: a véralvadás kialakulásához szükséges idő (protrombin idő, vagyis PT) és az ebből számított arány, amely segít nekik a különböző tesztek és vizsgálatok eredményeit összehasonlítani (nemzetközi normalizált arány, vagyis INR). Az Egyesült Államokban a legtöbb embernek csak az esetek 64 százalékában van a PT/INR-szint a kívánatos tartományban. Az olyan országokban, ahol ritkábban végeznek erre irányuló vizsgálatokat, pl. Indiában és Ugandában pedig még alacsonyabb ez az szám. Tehát a kutatók szerint meg kell könnyíteni az emberek számára ezeket a vizsgálatokat.

A Washingtoni Egyetem szakemberei éppen ezért olyan vizsgálóeszközt szerettek volna létrehozni, amelyet bárki el tud végezni otthon, olcsón, egyszerűen, mint például a vércukorszint-mérő. Készítettek egy okostelefonhoz rögzíthető műanyag szerkezetet egy kis csészével, amibe bele kell cseppenteni egy csepp vért. A csészében egy kis rézszemcse és egy olyan vegyszer található, amely elindítja a véralvadási folyamatot. A telefonon eközben be kell lépni a teszthez kifejlesztett alkalmazásba, amely működésbe hozza a készülék vibrációs motorját. Ez megrázza a csészét, miközben a kamera figyeli a rézszemcse mozgását, amely lelassul, majd megáll, ahogy a vér megalvad. Az applikáció feljegyzi, hogy mennyi idő telik el a vér csészébe helyezése és a rézszemcse mozgásának leállása között, majd kiszámítja, hogy mennyi a PT, és ehhez mérten az INR.

A kutatók három különböző vércsoportba tartozó mintán tesztelték ezt a módszert. Először 140 páciens vérplazmáját vizsgálták meg így a Washingtoni Egyetem Orvosi Központjában, majd 79 véralvadási problémával küzdő beteg plazmáját is tesztelték.

Az eljárás mindkét esetben a kereskedelemben kapható tesztekhez hasonló eredményt hozott. Ezután 80 páciens vérével próbálták ki a fejlesztést, és ennek során is szintén olyan eredményeket kaptak, amelyek a kereskedelmi tesztek pontossági tartományába esnek.

Az újfajta teszt egyelőre még tesztelés alatt van, de a kutatók már vizsgálják a kereskedelmi forgalmba hozatal lehetőségeit és további vizsgálatokat. Egyelőre még csak laboratóriumban tesztelték, ezért a következő lépés az lesz, hogy megnézzék, hogyan tudják a páciensek otthon alkalmazni. De azt is szeretnék látni, hogy hogyan teljesít a korlátozottabb erőforrásokkal rendelkező országokban, területeken.

Azt mindenesetre kiemelték, hogy

ez lehet a világ legegyszerűbb és leghatékonyabb véralvadékonyságot mérő tesztje, hiszen bárki elvégezheti, akinek van okostelefonja, ehhez csak a kiegészítő rögzítést kell csatolni a csészével.

Így tehát ez egy viszonylag olcsó megoldás, amely több millió olyan ember számára is elérhetővé válhat, akik limitált erőforrásokkal rendelkező helyen élnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk